Mogiły przestaną być anonimowe? Radni chcą, by pomordowani w Lesie Szpęgawskim doczekali się tablicy ze swymi nazwiskami

  • 30.10.2016, 10:51
  • Admin admin
Mogiły przestaną być anonimowe? Radni chcą, by pomordowani w Lesie Szpęgawskim doczekali się tablicy ze swymi nazwiskami

Podziel się:

Oceń:

Podczas minionej Sesji Rady Miasta poruszony został temat odpowiedniego upamiętnienia osób, na których dokonano mordu w Lesie Szpęgawskim. Radna Ewa Gosz zasugerowała, by wspólnymi siłami spróbować odnaleźć wszystkie znane nazwiska osób, które straciły tam życie i postawić tablice z danymi zamordowanych. Propozycja spotkała się z aprobatą innych radnych.

Radna Ewa Gosz zauważyła, że w wielu kociewskich rodzinach znaleźć można publikacje z wyszczególnionymi nazwiskami osób pomordowanych w Lesie Szpęgawskim. Jak dodała, warto byłoby z tego skorzystać, spisać wszystkie takie osoby i upamiętnić je tablicami z wyszczególnionymi nazwiskami.

- Myślę, że nie byłby to aż tak dotkliwy koszt a jednak uważam, że rodziny podniosłoby to na duchu, że ktoś o nich pamięta. Bo jeżeli umrze nasze pokolenie, to nie będzie już do czego sięgać - mówiła radna.

Propozycję poparło kilku radnych, między innymi Zbigniew Kotlewski czy Ryszard Gajda.

Na sugestię radnej odpowiedział sekretarz miasta. Jak zauważył, inicjatywa ta jest godna pochwały.

- Pan prezydent deklaruje, że przy najbliższym spotkaniu z włodarzami gminy wiejskiej temat ten zostanie poruszony i uzgodniony – poinformował Zbigniew Toporowski.

Jak dodał, nieformalne spotkanie miało odbyć się na początku października, formalnie radni zostaną poinformowani o ustaleniach przy najbliższej możliwej okazji. Czy uda się godnie upamiętnić pomordowanych w Lesie Szpęgawskim i wyszczególnić ich nazwiska? O tym będziemy informować na bieżąco.

Admin admin

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Agus
Agus 06.03.2018, 02:08
Tam właśnie spoczywa mojej matki dziadek Franciszek Sagan, ktory byl dyrektorem Szkoly Podstawowej we Wdzie. Jesli ktos ma informacje na ten temat, prosze o info na adres e-mail: [email protected]
St.P.O.Sz.P.
St.P.O.Sz.P. 07.05.2017, 17:37
Upamiętnienie wszystkich osób zamordowanych w Lesie Szpęgawskim, nie jest prostą rzeczą - znane są nazwiska : kapłanów, nauczycieli, pacjentów szpitala psychiatrycznego, działaczy społecznych i grup zawodowych oraz żydów. Liczba nazwisk to około 3 tysięcy osób. Natomiast niemożliwe jest ustalenie w których grobach są pochowani, ponieważ w akcji 1005 Niemcy przy pomocy więźniów groby odkopali, a zwłoki zostały spalone. Po czym ponownie wrzucone do grobów. W czasie ekshumacji w 1945r. zostały rozpoznane przez rodziny tylko nieliczne ofiary pomordowane w 1939r.
Stowarzyszenie Pamięci Ofiar Szpęgawska i Pomorza
01.11.2016, 10:34
Zobaczymy jak się będzie sprawa miała w kwestii obrażania naszego narodu sformułowaniami o tym, że to były nasze obozy czy ktoś zostanie ukarany i będą wyciągane konsekwencje.Nastepna kwestia to powtarzanie na świecie, że albo sowieci albo naziści dokonywali niektórych mordów.Kiedyś trafiłem w internecie na filmik jak przedstawiciele jednego z narodów protestowali na ulicach zdaje się w Ameryce i powtarzali ,że wojna wybuchła znacznie później niż w 39 a o Polakach nie wypowiadali się zbyt pochlebnie.Byli to młodzi ludzie, którzy nie wiedza co to jest wojna, ale jak widać gdzieś tą wiedze którą powtarzają posiedli.Dla niezorientowanych proponuje zapoznać się z Historią oraz wiedzą ludzi którzy byli naocznymi świadkami wydarzeń 2 wojny bo coraz mniej tych ludzi wśród nas a niektórzy próbują fałszować wydarzenia tamtych lat i się wybielić.Na koniec dodam, że Polacy pod karą śmierci uratowali najwięcej istnień ludzkich a ci co byli po złej stronie mocy to temat marginalny.
marucha
marucha 30.10.2016, 20:59
Jak trzeba coś zrobić to zawsze toporka wystawią. mają z nim dobrze
31.10.2016, 10:23
A toporek przeszkolony jest w sprawach propagandy i sukcesu. chłoptasie prezydenci nadają się tylko do pchania karuzeli u Szchwarca
starog
starog 30.10.2016, 18:41
A Gajda zalapal sie znowu jako (bez)radny? Sorry ale nawet nie wiedzialem, ze ten dyletant i facet z dwiema lewymi, znowu tam siedzi!
zadlo
zadlo 30.10.2016, 16:38
dane wszystkich ofiar tej niemieckiej zbrodni znajduja sie w ksiaze p.t. "SZPEGAWSK"
30.10.2016, 23:15
znó temat zastępczy
Karol
Karol 01.11.2016, 23:19
nie wszyscy wiedza i mają tę ksiażke więc tablica z nazwiskami pomordowanych jest jak najbardziej na miejscu.W lesie koło Jaroszew Niemcy zamordowali 39 Polaków i tam jest tablica z nazwiskami ,którą mieszkańcy sami wykonali jest miejsce pamięci i co roku msza w lesie odprawiana przez kapłanów z Pogódek. Naprawdę nie trzeba wiele aby upamiętniać miejsca tragedii ,które zostawili nam niemieccy okupanci tylko trochę inicjatywy i trzeba jeszcze się temu poświęcić

Pozostałe