Poniedziałek, 24.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

Kredyt hipoteczny – jak porównać oferty?

  • 11.04.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Kredyt hipoteczny – jak porównać oferty?
Kredyt hipoteczny dla wielu z nas wciąż pozostaje jedyną szansą na własny dom lub mieszkanie. Popularna hipoteka jest niezwykle popularnym sposobem finansowania zakupu lub budowy nieruchomości, jednak oznacza związanie z się z bankiem często na wiele długich lat. Warto zadbać, by związek ten przynosił satysfakcję obu stronom i był oparty na jasnych i przejrzystych zasadach. Dowiedz się jak porównywać poszczególne oferty kredytów hipotecznych i na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę.

Choć ubieganie się o kredyt hipoteczny samo w sobie jest dość czasochłonnym procesem, warto pamiętać, że aby wybrać mądrze i korzystnie, trzeba się do takiej decyzji odpowiednio przygotować. Zgłębianie wiedzy o kredytach i zasadach ich udzielania, porównywanie poszczególnych ofert bankowych czy wymiana poglądów z innymi kredytobiorcami, z pewnością nie zaszkodzą. Niezależnie jednak od opinii innych, warto polegać na sobie i własnej wiedzy. Istnieje bowiem kilka obiektywnych i możliwych do określenia czynników, które decydują, że dany kredyt hipoteczny będzie korzystniejszy niż inne.

 

Wysokość wkładu własnego

Sytuacja, w której możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości, jest już praktycznie niespotykana. Posiadanie własnego kapitału w formie wkładu własnego jest wymogiem stawianym przez większość banków. Zmienne są jednak stawki procentoweniektóre banki żądają udokumentowania wkładu własnego w wysokości kilkunastu, inne – nawet 20% wartości kredytu. Warto przekalkulować, ile gotówki musimy zgromadzić. Wkładem własnym może być także nieruchomość – np. działka budowlana, na której zamierzamy postawić dom.

 

Oprocentowanie kredytu

Na oprocentowanie kredytu hipotecznego zasadniczy wpływ mają dwa czynniki: stawka WIBOR oraz marża banków. Wysokość marży może być uzależniona od wysokości wkładu własnego, w skrócie – im wkład banku w kredyt niższy, tym niższe będą odsetki.

 

Obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenia

W przypadku kredytów hipotecznych wykupienie dodatkowego ubezpieczenia jest zwykle konieczne, a jego koszty – doliczane do rat kredytu. Warto poznać kwoty obowiązkowych ubezpieczeń kredytu mieszkaniowego, zestawiając ze sobą poszczególne oferty.

 

Prowizje i opłaty bankowe

Pamiętajmy, że na całkowity koszt kredytu nie składają się wyłącznie odsetki i ubezpieczenie. Należy doliczyć jeszcze prowizje i opłaty związane z udzieleniem kredytu, których wartość zwykle uzależniona jest od kwoty pożyczanej nam przez bank.

 

Wycena nieruchomości

Często spotykaną procedurą ze strony banku jest potwierdzenie ceny nieruchomości, dokonywane przez rzeczoznawcę. Koszty wyceny nieruchomości również spadają na kredytobiorcę.

To oczywiście tylko niektóre aspekty, jakimi warto kierować się, porównując oferty kredytów hipotecznych. Atrakcyjną alternatywą będzie porównywarka kredytów hipotecznych na www.lowcakredytow.pl. Znajdziemy tam kompleksowe porównanie oferty kredytów hipotecznych, uwzględniające wszystkie najważniejsze cechy i parametry. Z pewnością warto z niej skorzystać.

Grupa Tipmedia
Podziel się: