piątek, 29 marca 2024 06:48
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawa historia, której nie znacie. Dzieje niewielkiej wsi Smoląg

Eugeniusz Cherek o Kociewiu wie prawie wszystko. Teksty, które pisze, zawierają pewne i sprawdzone informacje, do których udaje się dotrzeć jedynie nielicznym. Dzięki jego przekazom możemy poznać fakty, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, dotyczące miejsca, w którym mieszkamy, bądź okolicznych miejscowości. Eugeniusz Cherek robi to, co kocha, ucząc przy tym pokolenia Czytelników. Dziś na łamach naszej gazety przedstawiamy Wam historię dotyczącą Smoląga.
Ciekawa historia, której nie znacie. Dzieje niewielkiej wsi Smoląg

W Polsce mamy tylko 2 miejscowości o tej nazwie. Wieś położona jest na najniższym obszarze gminy Bobowo. Obszar Smoląga przecina rzeka Węgiermuca. Teren w dużej części jeszcze przed I wojną światową został przekształcony na łąki i pastwiska. Od wschodu i południa miejscowość otaczają niewielkie obszary leśne. Badania archeologiczne i przypadkowe odkrycia pozwalają zakwalifikować miejscowość do najstarszych na obszarze Pomorza. Naukowcy uważają, że odkryty tu grób płaski, kultury dołkowo - grzebykowej świadczy o powstałej tu osadzie neolitycznej 2500 - 1700 lat p.n.e. Znalezione szczątki człowieka posypane były ochrą, namiastką krwi człowieka, którą też polano zmarłą osobę. Być może uczyniono tak w celach rytualnych. Z rąk Krzyżaków Smoląg otrzymał dokument osadniczy. Miejscowość nazwano wówczas Pechau. Podczas pruskiego zaboru nosiła nazwę Smolong.

Gród zmieniał właścicieli
W walkach przeciwko Krzyżakom brali udział rycerze ze Smoląga: Gotschalk, herbu Leliwa, Hugo, herbu Leliwa oraz Mikołaj, herbu Leliwa. Wszyscy zginęli zabici przez Krzyżaków. W drugiej połowie Smoląg stanowił własność rodziny Achacego Cemy, następnie rodziny Czapskich, a po nich Biedrzyckich.
W 1710 roku z tytułu mesznego dawano bobowskiemu proboszczowi 3 korce żyta i 3 korce owsa (około 120 litrów), od każdej włóki. Biedrzyccy wówczas posiadali 6 włók czyli ponad 200 hektarów. W latach 1775 - 1858 dobra stanowiły własność rodziny Tuchołków herbu szlacheckiego Korzbok.

Gorzelnia parowa w majątku
24 maja 1779 roku bobowski proboszcz ochrzcił syna Michała Tuchołki i Agnieszki zd. Wybickiej, Antoniego Ignacego. Chrzestnymi byli Stefan Tuchołka i Marianna Wybicka. Po Michale Tuchołce, dzierżawcą dóbr smoląskich został Franciszek Chudziński. Majątek liczył wówczas 569 hektarów. Wybudowano tu gorzelnię parową. Na wschód od Smoląga leżała osada - folwark nazywana Smolążkiem. Nazwa tego obszaru zachowała się jedynie w pamięci najstarszych mieszkańców. W administracji urzędowej już nie występuje. Gdy w Pelplinie gospodarowali Cystersi obszar Smolążka należał do nich, nosił nazwę Smoląga Klasztornego. Opat cysterski, Piotr Hingfeld w 1418 roku sprzedał Smolążek i nie istniejącą dzisiaj osadę Bobowski Most (Bobischbrück) braciom o imieniu Błażej, Jan, Michał. W 1650 roku Smoląg Klasztorny przeszedł we władanie syna Zofii Biedrzyckiej, Jana Biedrzyckiego. W drugiej połowie XIX wieku Smolążek użytkowała rodzina Tischirner.

Więcej na ten temat znajdziecie w Gazecie Kociewskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorskąAutor komentarza: IcemarkTreść komentarza: Nie brakuje tez prawicowych fanatyków to jeszcze bardziej smutneData dodania komentarza: 23.02.2024, 00:34Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: AdamekTreść komentarza: Wiem To jak jesteś z nami to mozesz kraść brać lapowki i nic Ci nikt nie zrobi. To słowa tego na N. PozdrawiamData dodania komentarza: 22.02.2024, 17:00Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Ty masz chyba coś z głową. Przecież nowy premier ma wiele do zaoferowania rolnikom. Wszystko zlikwidować doprowadzić ludzi do bankructwa bo niemcy muszą się bogaci nie Polacy.Data dodania komentarza: 22.02.2024, 16:56Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” Tuska
Reklama
Reklama