Jak przygotować się do odejścia z pracy?

  • 09.04.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Jak przygotować się do odejścia z pracy?
Rezygnacja z pracy to poważny krok w życiu. Coraz rzadziej zdarza się, że zostajemy w jednej firmie przez wiele lat. Dlaczego tak się dzieje? Chcemy się rozwijać, poznawać nowe środowisko, ludzi. To nic złego, że oczekujemy zmian, ale zanim się na nie zdecydujemy, musimy się do tego odpowiednio przygotować.

Rezygnacja z pracy – dlaczego?

Powodów rezygnacji może być  wiele. Nie odpowiada nam atmosfera, źle się czujemy wśród współpracowników, przybywa nam pracy, a pensja wciąż taka sama. Branża, która kiedyś była nam bliska teraz jest obca i już nie chcemy być jej częścią. Zanim złożymy wypowiedzenie, koniecznie zorientujmy się, jak wygląda sytuacja na rynku pracy.

Okres wypowiedzenia

Na początku warto upewnić się, jaki obejmuje nas okres wypowiedzenia. Kiedy dostajemy pracę, jesteśmy zobowiązani, aby poinformować nowego pracodawcę, że nie możemy jej rozpocząć natychmiast. Podczas wypowiedzenia mamy prawo skorzystać z przysługującego nam urlopu, a w czasie jego trwania – wykonywać obowiązki w naszym miejscu pracy.

Kontakt z przełożonym

Ważne, aby uwzględnić kontakty z przełożonym. Jeżeli wiesz, że złożenie wypowiedzenia może wiązać się z dodatkową pracą, a szef reaguje na to negatywnie – złóż wypowiedzenie jak najpóźniej.

Dyskrecja to podstawa

Rezygnacja z pracy nie należy do rzeczy, którymi powinniśmy się chwalić, dlatego w pierwszej kolejności o swojej decyzji porozmawiaj z przełożonym, a dopiero później z innymi pracownikami. Dzięki temu unikniesz zbędnych plotek, które na pewno dotarłyby do przełożonego. Weź pod uwagę to, że może cię zapytać o przyczynę zmiany pracy. Nie musisz się tłumaczyć. Powód zmiany pracy może pozostać twoją kwestią prywatną, którą nie musisz się dzielić. Niekiedy o pewnych rzeczach nie należy mówić. Bądź przygotowana na negocjacje. Jeżeli powodem zmiany pracy jest zbyt niska pensja, pamiętaj, że twój pracodawca, słysząc to, może zacząć z tobą negocjacje. Będzie chciał zaproponować lepsze warunki. Przygotuj się na taką propozycję. Zastanów się, czy większe pieniądze sprawią, że będziesz się lepiej czuła w firmie, wśród swoich współpracowników.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: