Poniedziałek, 24.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

Kleje do etykietowania opakowań szklanych w różnych gałęziach przemysłu

  • 14.08.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Kleje do etykietowania opakowań szklanych w różnych gałęziach przemysłu
Kiedy słyszymy opakowania szklane w pierwszym momencie, kojarzą nam się one z przemysłem spożywczym oraz farmaceutycznym. Popularne słoiczki z produktami dla dzieci, weki na przetwory czy buteleczki z lekami towarzyszą nam na co dzień. Sprawdź, czym różnią się poszczególne etykiety znajdujące się na nich oraz jaki klej musi być użyty, aby były one trwałe.

Kleje termotopliwe

Co wyróżnia kleje termotopliwe spośród innych produktów? Przede wszystkim jest to sposób montażu. Etykiety wyposażone w tego rodzaju kleje montowane są na gorąco. Najczęściej spotkać je możemy w różnego rodzaju słoikach — od pokarmów dla dzieci, po butelki z wodą czy napojami alkoholowymi. Kleje te znajdują również niecodzienne zastosowanie w przypadku łączenia różnego rodzaju materiałów. Produkt ten może bowiem występować w formie laski, a do jego aplikacji wystarczy odpowiedni pistolet. Możliwość ta powoduje, że kleje termotopliwe wykorzystywane są przy tworzeniu niezwykłych etykiet w postaci na przykład eleganckich kompozycji kwiatowych na szklane wazony.

Kleje przeznaczone do etykiet papierowych

Etykiety papierowe najczęściej występują w przypadku klasycznych słoików na przetwory. W zależności od oczekiwań producenta mogą pełnić one wyłącznie funkcję informacją lub stanowić dodatkową ozdobę sprzedawanego produktu. Z punktu widzenia doboru odpowiedniego kleju zdecydowanie bardziej istotna jest sama tekstura słoika. Klasyczne opakowania szklane mają gładką powierzchnię i w takim wypadku wystarczy zastosowania uniwersalnego mocowania. Jeżeli zaś ścianki słoika lub butelki są chropowate, lub mają ostre, nieregularne kształty warto zdecydować się na kleje bardzo mocno, które sprawią, że etykieta nie odklei się bez względu na podłoże. Najbardziej popularne są produkty akrylowe na bazie wody o działaniu permanentnym. Te specjalistyczne kleje przeznaczone do etykietowania opakowań szklanych spełniają rygorystyczne normy pozwalające na użycie ich nawet w przemyśle farmaceutycznym. Drugim rodzajem są produkty przejrzyste odporne na działanie UV wykorzystywane do mocowania folii. Klej ten wyróżnia przejrzystość oraz odporność na działanie wody i różnego rodzaju chemikalia.

Kleje do etykietowania opakowań szklanych o wyjątkowych właściwościach

W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym możemy także spotkać etykiety przezroczyste. Wymagają one użycie odpowiedniego kleju, który nie wpłynie na jakość zamieszczonego nadruku oraz nie pogorszy estetyki samego opakowania. Takie kleje znajdziesz tutaj. W tym celu stosuje się kleje odlepne klasyczne lub akrylowe. W pierwszym wypadku jest to produkt, który nie żółknie i jest odporny na promieniowanie UV. Kleje odlepne akrylowe pozwalają na wielokrotne odklejania i przyklejanie etykiet bez pozostawiania śladów.

Grupa Tipmedia
Podziel się: