Wtorek, 25.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

Kiedy OC nie wystarczy?

  • 29.03.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Kiedy OC nie wystarczy?
Wielu kierowców jest przeświadczonych, że jeśli mają ważne OC, mogą czuć się bezpiecznie i nie martwić się o swoje auto. Tymczasem takie myślenie jest po prostu błędne, bo samo obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej daje bardzo wąską i ściśle określoną ochronę. W wielu sytuacjach autocasco wydaje się wręcz niezbędne, choć oczywiście jego kupno nie jest obligatoryjne. Dowiedz się, kiedy powinieneś lub nawet musisz mieć AC.

Drogie auto

Wyobraź sobie, że właśnie wyjechałeś z salonu fabrycznie nowym autem, które kosztowało tyle, ile wynosi Twój roczny dochód. Nie dane Ci jednak było się nim nacieszyć, ponieważ w nocy ktoś go ukradł i pomimo działań policji nie udało się go znaleźć. Jeżeli w tej sytuacji nie posiadasz autocasco, pozostajesz z niczym. Podobnie w przypadku mniejszych lub większych szkód, w których nie było sprawcy lub byłeś nim Ty – o ile nie masz AC, nie dostaniesz żadnego odszkodowania. To ogromne ryzyko dla właścicieli drogich, nowych aut, więc jeśli jesteś jednym z nich, nawet się nie zastanawiaj, tylko razem z OC od razu wykup autocasco. Najlepsze oferty na rynku znajdziesz na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Kredyt lub leasing

Tu nie ma dużego wyboru – jeśli chcesz skorzystać z leasingu lub kredytu samochodowego i za ich pośrednictwem sfinansować zakup auta, po prostu musisz wykupić autocasco. O ile bowiem w przypadku pojazdu kupowanego za gotówkę AC jest całkowicie dobrowolne, o tyle przy kredycie samochodowym i leasingu banki i firmy oferujące leasing po prostu wymagają wykupienia autocasco. Ma to na celu zabezpieczyć ich interesy, ale przy okazji stanowi zabezpieczenie również dla Ciebie. Dzięki AC każda szkoda zostanie bowiem sprawnie naprawiona bez względu na to, kto ją wyrządził.

Ryzyko kradzieży

Nie da się ukryć, że jednym z zagrożeń, z myślą o których kierowcy wykupują autocasco, jest ryzyko kradzieży auta. Obawy związane z niebezpieczeństwem utraty samochodu w ten sposób są szczególnie poważne w przypadku osób mieszkających na niebezpiecznych osiedlach, gdzie często dochodzi do kradzieży. Dlatego właśnie one przede wszystkim powinny rozważyć zakupienie autocasco, tak aby nie martwić się, że w razie kradzieży zostaną z niczym.

Ryzyko szkody drogowej

O ile poruszanie się autem w małym miasteczku czy na wsi wiąże się z niewielkim ryzykiem z uwagi na ograniczony ruch samochodowy, o tyle codzienne funkcjonowanie w mieście rodzi znacznie większe ryzyko szkody. Stłuczki i kolizje zdarzają się najczęściej w wielkich ośrodkach miejskich, jak Warszawa, Trójmiasto, Wrocław czy Poznań, więc jeśli jesteś mieszkańcem jednego z nich i nie chcesz obawiać się konsekwencji finansowych szkód drogowych, koniecznie wykup AC.

Duży przebieg

Jeżeli często jeździsz samochodem i każdego dnia pokonujesz dziesiątki czy nawet setki kilometrów, w oczywisty sposób ryzyko szkody jest w Twoim przypadku znacznie większe niż u kierowcy, który wsiada za kółko tylko w niedzielę, żeby z rodziną pojechać do lasu oddalonego o 2 km od domu. Chcąc się finansowo zabezpieczyć przed ewentualną szkodą, powinieneś zaopatrzyć się w ubezpieczenie autocasco.

Wybierając autocasco, skup się przede wszystkim na prześwietleniu warunków polisy. Zorientuj się, jaką ochronę ubezpieczeniową zapewnia i w jakich sytuacjach możesz liczyć na odszkodowanie. Pamiętaj też, że AC nie należy do tanich produktów i kosztuje mniej więcej tyle, ile OC dla młodych kierowców, czyli jakieś 2000-3000 zł. Jeśli to dla Ciebie za dużo, możesz rozważyć tzw. minicasco, czyli znacznie okrojoną i przy tym o wiele tańszą wersję autocasco.

Grupa Tipmedia
Podziel się: