sobota, 20 kwietnia 2024 07:25
Reklama

Inicjatywa utworzenia Wirtualnego Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej

14 marca w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim miało miejsce spotkanie z Piotrem Pliszką. Przedmiotem zebrania, prowadzonego przez Oskara Kamińskiego, ucznia II LO w Starogardzie Gdańskim, była kwestia upamiętnienia zbrodni w Lesie Szpęgawskim, dokonanej przez Niemców w okresie II wojny światowej na mieszkańcach Kociewia.
Inicjatywa utworzenia Wirtualnego Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej

Autor: Krzysztof Banul

Tytułem wstępu i wprowadzenia w problematykę sumaryczny referat wygłosił student Wydziału Historycznego UG Joachim Choina. Zwrócił on uwagę na lukę w badaniach nad  zagadnieniem zbrodni szpęgawskiej. Wywód ten uzupełnił cennym komentarzem Ryszard Szwoch, autor książki pt. „Szpęgawskie memento”.
Piotr Pliszka wyszedł z inicjatywą poszukiwań fotografii zamordowanych osób, wraz z informacjami na ich temat. Według tej koncepcji utrwalenie świadectwa kaźni na społeczeństwie polskim miałoby polegać na utworzeniu wirtualnego muzeum, w którym zamieszczone zostałyby zdjęcia ofiar wraz z jak najbardziej szczegółowymi biogramami.
 Piotr Pliszka prosi osoby posiadające informacje lub zdjęcia o ofiarach mordów w Szpęgawsku o kontakt na adres e-mail [email protected]. W mowie podsumowującej Sebastian Dadaczyński poinformował, iż istnieje inicjatywa utworzenia muzeum zbrodni szpęgawskiej w Pelplinie, gdzie również zawiązała się grupa zajmująca się tym zagadnieniem.

 



Podziel się
Oceń

Reklama