Piątek, 14.12.2018
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska

W mieście brakuje całodobowych aptek. Dlaczego tak jest?

  • 6.11.2017, 08:48
  • redakcja
W mieście brakuje całodobowych aptek. Dlaczego tak jest?
Podziel się:
Oceń:
W ostatnim czasie otrzymaliśmy kilka sygnałów od Czytelników, którzy skarżą się na brak całodobowych dyżurów aptek. - Musimy jeździć do Tczewa, aby kupić leki – tłumaczą mieszkańcy Starogardu. Obecnie w Starogardzie apteki pełnią dyżury jedynie podczas świąt, według ustalonego grafiku, lecz żadna z nich nie jest otwarta po godzinie 24.

W ostatnim czasie do naszej Redakcji wpłynęło kilka zażaleń na brak całodobowych aptek na terenie powiatu starogardzkiego. Mieszkańcy twierdzą, że aby kupić leki muszą odwiedzić powiat sąsiedni. Jest to bardzo uciążliwe.

Szukałam apteki w Tczewie”
Jedna z Czytelniczek napisała w liście, że aby kupić kilkuletniemu dziecku lek na gorączkę zapisany przez lekarza podczas nocnej wizyty, musiała udać się do Tczewa.
- Mój syn dostał w nocy wysoką gorączkę. Nie mamy samochodu, więc musiałam zamówić wizytę lekarza do domu – tłumaczy w liście pani Iza. - Lekarz przyjechał i zapisał synowi antybiotyk. Objechałam wtedy z sąsiadem wszystkie apteki w mieście, nigdzie nie było otwarte. Nawet apteka, nad którą widnieje informacja, że jest otwarta 24 h/dobę, była zamknięta. Pojechaliśmy do Tczewa, dopiero tam udało nam się kupić niezbędny lek. To bardzo dziwne, że żadna z aptek nie ma dyżuru. Pamiętam, że dawniej takie coś funkcjonowało – czytamy dalej.


W nocy brakuje klientów
Jak udało nam się dowiedzieć, całodobowe apteki przynosiły ogromne straty przedsiębiorcom, a klienci kupowali zazwyczaj artykuły dostępne na stacjach benzynowych i w całodobowych sklepach. Sytuację tę dokładnie wyjaśnia etatowy członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego Patryk Gabriel.
- Prawo nakłada na Samorząd Powiatowy obowiązek ustalenia harmonogramu dyżurów aptek i w związku z tym Rada Powiatu Starogardzkiego podejmuje stosowną uchwałę. Nie ma natomiast żadnych narzędzi wykonawczych do zmuszenia właścicieli aptek do pracy w godzinach nocnych – tłumaczy Patryk Gabriel, członek zarządu powiatu. - Kilka lat temu przyjrzeliśmy się bliżej temu problemowi i okazało się, że w godzinach nocnych niewielu klientów korzysta z pomocy aptek i - co ciekawe - najczęściej kupowane są leki bez recepty i nierzadko właśnie takie, które można nabyć na stacji benzynowej, czy w sklepie całodobowym. Niektórzy właściciele próbowali utrzymać apteki w dyżurze całodobowym, ale po pewnym czasie rezygnowali z tego rozwiązania. Powodem były najczęściej względy ekonomiczne. Bardzo rzadko zdarzają się sygnały, że któryś z mieszkańców miał problem z kupnem leku w nocy. Zwykle bowiem bywa tak, że w sytuacji pogorszenia zdrowia w godzinach nocnych udajemy się do szpitala i to szpital zabezpiecza pacjenta w odpowiednie leki – tłumaczy Patryk Gabriel.


Najbliższe całodobowe apteki działają w Tczewie
Pełen grafik, numery telefonów i adresy czynnych aptek można znaleźć na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w zakładce „zdrowie”. Sprawdziliśmy, najbliższe apteki pełniące dyżur od godziny 20.00 do godziny 6.00 znajdują się w Tczewie. Informacja na temat aktualnych dyżurów aptek znajduje się w każdej aptece, w miejscu widocznym dla klientów. Informacje takie uzyskać można również pod całodobowym numerem telefonu: 58 77 34 877 - telefon dyżurny do Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
_redakcja

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Starogardzianin
Starogardzianin 13.11.2017, 14:16
Mój komentarz, że żona musiała po nocy pojechać do Tczewa w celu realizacji recepty wystawionej w starogardzkim SOR - rze też został usunięty.


Henryk
Henryk 13.11.2017, 13:17
A apteka w szpitalu by nie mogła realizować recept w godz 24-8 gdy i w dni gdy wszystkie apteki w mieście zamknięte a dyżur nocny i SOR jest w szpitalu, powiat mógłby dopłacić do utrzymania takiej apteki, to nie są wielkie pieniądze
W
W 12.11.2017, 14:31
Usunieto komentarze, bo wynikalo z nich, ze apteki maja racje.
Lole
Lole 10.11.2017, 23:00
No prosze i tu też usunięto komentarze .
Wstydu nie ma ta gazeta

Pozostałe