sobota, 20 kwietnia 2024 05:11

Niski poziom cukru – jak tego uniknąć?

  • 18.11.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Niski poziom cukru – jak tego uniknąć?

Cukier może być zdrowym – dlaczego?

Jeżeli przyjrzeć się współczesnym trendom, to dość szybko zauważymy, że obecnie mona jest żywność „fit” lub „bez cukru” . Dlaczego się tak dzieje? Niestety, większość z nas nie ma umiaru, nie tylko w spożywaniu słodyczy, ale ogółem w objadaniu wszystkim. W konsekwencji częstość występowania otyłości i innych chorób dietozależnych nadal rośnie.

Należy jednak mieć na uwadze, że otyłość ma podłoże wieloczynnikowe. Wśród przyczyn tej choroby upatruje się: mało aktywny tryb życia, braku aktywności ruchowej, a także niezdrową, wysokokaloryczną dietę. Nie mniejsze znaczenie mają także zaburzenia odżywiania polegające np. na kompulsywnym objadaniu się. Te schorzenia wymagają podejścia interdyscyplinarnego, gdzie oprócz dietetyka z pacjentem pracuje także lekarz i psycholog.

Warto podkreślić, że prawidłowo zbilansowana dieta, a także regularna aktywność fizyczna to podstawowe filary zdrowego stylu życia. A okazjonalne i umiarkowane spożycie cukru może, u osób zdrowych, także być tego częścią.

Warto mieć także na uwadze fakt, że jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała, ważne jest nie tylko ograniczenie nadmiernych ilości słodkości, ale wyeliminowanie objadania się ogółem.

Hipoglikemia – co to znaczy?

Hipoglikemia, potocznie nazywana niedocukrzeniem, to stan gdy poziom glukozy w naszej krwi jest zbyt niski. Stan ten stanowi zagrożenie dla życia, gdyż przyczynia się do śpiączki i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Warto jednak podkreślić, że u osób zdrowych, dzięki sprawnej pracy wątroby i trzustki, takie sytuacje praktycznie nie mają miejsca. Bowiem, gdy poziom glukozy jest zbyt niski, uwalniany jest glukagon – hormon, które aktywują cykl reakcji mających za zadanie zwiększenie poziomu cukru we krwi.

Problem ten jednak może się pojawić u osób chorych na cukrzycę, jeśli np. omyłkowo podadzą sobie zbyt wysoką dawkę insuliny lub także po spożyciu dużej dawki alkoholu (bez jedzenia posiłków w tym czasie). Zatem, gdy osoba chora na cukrzycę czuje się osłabiona, poddenerwowana, trzęsą się jej ręce lub zauważa u siebie zwiększoną potliwość, należy niezwłocznie zmierzyć poziom cukru we krwi i następnie postępować dalej zgodnie z wynikiem.

Jakie są objawy niskiego cukru we krwi?

Niejednokrotnie zapewne słyszeliśmy potoczne stwierdzenie „cukier mi spadł” od osoby, która nie choruje na cukrzycę. W praktyce ten spadek cukru jest zazwyczaj fizjologiczny i nie wymaga szczególnych interwencji żywieniowych. Natomiast sposobem na poradzenie sobie z tym problemem będzie regularne spożywanie kilku posiłków w ciągu dnia. Ważne, aby były one prawidłowo zbilansowane, tzn. zawierały porcję węglowodanów złożonych, białka i tłuszczów.

Natomiast osoby cierpiące na cukrzycę powinny się uważnie obserwować, gdyż u nich ryzyko wystąpienia hipoglikemii jest znacznie większe. Wśród objawów zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi wyróżniamy:

  • (początkowo) silny głód,
  • senność,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • wzrost potliwości.

Czytaj więcej na stronie: Dlaczego nie należy rezygnować z cukru?

Jak mieć prawidłowy poziom glukozy we krwi cały czas?

Wszyscy musimy odżywiać się zdrowo. Ale co to właściwie oznacza?

Jak podkreślają eksperci, podstawę stanowią mniejsze, ale częstsze posiłki w ciągu dnia. Powinny one składać się z porcji pełnowartościowego białka (mięso, ryba, nabiał, drób, nasiona roślin strączkowych w połączeniu z produktami zbożowymi, jaja, nabiał), węglowodanów złożonych (makaron, ryż, kasza, pieczywo, płatki), a także małej porcji zdrowych tłuszczów (oleje roślinne, orzechy, nasiona, awokado, oliwki). Takie posiłki pozwalają nam nie tylko utrzymać glikemię na optymalnym poziomie, ale także pozwalają na wydajną pracę przez cały dzień.

Następnie, nie należy pomijać śniadania. Po okresie nocnej głodówki koniecznie musimy sobie dostarczyć odpowiednią ilość energii i składników odżywczych na cały dzień. Co więcej, dobrze skomponowane śniadanie pozwala uniknąć podjadania w późniejszych częściach dnia.

Ale czy odżywiając się zdrowo, starając się być aktywnym, można pozwolić sobie na małe „co nie co?”

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, 10% wartości energetycznej naszego pożywienia mogą stanowić cukry proste, czyli takie które znajdziemy w świeżych i suszonych owocach czy np. także w jasnym pieczywie. Następnie na „dosładzanie”, a także słodycze możemy przeznaczyć 5% wartości energetycznej diety. Dla większości osób, w praktyce oznacza to 100 kcal, czyli 25g cukru. Taka ilość cukru mieści się np. w 5 łyżeczkach od herbaty lub w 1 średniej wielkości batonie czekoladowym.

Z tego względu warto czytać etykiety wartości odżywczej na opakowaniach produktów. Należy zwrócić uwagę na pozycję „cukry” i przestrzegać zalecanej ilości.

Pamiętajmy jednak, że podstawą stanowi zdrowa, indywidualnie zbilansowana dieta, która nie wyklucza ani białek, ani tłuszczy, ani węglowodanów. Jedzmy więc to, co tak naprawdę nam w stu procentach służy, stawiajmy na ryby oraz chude mięso. A gdy mamy ochotę na coś słodkiego, słodźmy jedzenie sami lub dokładnie czytajmy etykiety na opakowaniach. I pamiętajmy, że szkodliwość cukru zaczyna się w momencie, gdy spożywamy go w nadmiarze. W ten sposób zachowamy piękną figurę i będziemy prowadzić zdrowy tryb życia!

--- Artykuł sponsorowany ---