Witaminy dla koni – podstawowe rodzaje

  • 13.09.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Witaminy dla koni – podstawowe rodzaje
Nie ulega żadnej wątpliwości, że witaminy koniom trzeba podawać. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu i konie nie są tu wyjątkiem. Oczywiście część witamin występuje w paszy, jednak nie wszystkie niezbędne witaminy dostarczymy koniowi za pomocą samego odżywiania. Każdy opiekun koni ma zatem obowiązek wyposażyć się w witaminy, które będą podawane jego wierzchowcowi.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje witamin dla koni. Witaminy dla koni typu mieszanego oraz witaminy dla koni o specjalnych potrzebach. W niniejszym artykule przyjrzymy się cechom, które posiadają witaminy dla koni. Lecz zanim do tego przejdziemy przyjmijmy, że następujące witaminy przyjmować musi każdy koń, a są nimi witamina: A, C, D, E. Wszystkie preparaty witaminowe powinny je zawierać, ale w zależności od roli jaką dany koń pełni, preparaty są uzupełniane o odpowiednie minerały i inne witaminy.

Witaminy dla koni – typu mieszanego

Bieżące monitorowanie stanu zdrowia konia i regularna suplementacja sprawia, że bardziej zapobiega się niż leczy. Przekłada się to na koszty, gdyż witaminowe preparaty ogólne są relatywnie tanie. Za mniej więcej 60 do 120 złotych możemy zaopatrzyć się w odpowiednie witaminy dla wszystkich typów koni. Oczywiście cena waha się też w zależności od wielkości opakowania i marki niemniej nie jest to duży wydatek. Witaminy dla koni do podawania codziennego najczęściej mają formę musli lub granulatu, dodaje się je zatem do porcji paszy.

Witaminy dla koni o specjalnych potrzebach

Nieco inaczej sprawa się ma z witaminami dla koni o specjalnych potrzebach. Tu musimy zwrócić baczną uwagę na stan naszego konia i dostosować preparat do aktualnych jego potrzeb. Ceny specjalistycznych witamin też są wyższe. Zaczynają się od ponad 100 złotych a kończą w okolicach 250 złotych za opakowanie. Ich forma za to jest podobna do tych użytku codziennego, czyli granulat lub musli. Zajdziesz je np. w tym miejscu https://vital.sklep.pl/o-nas. Plusem specjalistycznych witamin dla koni  jest to, że są one precyzyjnie opracowywane i przygotowywane pod konkretne potrzeby. Mogą zawierać dodatkowe składniki w zależności od przeznaczenia. Poszczególne preparaty wzbogaca się o selen, wapń, krzemień lub dodatkowe dawki witaminy c. Witaminami dla koni o specjalnych potrzebach wspomaga się leczenie schorzeń aparatu ruchu lub nieodżywienie. Konie sportowe również mają przeznaczone dla siebie preparaty witaminowe wspomagające regenerację po wysiłku. Klacze karmiące i ciężarne również mogą przyjmować witaminy przygotowane specjalnie dla ich potrzeb.

 

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: