Czym różni się ocieplanie stropodachu wentylowanego i niewentylowanego?

  • 18.09.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Czym różni się ocieplanie stropodachu wentylowanego i niewentylowanego?
Termoizolacja to bardzo ważny element, który wpływa na komfort termiczny każdego budynku. Dlatego obecnie wykonuje się ocieplanie stropodachu. Co to jest i jakie warianty są stosowane?

Jaka jest budowa stropodachu?

Pod tym terminem kryje się dach płaski nad ostatnią kondygnacją. Rozwiązanie to stosuje się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. W tym pierwszym wykonuje się stropodachy wentylowane, w drugim zaś niewentylowane, czyli pełne. W jaki sposób możemy je rozróżnić konstrukcyjnie? Ocieplanie stropodachu wentylowanego polega na stworzeniu warstwy wentylacyjnej tuż nad termoizolacją. Dzięki temu pozostaje ona sucha i pełni dobrze swoją rolę. Jej grubość zależy od konstrukcji. Może mieć od kilku centymetrów do nawet jednego metra. W budynkach przemysłowych z kolei wykonuje się stropodachy niewentylowane. Poziom wilgotności jest bowiem kontrolowany tam dzięki wentylacji mechanicznej. To co odróżnia je od stropodachów wentylowanych to przyleganie wszystkich warstw do siebie. Ochrona termoizolacji przed wodą jest możliwa dzięki paroizolacji chroniącej ją do dołu. Wykonuje się ją ze specjalnej folii polietylenowej lub polipropylenowej, ale można także wykorzystać do tego papę. Jak widać, różnica w ocieplaniu stropodachu wentylowanego i niewentylowanego jest czysto techniczna. Każda z wersji ma jednak takie samo zastosowanie i daje te same rezultaty.

Ocieplanie stropodachu – jakie korzyści odczuwa mieszkaniec?

Dlaczego więc ocieplanie stropodachu jest tak popularne w ostatnich latach? Korzyści płynące z wykonania takiej konstrukcji są bowiem bardzo duże. Przede wszystkim budynek zmienia swoje właściwości termiczne. Komfort cieplny odczuwalny jest przez cały rok. Jesienią i zimą obniżymy rachunki za ogrzewanie domu. Ocieplanie stropodachu sprawia bowiem, że ciepło nie ucieka przez dach, dzięki czemu instalacja grzewcza nie musi nieustannie wypełniać ubytku. Latem z kolei wewnątrz jest przyjemnie i chłodniej niż na zewnątrz. To jednak nie wszystkie zalety przemawiające za ocieplaniem stropodachu. W tym miejscu dowiesz się więcej na ten temat https://stropodachy.com.pl/kontakt/. Materiały stosowane do termoizolacji nie tylko bowiem gwarantują ciepło, ale także są niepalne, odporne na wszelkie szkodniki i nie absorbują wody. Ocieplanie stropodachu wpływa także na akustykę budynku. Termoizolacja wypełnia bowiem puste przestrzenie ścian, podłóg oraz stropu. Ocieplanie stropodachu jest więc technologią przynoszącą wiele korzyści. Warto więc o tym pamiętać, gdy będziemy planowali budowę własnego domu.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: