Wtorek, 25.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

Czy warto czytać książki?

  • 23.08.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Czy warto czytać książki?
W mediach co jakiś czas publikowane są raporty dotyczące ilości książek, jakie statystyczny Polak czyta w ciągu roku. Choć są to wartości niewielkie, to jednak rok za rokiem mają one tendencję do wzrostu. W końcu czytanie książek to nie tylko świetna rozrywka, ale także sposób zdobywania wiedzy i uczenia się od innych. Czy jednak chęć zdobywania wiedzy i odpoczynku od świata rzeczywistego to jedyne powody, dla których warto czytać książki?

Trenuj swój mózg poprzez zabawę

Książki bestsellery to nie tylko intrygujące historie zamknięte pomiędzy okładkami. To przede wszystkim świetny materiał do treningu wyobraźni - czytając zazwyczaj wyobrażamy sobie świat przedstawiony w powieści, a co za tym idzie wysilamy szare komórki i skłaniamy je do pracy, jednocześnie w ogóle tego nie czując. Plastyczna wyobraźnia może z kolei przydać się nie tylko w codziennym życiu, ale także w wielu zawodach, które opierają się na wymyślaniu nowych pomysłów i rozwiązań. Czytając książki jesteśmy więc w stanie jednocześnie odpoczywać i ćwiczyć umysł.

Innym ważnym zadaniem, które możemy realizować poprzez kontakt z opowieściami, jest wzbogacanie słownictwa. Zarówno współczesne bestsellery książkowe, jak i starsze pozycje to zbiory setek tysięcy słów, które siłą rzeczy zostają nam w pamięci. Jeżeli zależy nam na tym aspekcie czytania, powinniśmy szukać trudniejszych, bardziej wymagających tytułów lub przerabiać je w oryginale, np. po angielsku - wspomożemy przy okazji proces nauki języka obcego.

Wiedza przyjdzie sama

Kolejnym powodem, dla którego warto czytać, jest zdobywanie nowych informacji w bardzo prosty sposób. Nawet jeżeli czytamy tylko dla rozrywki, nowości książkowe bestsellery mogą poszerzyć nasze spojrzenie na świat. Wiele tytułów z gatunku fantasy rozgrywa się w świecie opartym o faktycznie istniejące kiedyś średniowiecze, podczas gdy dobre science-fiction wprowadza w fabułę elementy prawdziwej fizyki czy matematyki. Czytając horrory jesteśmy w stanie lepiej zdefiniować, co nas przeraża, a także podjąć próbę oswojenia tego strachu, a powieści obyczajowe pozwalają nam lepiej zrozumieć relacje, jakie mogą zachodzić pomiędzy ludźmi. Choć nie zawsze jest to czysta forma danych, poświęcając czas na książki zdobywamy wiedzę w ten czy inny sposób.

Czytanie książek staje się w Polsce coraz popularniejsze, co skutkuje ogromną ilością tytułów do wyboru. Dostarcza nam ono nie tylko wiedzy, ale także pomaga się rozwijać. Czy warto czytać? Zdecydowanie tak. Czy lepsze są bestsellery, czy starsze powieści? Na to pytanie można odpowiedzieć innym - a czemu nie spróbować wszystkiego?

Grupa Tipmedia
Podziel się: