III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gdańsku – 26 lutego 2017 r., godzina 11.00

 • 25.02.2017, 17:32
 • red.
III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gdańsku – 26 lutego 2017 r., godzina 11.00

Podziel się:

Oceń:

Defilada Niezłomnych organizowana jest przez Fundację Gladius Gloriae i Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Wydarzenie związane jest z obchodami Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, które od 2011 r. jest obchodzone w całej Polsce. Mecenasem Defilady jest ENERGA SA.

Po raz pierwszy Defilada Niezłomnych została zorganizowana 1 marca 2015. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Polski Andrzej Duda. Główną ideą tego projektu jest upamiętnienie ludzi, którzy poświęcili zdrowie i życie dla ojczyzny, a którym przez wiele lat odmawiano dobrej pamięci i należnej wdzięczności. Tak się potoczyła nasza historia, że zarówno bohaterscy żołnierze Armii Krajowej, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, jak i powojenna partyzantka niepodległościowa czyli kilkaset tysięcy żołnierzy nigdy nie doczekało się zwycięskiej defilady wojskowej. Podobnie społeczeństwo polskie nie miało możliwości przybycia na taką uroczystość i powitania Ich z należytymi honorami. To tymi słowami „Ziutka” Józefa Szczepańskiego z batalionu „Parasol” – „A gdy miną już dni walki, szturmów i krwi, bratni legion gdy z Anglii powróci, pójdzie wiara gromadą Alejami z paradą i tę piosnkę szturmową zanuci”, opisywali powojenną przyszłość. Oni o takiej chwili marzyli !

Chcemy, aby Defilada Pamięci była ziszczeniem tego marzenia. Główną ideą jest to, aby wydarzenie było corocznym zgromadzeniem Gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta, Pomorza i całej Polski wokół tej ważnej i godnej idei.

Gdańsk ma historyczne powody upamiętniania męczeństwa „Żołnierzy Niezłomnych” – groby „Inki”,”Zagończyka” i innych żołnierzy antykomunistycznego ruchu oporu oraz historia 5 Wileńskiej Brygady AK, powinny utrwalić się na kulturalnej i edukacyjnej mapie miasta ale i całego kraju. Forma wojskowej defilady i udział w niej rekonstruktorów przemawia do dzisiejszych odbiorców, często bardziej niż inne tradycyjne sposoby edukacji.

Przebieg Defilady Niezłomnych:

• 11:00 Msza św. w bazylice św. Brygidy, przewodniczy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, uczestniczy córka gen. Władysława Andersa, senator RP Anna Maria Anders

• 12:00 początek defilady, kolumna tworzy się przy bazylice św. Brygidy

Formacje wojskowe, które wezmą udział w przemarszu:

 • 1 Samodzielna Kompania Komandosów
 • 316 Kompania Transportowa
 • 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. S. Sosabowskiego
 • Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie
 • 3. Wileńska Brygada AK - kpt. "Szczerbca"
 • Zgrupowanie „Radosław” - AK
 • Wolność i Niezawisłość - mjr „Zapory”
 • 5. Wileńska Brygada AK - mjr „Łupaszki”
 • Brygada Świętokrzyska - Narodowe Siły Zbrojne
 • XVI Okręg NZW Orzeł-Tęcza - Narodowe Zjednoczenie Wojskowe
 • Batalion "Czata 49" - Zgrupowanie Radosław AK
 • Transporter opancerzony „Szary Wilk” – Zgrupowanie „Krybar” AK

• 12:15 wymarsz defilady spod bazyliki oraz przejście oddziałów niezłomnych ulicami Katarzynki, Podmłyńską, Pańską, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką, Długą do Ratusza Głównego Miasta, gdzie przed symboliczną trybuną oddziały oddadzą hołd zgromadzonym na niej kombatantom Armii Krajowej oraz córce gen. W. Andersa

• 12:45 „uroczyste meldunki oddziałów niezłomnych składane gen. Władysławowi Andersowi” – inscenizacja na Długim Targu, w wykonaniu formacji rekonstrukcyjnych

• 13:15 – koncert piosenek żołnierskich i partyzanckich w wykonaniu Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” przed Dworem Artusa

• 14:00 – zakończenie części oficjalnej; w dalszej części – rozmowy gdańszczan
z rekonstruktorami, wspólne zdjęcia, oglądanie transportera opancerzonego SdKfz 251 znanego jako „Szary Wilk”, zdobytego przez powstańców z VIII zgrupowanie „Krybar” 14 sierpnia 1944  r. na 5 dywizji SS Wiking, wojskowa grochówka prosto z kuchni polowej.

_red.

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

3win8 apk
3win8 apk 07.10.2018, 06:18
Your little care and caring lifestyle can make many lives happy, even though your folks are also much
akin to you. Fact is the land in question has also
grown in and calls for a nugget effect in play too. https://kasino.games/downloads/315-download-3win8
Danka
Danka 01.03.2017, 21:44
Byłam, zobaczyła m,było świetnie, zapraszamy w przyszłym roku!
kiszewiak
kiszewiak 27.02.2017, 13:51
do Historyka ,,,nie bronię Łupaszki , ale,,, czyli to twój wujek więził mojego dziadka w piwnicy po kolana w wodzie ? i twój wujek połamał księdzu w Konarzynach ręce i nogi? dokładnie znali nazwiska UB-ków którzy maltretowali ludzi ,,,i to oni zostali rozstrzelani .
grzechu
grzechu 27.02.2017, 15:21
Nie żyłem w tamtych czasach i wielu z was również także łatwo dzisiaj kogoś oceniać po tylu latach kiedy się nie przeszło tego co wielu z naszych Rodaków.Jak wspomniał Kiszewiak Ub miało często bezwzględne metody przesłuchań i wyciągania informacji, ale o tym można poczytać w różnych żródłach często od osób które to przeżyły na własnej skórze.

Pozostałe