Kontrabasowe Święto w Starogardzie Gdańskim , Malborku i Gdańsku, czyli V Pomorskie Dni Kontrabasowe

  • 18.11.2016, 11:01 (aktualizacja 04.01.2017, 14:06)
  • Admin admin
Kontrabasowe Święto w Starogardzie Gdańskim , Malborku i Gdańsku, czyli V Pomorskie Dni Kontrabasowe

Podziel się:

Oceń:

Już niebawem odbędą się V Pomorskie Dni Kontrabasowe, których organizatorem jest Stowarzyszenie Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Podczas trzydniowego Święta Kontrabasu, które odbędzie się w dniach 24 - 26 listopada 2016 roku w Malborku, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim organizatorzy Festiwalu przygotowali szereg wydarzeń artystycznych.

Impreza odbywa się cyklicznie co dwa lata od 2008 roku, możemy więc mówić już o swego rodzaju tradycji.
Gwiazdą V Pomorskich Dni Kontrabasowych będzie wybitny czeski wirtuoz kontrabasu prof. Miloslav Gajdos, który wraz z kwintetem fortepianowym z Akademii Muzycznej w Gdańsku zagra trzy koncerty m.in. w: Muzeum Zamkowym w Malborku, Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Kinie Sokół w Starogardzie Gdańskim. Program koncertów pn. „Melodie z Banatu” obejmować będzie etno – folkowe melodie ludowe z Bałkanów oraz autorskie kompozycje Miloslava Gajosa. Koncerty zapowiadają się bardzo ciekawie, gdyż stanowić będą popis wirtuozerii i kunsztu wykonawczego solisty. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II stopnia „Gradus ad Parnassum”, który odbędzie się w dniu 26 listopada 2016 roku w PSM I st. w Starogardzie Gdańskim. Imprezę zakończy Koncert Galowy z udziałem prof. Miloslava Gajosa oraz kwintetu fortepianowego w sali Kina Sokół w Starogardzie Gdańskim. Koncert odbędzie się w dniu 26 listopada o godz. 18.00.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zaplanowania sobotniego popołudnia na spotkanie z wybitnym wirtuozem kontrabasu. W Starogardzie Gdańskim nie często można usłyszeć tak wybitnego instrumentalistę.
Organizatorzy V Pomorskich Dni Kontrabasowych pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do tego, aby impreza mogła się odbyć w zamierzonym kształcie.Miloslav Gajdoš
Czeski wirtuoz i wizjoner kontrabasu, wybitny pedagog, kompozytor oraz juror międzynarodowych konkursów muzycznych. Urodzony na Północnych Morawach w 1948 roku. Miloslav Gajdoš ukończył Konserwatorium w Kromeriž w klasie A. Kriża i Akademię im. Leosa Janaczka w Brnie u prof. J. Bortlicka, kształcił się także pod kierunkiem prof. Ludwiga Streichera w Wiedniu. Od 1973 roku jest profesorem w Konserwatorium im. Vejvanowskiego w Kromeriž. W latach 1977 i 1979 został laureatem Międzynarodowego Konkursu w Markneukirchen w Niemczech. Od 1979 r. pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego im. Franciszka Gregory w Kromeriż. Miloslav Gajdoš uważany jest za jednego z ojców współczesnego kontrabasu. Jest uznanym autorytetem w dziedzinie twórczości Franciszka Gregory. Opracował i jest wykonawcą większości napisanej przez tego kompozytora literatury solowej. Jako solista koncertował w
 Ameryce, Europie, Korei i Chinach. Miloslav Gajdoš jest także płodnym kompozytorem i aranżerem muzyki na kontrabas. Dokonał transkrypcji ponad 70 utworów m.in. koncertów Brucha i Dworzaka. W repertuarze posiada własne kompozycje, a także transkrypcje oraz oryginalne utwory F. Gregory. Miloslav Gajdoš jest jedynym na świecie kontrabasistą klasycznym, który śpiewa równocześnie akompaniując sobie na kontrabasie. Regularnie
koncertuje, dając recitale w Europie, Ameryce i Azji. Dysponuje szerokim repertuarem, na który składa się cała klasyka kontrabasowa oraz własne kompozycje.

Program V Pomorskich Dni Kontrabasowych 24 – 26 listopada 2016 Gwiazda Festiwalu - Miloslav Gajdoš – kontrabas z towarzyszeniem kwintetu fortepianowego (Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku)

Program Festiwalu: 

Malbork – 24 listopada 2016 r. Muzeum Zamkowe w Malborku sala Karwan
godz. 17.00 - Koncert „Melodie z Banatu” - Miloslav Gajdoš - kontrabas z towarzyszeniem
kwintetu fortepianowego (AM w Gdańsku)

Gdańsk – 25 listopada 2016 r. Akademia Muzyczna w Gdańsku
godz. 11.00 – Kontrabasowy Kurs Mistrzowski – prof. Miloslav Gajdoš
godz. 18.00 – Akademia Muzyczna w Gdańsku sala Kameralna

Koncert „Melodie z Banatu” - Miloslav Gajdoš - kontrabas z towarzyszeniem kwintetu
fortepianowego (AM w Gdańsku)

Starogard Gdański – 26 listopada 2016 r.
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. W. Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim
godz. 10.00 - Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II stopnia „Gradus
ad Parnassum” – przesłuchania konkursowe

Sala Kina Sokół w Starogardzie Gdańskim
godz. 18.00 –- Koncert Galowy „Melodie z Banatu” - Miloslav Gajdoš - kontrabas z

towarzyszeniem kwintetu fortepianowego (AM w Gdańsku)
 

Admin admin

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hydra Claire
Hydra Claire 10.08.2018, 22:49
I know this if off topic but I'm looking into starting my
own weblog and was curious what all is required to get
setup? I'm assuming having a blog like yours would *** a pretty penny?
I'm not very internet smart so I'm not 100% sure.
Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers http://tinylink.in/hydraclaire…

Pozostałe