piątek, 29 marca 2024 16:50

Jakie panele słoneczne wybrać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zestawach fotowoltaicznych

Fotowoltaika to szansa, by znacząco obniżyć swoje rachunki za prąd. Jest to także ogromna inwestycja dla naszego budżetu. Jak więc wybrać zestaw, który będzie działał przez co najmniej dwadzieścia lat?
  • 30.09.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie panele słoneczne wybrać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zestawach fotowoltaicznych

Odnawialne źródła coraz bardziej wykorzystywane

Przeciętnemu człowiekowi może być trudno uwierzyć, że złoża gazu, ropy, czy węgla kiedyś się skończą. Jest to jednak nieuniknione, stąd tak wielkie nadzieje pokłada się w odnawialnych źródłach energii. Z roku na rok ich wkład w światową produkcję wciąż rośnie. Energia pozyskiwana z wiatru, promieniowania słonecznego, opadów, pływów morskich, fal morskich i geotermii stanowi obecnie około dwudziestu procent zapotrzebowania ludzkości w prąd. Jedną z najchętniej wykorzystywanych metod jest pozyskiwanie energii słonecznej. Jest ona najłatwiej dostępna i można ją przetwarzać całym rokiem. W Polsce z tego rozwiązania można korzystać na terenie całego kraju, nawet w pochmurne zimowe dni.

Co zrobić, by zacząć produkować prąd?

Jeśli posiadamy odpowiednio dużo miejsca na dachu lub w ogrodzie, a nasze rachunki za prąd nie należą do najmniejszych, powinniśmy rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej. Aby była ona w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie w prąd domu jednorodzinnego, musi mieć odpowiednią moc. Przyjęło się że powinno to być od 3 do 5 kW. Potrzebujemy też około 35 metrów kwadratowych powierzchni  na dachu, lub w ogrodzie. Instalację można bowiem zamontować na dwa różne sposoby i  każdy z nich gwarantuje stabilną pracę. Kompletny zestaw fotowoltaiczny składa się z falownika sieciowego, paneli fotowoltaicznych, przewodów solarnych, przewodów instalacyjnych, przewodów uziemiających, konektorów szeregowych, ogranicznika przepięć, podstaw bezpiecznikowych oraz wkładek bezpiecznikowych. Tylko taki zestaw gwarantuje stabilną pracę przez co najmniej dwadzieścia pięć lat.

Panele słoneczne i ich rola

Najdroższym elementem inwestycji są panele słoneczne. To one odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych i zamianę ich w prąd stały. Zbudowane są z krzemieni mono- lub polikrystalicznych. Pierwsze z nich są najwyższej jakości i gwarantują sprawne działanie przez wiele lat. Moduły polikrystaliczne są natomiast tańsze, ale ich sprawność nie jest dużo gorsza od wcześniej wspomnianych ogniw. Warto mieć to na uwadze podczas dokonywania zakupu. Lepiej jest także zakupić wszystko w komplecie. Pełne zestawy oferuje firma OzeTechnologia, której ofertę znajdziesz w tym miejscu http://ozetechnologia.pl/. Panele słoneczne w połączeniu z falownikiem i resztą urządzeń mogą dopiero produkować prąd zmienny i dostarczać go do naszego domu.

Materiał partnera