Środa, 23.01.2019

Śladem Polskich Orłów

  • 17.03.2008, 00:00
  • Janusz Rokiciński
Śladem Polskich Orłów
Podziel się:
Oceń:
KOCIEWIE. Australijskie klimaty w Starogardzie Gd. W sobotę, 15 marca, w Muzeum Ziemi Kociewskiej odbył się wernisaż wystawy „Orły w Krainie Kangurów. Polacy w Australii od 1918 r.” Z tej okazji Starogard odwiedzili ambasador Australii w Polsce Jan Forsyth i kurator wystawy Mark C. Krawczynski.
Warto zobaczyć tą wystawę choćby dlatego aby poprawić sobie samopoczucie. Nasze „orły”  znacząco zaistniały w Australii.
Jednym z pierwszych, który zasłynął w „kangurowej krainie”, był kierownik naukowy wyprawy Jamesa Cooka (1772-1775), tczewianin, pół Polak – pół Szkot Jan Rajnold Forster. Towarzyszący mu syn, Jerzy, opisał i zilustrował potem tę wyprawę w publikacji „Voyage around the World”. Z kolei Ksawery Karnicki w 1791 r. poprowadził wyprawę wielorybniczą z Chile do Australii i - wg autorów katalogu wystawy - był pierwszym Polakiem, który stanął na australijskim lądzie. Największa pierwsza fala „Polskich orłów” przyjechała na kontynent po 1830 r (upadek Powstania Listopadowego).    
W latach 1830-1914 ziemie polskie opuściło około 3 miliony Polaków. Posród nicg byli politycy – Adam Czartoryski, artyści i twórcy (Mickiewicz, Słowacki, Chopin), oficerowie i przywódcy powstańców (wyjeżdżali z rodzinami), malarze, uczeni, lekarze, inżynierowie, podróżnicy i odkrywcy, poszukiwacze złota.
Wielu Polaków zrobiło tam karierę, dorobiło się majątku, jest znana i szanowana.

Dzisiaj
Współczesna Australia liczy 20 mln mieszkańców, w tym około 160 tys. Polaków posiadających podwójne obywatelstwo. Aż 60 tys. urodziło się w Polsce. Najwięcej naszych rodaków mieszka w stanie Wiktora i Nowa Południowa Walia.
Kurator wystawy, Mark Krawczyński, architekt i pianista, urodził się w 1948 r. w Warszawie. W 1959 wyemigrował do Australii skąd wrócił w 2004. Ostatnio całą swoją energię poświęcił na zaprojektowanie wystawy „Orły w Krainie Kangurów” w celu wzmocnienia wiary Rodaków we własne osiągnięcia.  
Ta bardzo profesjonalnie przygotowaną wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Janusz Rokiciński

Zdjęcia (1)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fotograf
fotograf 17.03.2008, 06:51
Znowu się dokleił do imprezy

Pozostałe