Znaleziono szczątki ludzkie. Czego szukają archeolodzy w centrum miasta?

  • 12.07.2016, 08:11
  • Admin admin
Znaleziono szczątki ludzkie. Czego szukają archeolodzy w centrum miasta?

Podziel się:

Oceń:

Przebudowa ulicy Kościuszki przyczyniła się do odkrycia w pobliżu kina „Sokół” cmentarza, prawdopodobnie z okresu nowożytnego. Na miejscu pracują archeolodzy, którzy zbierają i fotografują szczątki. Już niebawem dowiemy się, jaka tajemnica skrywała się przez wieki pod ulicą w centrum miasta.

Wielu wykopaliska te kojarzy z cmentarzem, który ujawniony został podczas budowy galerii handlowej. Może być to druga, starsza część cmentarza.

 Przez wiele lat przechodziliśmy ulicą Jana Pawła II bez świadomości, że kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią znajduje się dawne cmentarzysko. Po wielu latach historia upomniała się o swoje.
- Przypuszczamy, że szczątki pochodzą z okresu nowożytnego – wyjaśnia archeolog Jakub Prager z firmy Azupiranu, zajmującej się wykopaliskami na ulicy Kościuszki. - Wszystkie szczątki zostaną sfotografowane oraz przebadane przez antropologa. Prace ziemne na ulicy Kościuszki prowadzone były pod nadzorem archeologicznym. W tracie tego nadzoru okazało się, że znajdują się tam szczątki ludzkie - dodaje archeolog Jakub Prager.   

Więcej na ten temat znajdziesz w jutrzejszym wydaniu Gazety Kociewskiej!

Admin admin

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

13.07.2016, 20:14
to dalsza część cmentarza który odkryto gdy budowali galerie neptun, w miejscu gdzie teraz parkujemy samochody znaleziono wiele szkieletów sprawa ucichła i zalali wszystko betonem
13.07.2016, 19:52
zrehabilitował papistkę umęczoną przez heretyckich niemców? [quote]
A co prezydent ma z tym wspólnego? Biedroń zrehabilitował kobietę oskarżona o czary więc być może prezydent fundnie jakąś tablicę informującą w tym miejscu. W końcu to też byli mieszkańcy tego miasta którzy tu żyli i pracowali tyle, że jakieś 200 lat temu. [/quote]
13.07.2016, 08:53
panie prezydencie przydałoby się wstęgę przeciąć
i co z tego
i co z tego 13.07.2016, 09:22
A co prezydent ma z tym wspólnego? Biedroń zrehabilitował kobietę oskarżona o czary więc być może prezydent fundnie jakąś tablicę informującą w tym miejscu. W końcu to też byli mieszkańcy tego miasta którzy tu żyli i pracowali tyle, że jakieś 200 lat temu.
13.07.2016, 08:35
Co to za odkrycie, skoro o cmentarzu wiedzą żyjący jeszcze ludzie?
12.07.2016, 21:40
szescdziesiot lat temu jak budowano nowy oddzial a polfarmy bo tak sie on nazywal wykopywno kosci czaszki walaly sie wszedzie nikt sie tymy koscmynie przejmowl po prostu byl tam cmentarz agdzie jest kino byla kaplica chodzilem do przedszola na pomorskij
12.07.2016, 21:31
Wszyscy myśleli że to szczury grasowały podczas seansu,
a tu jednak niespodzianka. Cmentarz.
13.07.2016, 00:05
Tak szczerze to pewnie nie ma miejsca gdzie jakieś zwłoki były . Może ze 2000 lat temu był cmentarz w miejscu gdzie teraz plażują na rynku :)
A w bóżnicy na rycerskiej jest imprezownia i jakoś pustkami to miejsce nie świeci :)
marian
marian 13.07.2016, 08:35
To nie jest śmieszne. Moi znajomi mieszkający w centralnej Polsce chcieli wyjść w piątek wieczorem na drinka. Zaproponowani ten lokal bo czytali coś w netcie. Zaciekawił ich ten obiekt więc zaczęłam opowiadać jego historię (że to Bożnica była, a potem więzienie gdzie hitlerowcy więzili i mordowali Polaków i Żydów). Zrobiło się nie miło i poszliśmy w połowie drinka do domu.... Lokal fajny i pewnie potrzebna jest w Starogardzie imprezownia ale nie w tym miejscu.
zadlo
zadlo 12.07.2016, 21:17
to pozostalosci po epidemii cholery pod koniec XVIIIw. NIech spoczywaja w pokoju
zyga
zyga 13.07.2016, 08:27
Mam nadzieję,że miasto po zakończeniu badań archeologicznych zrobi choćby kamień upamiętniający to miejsce. Przy okazji polecam wyniki poprzednich badań pod galerią: http://dantiscum.pl/wykopalisk…

Pozostałe