Czwartek, 24.01.2019

Przygotowujemy się do zaciągnięcia pożyczki – instrukcja krok po kroku

  • 12.02.2018, 09:00 (aktualizacja 12.02.2018 09:11)
  • artykuł sponsorowany
Przygotowujemy się do zaciągnięcia pożyczki – instrukcja krok po kroku
Podziel się:
Poszukując atrakcyjnej oferty pożyczki, warto przygotować sobie kilkanaście ofert, aby mieć rozeznanie rynku. Dzięki temu zyskasz bardzo cenną wiedzę np. na temat średniego oprocentowania, opłat oraz tzw. kruczków, które sprawiają, że atrakcyjna z pozoru oferta okazuje się wcale taką nie być. Przygotowaliśmy krótką instrukcję, jak krok po kroku przygotować się do wzięcia szybkiej pożyczki.

Sprawdź podstawowe parametry pożyczek

Analizując oferty, warto na początek przeanalizować podstawowe parametry, które dadzą Ci wstępny ogląd sytuacji, czy dana oferta jest dla Ciebie rzeczywistości atrakcyjna, czy nie. Tak więc przy zapoznawaniu się z ofertą zwróć w pierwszej kolejności uwagę na:

  • Koszty dodatkowe. Do kosztów dodatkowych zaliczamy przede wszystkim prowizje za samo pożyczenie pieniędzy oraz ubezpieczenie. W zależności od pożyczkodawcy, ubezpieczenie jest dobrowolne lub obowiązkowe. Potraktuj je, jako zabezpieczenie dla firmy, na wypadek nie oddania pożyczonych środków. Czasem instytucja poprosi w ramach weryfikacji danych o zrobienie tzw. przelewu weryfikującego na drobną kwotę (np. 1 zł).
  • Oprocentowanie. Ma bezpośredni wpływ na to, ile w rzeczywistości trzeba będzie zwrócić pieniędzy w ramach pożyczki. Przeanalizuj ofertę dokładnie pod tym kątem. Firmy często pokazują bardzo niskie oprocentowanie nominalne, które jest jedynie częścią rzeczywistego oprocentowania pożyczki.
  • Możliwość wcześniejszej spłaty. W tym punkcie sprawdź dwie rzeczy. Po pierwsze, czy w ogóle jest możliwość przedwczesnej spłaty zobowiązania, a po drugie, ile to kosztuje. Czasem przedwczesna spłata kredytu jest oferowana za darmo.
  • Wydłużenie terminu oddania pożyczki. Może się tak zdarzyć, że z przyczyn niezależnych od Ciebie, nie będziesz w stanie uregulować raty w terminie. Przed wzięciem pożyczki zapytaj, czy jest możliwość wydłużenia spłaty pożyczki i ile Cię to będzie kosztować. Zawsze warto mieć takie zabezpieczenie. Bez takiej możliwości, parabank może żądać od Ciebie zapłaty odszkodowania albo dodatkowych odsetek od pożyczki.

Zweryfikuj wybranego pożyczkodawcę

Kiedy już wybierzesz konkretną ofertę, koniecznie poszukaj informacji o firmie, która ją oferuje. Istnieje kilka instytucji, dzięki którym możesz zweryfikować, czy firma w ogóle istnieje i czy jest godna Twojego zaufania. Na początek zacznij od KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), w którym sprawdzisz, czy firma jest zarejestrowana. W rejestrze znajdują się informacje firmowe takie jak NIP, REGON, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej oraz zapis w Rejestrze Gospodarki Narodowej. Następnie wejdź na stronę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i sprawdź opinie instytucji na temat Twojego przyszłego pożyczkodawcy. W ten sposób zweryfikujesz, czy firma jest godna zaufania, czy np. w przeszłości nie miała poważnych problemów finansowych.

Oszacuj ratę i okres spłaty pożyczki

Oferta wybrana, a pożyczkodawca – sprawdzony. W kolejnym kroku musisz ocenić z kolei swoją zdolność kredytową, czyli, jakiej wysokości raty jesteś w stanie spłacać. To bardzo poważny krok, o którym często się zapomina, co czasem niestety kończy się opóźnieniem w spłacaniu zobowiązania a wierz mi – tego chcesz uniknąć. Jak ocenić swoją zdolność kredytową? Są na to dwa sposoby:

  1. a) Przygotuj sobie zwykłą kartkę papieru lub pusty dokument w aplikacji MS Excel lub Libre Excel. Następnie narysuj tabelkę i prawą kolumnę nazwij „Przychody” a lewą – „Koszty”. Następnie uzupełnij, ile miesięcznie wpływa pieniędzy na Twoje konto i jakie masz wydatki. Różnica między nimi pokaże, ile jesteś miesięcznie w stanie spłacać pożyczki.
  2. b) Możesz udać się do instytucji parabankowej, która za Ciebie oszacuje Twoją zdolność kredytową. Na przykład, w porównywarkach cenowych lub na stronach www pożyczkodawców zamieszczone są kalkulatory, które pomagają przeliczać wysokość raty.

Buduj wiarygodność - historia kredytowa

Pierwsza pożyczka na dowód osobisty wymaga nieco strategicznego podejścia do tematu pożyczania w ogóle. Przede wszystkim, każda instytucja, czy to zwykły bank czy parabank, weryfikuje Twoją historię kredytową. Różnica polega na tym, że parabank udzieli Ci pożyczki, nawet, jeśli masz inne, niespłacone zobowiązania, z kolei zwykły bank już niekoniecznie. Budowanie historii kredytowej opiera się na pokazaniu, że potrafisz rozsądnie zarządzać budżetem domowy i nawet, jeśli masz inne pożyczki – potrafisz je terminowo spłacać. W ten sposób przygotowujesz sobie „solidny grunt” pod dalsze pożyczki, ponieważ parabank chętniej pożyczy Ci pieniądze, jeśli Twoja historia wiarygodna będzie wiarygodna i pokaże, że rozsądnie podchodzisz do wydania pieniędzy.

artykuł sponsorowany

Pozostałe