czwartek, 28 marca 2024 22:49

Jak regulatory ładowania wpływają na pracę zestawu fotowoltaicznego?

Alternatywne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Zaobserwować możemy to po domkach jednorodzinnych, które coraz chętniej inwestują w panele fotowoltaiczne. O czym należy wówczas pamiętać?
  • 21.01.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak regulatory ładowania wpływają na pracę zestawu fotowoltaicznego?

Słońce dostarcza energię całym rokiem

Przetwarzanie energii słonecznej na prąd elektryczny jest możliwe w naszym kraju całym rokiem. Panele słoneczne przechwytują bowiem promienie nawet wtedy, gdy jest pochmurno i zimno. Dlatego właśnie tak wiele gospodarstw domowych decyduje się na inwestycję w tego typu instalację. Trzeba jednak pamiętać, że pełen zestaw fotowoltaiczny to niemała inwestycja. Sprzęt, który będzie nam służył przez dekady, będzie kosztował około 25 tys. złotych. Kwota ta jednak zwróci nam się w ciągu pierwszych dziesięciu – dwunastu lat. Oszczędności wynikające z użytkowania takiej instalacji są bowiem naprawdę widoczne.

Jak skompletować cały zestaw fotowoltaiczny?

Jeśli zdecydujemy się na taką inwestycję, skorzystajmy z ofert sprawdzonych producentów. Części z nieznanego źródła mogą bowiem negatywnie wpływać na pracę całego systemu. Nie wiemy też, czy i w jakim stopniu były użytkowane zanim trafiły do Polski. Aby wszystko działało jak trzeba, musimy zakupić nie tylko panele słoneczne. Oczywiście, są one w tym wszystkim najważniejsze i najdroższe, ale byłyby zupełnie nieprzydatne, gdyby nie szereg innych elementów. Oprócz solarów, potrzebujemy jeszcze falownika sieciowego, przewodów solarnych, przewodów instalacyjnych, uziemiających, konektorów szeregowych, ogranicznika przepięć, podstaw bezpiecznikowych oraz wkładek bezpiecznikowych.

Regulatory ładowania – jaka jest ich funkcja?

Aby cała instalacja mogła działać sprawnie całym rokiem i nie doprowadzała do przerw w dostawie energii, potrzeba jeszcze jednego elementu. Są to regulatory ładowania. To urządzenia odpowiedzialne za utrzymywanie akumulatora w pełnym naładowaniu. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat. Regulatory ładowania umieszcza się pomiędzy baterią słoneczną a akumulatorem. Dzięki nim akumulator nie rozładuje się ani nie zostanie przeładowany. Powstrzymują także panele słoneczne przed pobieraniem „prądu ciemnego” przy braku oświetlenia. Regulatory ładowania normują także spadki napięcia i efekty temperatury. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów tych urządzeń. Modele PWM są najczęściej używane i służą do regulacji szerokości impulsów do optymalizacji ładowania. Modele MPPT z kolei to regulatory, które śledzą maksymalne napięcie. Zasada ich działania jest taka sama, jednak obsługują one praktycznie każdą baterię solarną.

--- Materiał Partnera ---