sobota, 20 kwietnia 2024 13:08

Lecytyna – jaka jest ich rola w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka?

Nasz organizm potrzebuje rozmaitych substancji, by prawidłowo pracować przez cały dzień. Dlatego tak ważna jest zróżnicowana dieta, bogata chociażby w lecytynę. Za co odpowiada ta substancja?
  • 03.04.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Lecytyna – jaka jest ich rola w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka?

Lecytyna – co to takiego?

Substancja ta to mieszanina związków o charakterze lipidowym. W jej skład wchodzą bowiem fosfolipidy, glikolipidy, węglowodany, woda, czy trójglicerydy. Lecytyna jest budulcem każej komórki ciała i jest składnikiem błon komórkowych. Jest także elementem tkanek mózgu i otoczek mielinowych komórek układu nerwowego. Najczęściej o lecytynie wspomina się w kontekście wspomagania koncentracji oraz procesów zapamiętywania. Dlatego zaleca się ją pracownikom umysłowym, uczniom i studentom, a także osobom starszym. Aby osiągnąć efekt potrzebna jest jednak regularna, kilkumiesięczna kuracja. Tylko wtedy mózg zacznie wydajniej pracować i zaczniemy odczuwać pozytywne skutki. Jednak to nie wszystko. Przyjmowanie lecytyny poprawi także funkcjonowanie naszej wątroby. Jej obecność ogranicza bowiem działanie alkoholu i innych substancji, które obciążają ten narząd. Lecytyna korzystnie wpływa na otłuszczenie wątroby i pomaga przywrócić jej właściwa pracę. Przyjmując tę substancję możemy uniknąć chociażby tworzenia się kamieni żółciowych, a nawet miażdżycy. Lecytyna bowiem wykazuje działanie emulgujące, co ogranicza powstawanie złogów miażdżycowych i zakrzepów wieńcowych. Szerokie zastosowanie tej substancji sprawia, że może ona pomóc nawet osobom chorym na depresję. Lecytyna zmniejsza bowiem występowanie halucynacji i urojeń.

Lecytyna a kwasy omega

30% składu lecytyny to oleje. Ich proporcje zależą od rośliny, której pozyskano tę substancję. Jeśli więc zależy nam na jak najlepszym wpływie na organizm, wybierzmy olej rzepakowy. To bogate źródło kwasów omega-3, które są bardzo przydają się naszemu organizmowi. Lecytyna słonecznikowa czy sojowa zawiera więcej kwasów omega-6, których ilość względem kwasów omega-3 może wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie.

Lecytyna – jakie są jej źródła?

Szerokie właściwości tej substancji wiążą się także z jej powszechnym występowaniem. Człowiek potrzebuje dziennie zaledwie 2,5 g lecytyny. Znajdziemy ją chociażby w żółtkach jajek, wątrobie, słoneczniku, soi, orzechach, nabiale, zielonych warzywach, czy oliwkach. Producenci żywności także wykorzystują ją do produkcji artykułów spożywczych. Dodaje ją się do wyrobów cukierniczych, pieczywa, czekolady, produktów instant oraz makaronów. O jej obecności świadczy symbol E322. Lecytyna poprawia konsystencję ciasta i wydłuża jego świeżość. Zapobiega także przywieraniu produktów do naczyń. Sprawdź tutaj, jak jeszcze wykorzystuje się lecytynę http://overlack.com.pl/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack/. Obecność tej substancji w czekoladzie nadaje jej gładkość oraz aksamitność. Pamiętajmy jednak, by nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki spożycia. Taki stan rzeczy objawia się chociażby bólem brzucha, nudnościami, biegunką, czy uczuciem przepełnienia. Jeśli więc wystąpią tego rodzaju objawy, ograniczmy spożycie lecytyny, by nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.

--- Materiał partnera ---