Wtorek, 25.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

EKUZ czy ubezpieczenie? Podpowiadamy, co wybrać

  • 06.06.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
EKUZ czy ubezpieczenie? Podpowiadamy, co wybrać
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego, zakres ochrony karty może okazać się niewystarczający.

Ruszył sezon urlopowy. Planując wyjazd, nie zapomnijmy o odpowiednim ubezpieczeniu, które ochroni nas przed finansowymi konsekwencjami różnych zdarzeń takich jak np. wypadek czy choroba. Koszty leczenia za granicą do niskich nie należą, więc warto zadbać o to, aby wydatków tych nie ponosić z własnej kieszeni. Co będzie lepsze: karta EKUZ czy polisa turystyczna?

Karta EKUZ i polisa turystyczna to dwie podstawowe formy ochrony ubezpieczeniowej, które należy brać pod uwagę na okoliczność organizowania urlopu za granicą. Razem świetnie się uzupełniają, niemniej trzeba znać najważniejsze różnice pomiędzy nimi – z tego chociażby względu, że karta EKUZ nie zawsze wystarczy. Podobnie jest zresztą z nieodpowiednio dobraną polisą. Najlepsza ochrona to taka, która odpowiada indywidualnym potrzebom.

EKUZ w przeciwieństwie do polisy turystycznej, nie posiada dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu czy usług assistance.

Kto podlega ochronie ubezpieczeniowej?

Karta EKUZ przysługuje osobom ubezpieczonym w NFZ, a więc m.in. pracownikom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą, rencistom, emerytom, zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego członkom rodzin osób ubezpieczonych etc. Ponadto o kartę ubiegać się mogą nieubezpieczone kobiety w ciąży oraz nieubezpieczone osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Z kolei ubezpieczenie podróżne www.polisaturystyczna.plwykupić może każdy pełnoletni obywatel RP, a także cudzoziemcy na stałe mieszkający w Polsce oraz obywatele polscy na stałe mieszkający za granicą i przyjeżdżający z wizytą do ojczyzny.

Jak składać wniosek?

Wniosek o kartę EKUZ należy złożyć w Wojewódzkim Oddziale NFZ lub w jednej z jego delegatur. Nie trzeba tego robić osobiście, podanie można także wysłać mailem, faksem, pocztą lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Wniosek o polisę składa się u wybranego ubezpieczyciela – najwygodniej jest online, ponieważ wszelakie formalności załatwia się bez wychodzenia z domu.

Koszt

Karta ekuz Warszawa jest bezpłatna. Cena polisy turystycznej jest uzależniona od paru czynników, w tym m.in. od sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Im więcej opcji, tym wyższy koszt, niemniej wbrew powszechnie panującym opiniom ubezpieczenia turystyczne nie są drogie – zwłaszcza jeśli spojrzeć na to przez pryzmat kosztów leczenia za granicą. Przykładowo najtańsze ubezpieczenie dla 1 osoby (rocznik 1980) wybierającej się w lipcu na tydzień do Turcji (zwiedzanie i wypoczynek) kosztuje nieco ponad 30 zł, a najdroższe – 161,49 zł. Dla porównania: w Turcji za leczenie ambulatoryjne płaci się 70-120 euro, a stawki za leczenie w szpitalu zależą od rodzaju schorzenia lub choroby, np. 2 dni pobytu w przypadku zatrucia pokarmowego to wydatek rzędu ok. 1800 euro.

Koszty leczenia, transportu medycznego i lekarstw

Z kartą EKUZ możemy się udać wyłącznie do publicznej placówki służby zdrowia mającej podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ. Musimy się liczyć z tym, że za część lekarstw i usług będzie trzeba zapłacić – pełną kwotę lub określoną jej część. Ponadto w ramach karty nie jest pokrywany koszt ratownictwa i transportu medycznego do Polski. Polisa turystyczna daje w tym zakresie znacznie większą swobodę: pokrywa koszt transportu medycznego, leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego oraz lekarstw zgodnie z zawartą umową. Przed jej podpisaniem należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) i zwrócić uwagę na limity, np. przy leczeniu stomatologicznym. Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma zakres ochrony ubezpieczeniowej. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby powinny poszerzyć go o stosowne opcje, co okazuje się przydatne, gdy dojdzie do nasilenia się objawów czy powikłań.

Dodatkowe świadczenia

Zasady korzystania z karty EKUZ są jednakowe dla wszystkich, dodatkowe świadczenia nie wchodzą tu w rachubę. Inaczej jest przy polisach turystycznych, gdzie lista dodatkowych świadczeń jest dość długa – w zależności od ubezpieczyciela. Standardowo znajdują się na niej m.in. ubezpieczenia OC w życiu prywatnym i NNW, ubezpieczenie bagażu itp. Wachlarz propozycji jest znacznie bogatszy, co pozwala na skonstruowanie umowy adekwatnej do konkretnych oczekiwań. Przy tej okazji warto nadmienić, iż wybór odpowiedniej polisy nie jest trudny – a to dzięki porównywarkom internetowym pozwalającym zestawić kilka lub więcej ofert. Niezbędne informacje uzyskujemy praktycznie od ręki, a po przejściu na stronę ubezpieczyciela poznajemy szczegóły i możemy od razu zdecydować się na zakup.

Podsumowanie

Ani karta EKUZ, ani polisa turystyczna nie są obowiązkowe, niemniej rozsądek podpowiada, aby zawczasu myśleć o konsekwencjach braku ochrony ubezpieczeniowej bądź zbyt wąskiego jej zakresu. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co przytrafi się nam podczas urlopu – zbędnego ryzyka lepiej unikać.

Grupa Tipmedia
Podziel się: