Piątek, 14.12.2018
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska

„Kaka” czeka na rzeźbę. Nie wszyscy starogardzianie chcą upamiętnienia wielkiego piłkarza

  • 10.12.2008, 00:23
  • Karol Uliczny
„Kaka” czeka na rzeźbę. Nie wszyscy starogardzianie chcą upamiętnienia wielkiego piłkarza
Podziel się:
Oceń:
STAROGARD GD. Pomysł postawienia figury Kazimierza Deyny na starogardzkim Rynku wywołuje falę komentarzy, nie tylko pozytywnych. Inicjatorzy pomysłu obawiają się, że nie zdobędą szybko funduszy na jego realizację.
Starogard Gdański. Pomysł upamiętnienia sylwetki słynnego piłkarza narodził się w głowie radnego Rady Powiatu Patryka Gabriela. Realizacją projektu zajmuje się Stowarzyszenie Instytut Kociewski.

Po pierwsze wypromować miasto
Stawianie pomników znanym i uwielbianym sportowcom to zwyczaj, jaki zawitał do nas z Zachodu. W amerykańskiej kulturze herosi stadionów zapewniają nie tylko chwile pełne emocji, ale postawą pełną niezłomności i ciężkiej pracy pokazują, jak żyć z pasją. Dlatego też Amerykanie poszli o krok dalej i w postaci publicznych rzeźb upamiętniają nawet fikcyjnych bohaterów, na przykład boksera Rocky’ego. Pomysł starogardzkiego radnego jest więc na czasie. Rzeźba w zamyśle inicjatorów przypominać ma piękne chwile, jakie dał Polakom znakomity piłkarz Kazimierz Deyna. Zorganizowany we wrześniu tego roku konkurs na projekt wygrał rzeszowianin Jerzy Dobrzański. Zgodnie z jego zamiarem umiejscowiona na Rynku rzeźba „Kaki” stałaby się bliska wszystkim przechodniom, nie tylko kibicom i fanom piłkarza ze Starogardu.  
- Starogard niestety nie może poszczycić się wieloma miejscami wyjątkowymi w skali kraju – mówi Patryk Gabriel. – Szczególnie brakuje punktów, które mogłyby promować nasze miasto, stąd też pomysł postawienia rzeźby upamiętniającej Kazimierza Deynę. Jest to postać rozpoznawana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nasza inicjatywa to taki mały krok w kierunku promocji Starogardu Gdańskiego. Ludzie, którzy z różnych powodów znajdą się w naszym mieście, będą chcieli z figurą zrobić sobie zdjęcie, a później będą wspominać – „Pamiętasz? Byliśmy wtedy w Starogardzie...”. Z drugiej strony zwrócimy na nasze miasto uwagę mediów, nie tylko tych lokalnych, ale też ogólnokrajowych, które już pytają o rzeźbę Deyny.

„Pomnik” nie dla każdego
Z podobnego założenia wyszli radni Gorzowa Wielkopolskiego, którzy w 2005 roku postawili pomnik Edwarda Jancarza, legendy polskiego żużla. Nie wszystkim jednak spodobał się ten pomysł. Zanim pomnik uroczyście odsłonięto, rozgorzała publiczna debata, czy to odpowiednia forma podziękowania sportowcowi oraz czy Edward Jancarz swoim życiem i dokonaniami zasłużył na wyróżnienie. Od pewnego czasu podobna dyskusja toczy się na forum Starogardu.
- Nie wiem, czy to dobre miejsce na pomnik dla piłkarza – wskazuje na planowany punkt ulokowania rzeźby mieszkanka Starogardu. – To centrum miasta i tutaj powinny znajdować się figury bardziej zasłużonych osób. Poza tym uważam, że sportowcom nie powinno stawiać się pomników. One raczej zarezerwowane są dla królów czy naukowców. Jestem przeciwna temu pomysłowi.
Aby rozwiać wątpliwości związane z formą upamiętnienia sportowca, pomysłodawcy proponują nazwę „rzeźba Kazimierza Deyny”. To jednak nie przekonuje ich oponentów. Część osób, negatywnie nastawiona do pomysłu radnego, uważa, że Deyna swoim życiem osobistym zniweczył szansę bycia autorytetem dla młodzieży i sportowców. Przypominają problemy piłkarza z hazardem i niechlubną jego śmierć. Patryk Gabriel staje w jego obronie.
- Rozdzielmy życie zawodowe Kazimierza Deyny, jakim była kariera piłkarska, od jego życia osobistego. Deyna nie był alkoholikiem, jak to niektórzy twierdzą, bo gdyby tak było, nie osiągałby tak wspaniałych sukcesów. Wiadomo, że Kazimierz Deyna padł ofiarą oszusta finansowego, który później oszukał także znakomitego trenera Franciszka Smudę. Jeśli nawet po zakończeniu kariery miał poważne problemy osobiste, to w takiej sytuacji powinniśmy mu raczej współczuć, a nie jeszcze krytykować.

Rzeźba na pewno będzie
W takim klimacie debaty członkowie Stowarzyszenia Instytut Kociewski zorganizowali publiczną zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów przygotowania i realizacji projektu. Założono, że całość inicjatywy pochłonie ok. 50 tysięcy złotych. Każdy, kto chce przyczynić się do powstania rzeźby, może zakupić cegiełkę w postaci zestawu 14 widokówek autorstwa Józefa Olszynki pt. „Kociewie – malowany region”. Do dnia dzisiejszego uzbierano zaledwie 10 tysięcy złotych. Wystarczyło na pokrycie kosztów wyłonienia najlepszego projektu oraz wydania albumu. Czyżby w oczach starogardzkiej społeczności prywatne sprawy Kazimierza Deyny wzięły górę nad jego sportowymi sukcesami? Jeśli tempo zbierania funduszy się nie zmieni, planowane na sierpień uroczyste odsłonięcie rzeźby może się nie udać.
- Przede wszystkim nie chcieliśmy iść na łatwiznę i prosić samorządy o sfinansowanie inicjatywy, choć pewnie przyspieszyłoby to sprawę – wyjaśnia Gabriel. – Nie robimy tego z pobudek politycznych czy żeby się tym szczycić, ale dlatego, że jesteśmy grupą chcącą upamiętnić postać znakomitego sportowca. Jeśli znajdzie się osoba, która postanowi sfinansować ten pomysł, może nawet zamieścić na rzeźbie tablicę potwierdzającą ten fakt. Rzeczywiście zebrana na dzień dzisiejszy kwota nie jest imponująca. Może należało założyć specjalną stronę internetową, ale to też wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Mam nadzieje, że do sierpnia przyszłego roku zgromadzimy wystarczająco dużo środków.

Radny zapewnia, że rzeźba w Starogardzie na pewno stanie. Po uzbieraniu funduszy organizatorzy zwrócą się do prezydenta miasta o pozwolenie na budowę. Tymczasem podobnych problemów nie mają kibice Legii Warszawa, którzy postanowili Deynie postawić pomnik przed stadionem. Może gdyby Starogard posiadał stadion z prawdziwego zdarzenia, podobnych dyskusji na temat życia Kazimierza Deyny moglibyśmy sobie oszczędzić.
Karol Uliczny

Komentarze (71)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SCpabrina
SCpabrina Wczoraj, 22:32

This is may depend from implementation front-rank equipment park,technology,equipment,algorithm,cleaning,methods,equipment,components,mechanisms and industrial equipment, specialized detergents and cleaning funds and also beautiful organization work cleaning service.
In our world use support Cleaning firms made necessarily authoritative and relevant.

Some enterprises and organizations Partnership long for a time enjoy help with cleaning companies, but not conclude personal frames swabber for such types of services as Cleaning a private house and Bathroom cleaning in TriBeca .

Long-term practice General Partnership in Chinatown & Little Italy owner specialized company is STEPHEN WILLIAMS, revealed that hired trained staff cleaning firms produce cleaning well faster, neater, scrupulous and cleaner, than for example own regular cleaners.


You will be spared from wasting time on training and recruitment frames , on check his work, you it will not be necessary to allocate room for cleaners and organize storage inventory.

We Limited liability Limited Partnership is that is on the street Douglaston invite you personally work with uson profitable conditions.
Any Economist Proves You contain Multiple workman at a loss in collation with employ foreign cleaning service.professional house cleaning checklist : excellent house cleaning
AntozioZon
AntozioZon 7.12.2018, 09:21
*** *** uk pharmacy
http://***-genericz.us - *** generic
*** 20mg *** moderators
*** generic
- *** *** our users have posted a total of
*** for women cancer contact us
Maziopaf
Maziopaf 1.12.2018, 03:25
ghostwriting services rates
http://writemyessayassist.com - *** essay writing service
ghostwriting services
*** essay writing service
- article writers needed
essay editing tips
AllazVog
AllazVog 1.12.2018, 02:55
write essay help
http://essayfasthelp.com - essay writing service
web content writing services
essay writing service
- *** proofreading tools
how to end a letter of application
perlare
perlare 1.12.2018, 02:48

Visitors to Amia workshop can find many questionnaires woman Sofia of any age and nationality performing nuru massage in the city Uptown.

Girls Claire are able not only to give pleasure in this way, but also to the strong semi-gentlemen. Specialists Kayla perform japanese a massage that will produce a On you a vivid impression.
***s for body work massage depends on qualification Beauties and the skills that she possesses. Before making a choice, carefully study the ***s for services and customer feedback about the work of one or another masseur specialist. We are sure that the search for a real professional masseur will be crowned with success and you will be satisfied with the quality of our services. Women Sara are skilled workers in their field and they will help you relax after a hard day.We have a showroom in NJ. : body to body massage
ZachazyVut
ZachazyVut 2.11.2018, 12:44
$1 53 pill of levitra = take advantage of the final ***
http://levitragls.com - levitra for ***
*** levitra *** canada
levitra 20 mg
- levitra reviewed
levitra from canada no prescription search
Dozalddon
Dozalddon 2.11.2018, 11:23
canadian pharmacy levitra 20mg you cannot reply to topics in this forum
http://levitragtr.com - generic levitra ***
levitra 10mg *** views
generic levitra
- errectile disfunction
how to use levitra 20mg
ThozasloorI
ThozasloorI 31.10.2018, 13:10
low *** ***
http://***withoutdoctorpres.net - *** without a doctor prescription
*** 60mg
*** no prescription
- *** 20mg side effects you cannot delete your posts in this forum
*** pills uk topics
ZarbylSmula
ZarbylSmula 31.10.2018, 10:37
*** 10mg or 20mg posts
[***=http://***withoutdoctorpharm.com]*** no prescription
[/***] *** versus ***
*** without a doctor prescription
- *** generic *** no prescription
*** all times are utc
Mindyvarox
Mindyvarox 21.10.2018, 22:15
Хочу рассказать свою историю. Меня бросили 3 раза, говорили, что я пустое место, но потом опять я «единственная и не повторимая». Это продолжалось до середины января и, в конце концов, он мне сказал, что никогда меня не хотел, что все через силу, я ему противна, он мне ничего не обещал никогда, и вообще, он со мной нечасто спал, чтоб считалось что мы встречаемся (1-2 раза в нед). Сразу на след. день после всех этих слов я пришла к нему, ибо он заболел и кроме меня некому за ним ухаживать. В этот же день он «завалил» меня, сказав, что он просто дико хочет меня. Потом неделю он откровенно провоцировал меня уйти от него, вел себя отвратительно, если до этого он использовал меня (я все готовила, убирала, стирала) то там это был ад. И, в конце концов, он мне написал что любит только меня и никого больше, с тех пор он относится ко мне как к принцессе. Но он по-прежнему спит с бывшей [***= http://www.sibirintim.com/indi…
Мы стали все чаще видеться и все больше времени проводить вместе. В последних месяцах года работы у него стало меньше и он практически у меня жил. Я приходила с работы, мы покупали еду, он помогал мне готовить, играл в компьютерную игру, которой и меня заинтересовал. Все шло чудесно, пока я не обнаружила, что на своем запароленном телефоне он общается с бывшей. Он стал уверять, что общаются они с ней только сугубо как кумовья, так как крестили вместе ребенка. Я старалась объяснить, что все понимаю, что длительные отношения не проходят просто так, а оставляют раны. Но для того чтобы они зажили нужно просто обрезать всякое общение с бывшей, хотя бы на какое-то время.
Jessicaanofe
Jessicaanofe 19.10.2018, 14:51
Основные характеристики микрокредитов: деньги в долг выдаются только по паспорту; это быстрые займы, которые возможно получить в течение часа; кредитная история не играет роли; низкий процент отказов; круглосуточная выдача средств; экспресс заем можно получить, не выходя из дома.
, подробнее на [***=http://mikrozaimys***/]mikrozaimys***[/***]
Andrewnar
Andrewnar 14.10.2018, 16:54
Уникальная особенность в том, что проститутки изначально настроены, чтобы доставить клиенту наивысшее наслаждение.
интим услуги госпожа транс секси г
http://www.sibirki.one/realnie…
Здравствуйте! Вас приветствует команда сайта Сибирки, сайта, на котором размещают анкеты 86% всех проституток города Новосибирска. У нас вы найдете услуги лучших девушек от недорогих путан до элитных моделей, готовых к любым вашим желаниям. Смотрите проверенных девочек и вы получите то, что видите на сайте в реальности. Качественные интим услуги в Новосибирске это лучший способ снять сексуальное напряжение – в сауне, у вас, в гостинице или апартаментах – неважно! Мы поможем вам подобрать именно тех девушек, за которыми вы пришли к нам.
http://love.mr2.space
[***=http://www.***-guru.info] первый анальный секс с женой форум [/***]
[***=http://www.***gid.info] секс в гостинице форум [/***]
[***=http://***-forum.su] через сколько секс после родов форум [/***]
[***= http://ero.mr2.space/][img] https://encrypted-tbn2.gstatic…
Jamesbes
Jamesbes 14.10.2018, 10:52
сайт знакомств ru Лучше даже, если у вас нет собаки - во-первых, вы можете смело начать интересоваться особенностями породы (мол, хотел купить собаку, да не знаю какую, дайтесовет), а во-вторых, когда вы перенесете свое внимание на хозяйку, собачью тему можно будет быстро замять - ведь вам пока нечего рассказать, коль у вас нет собаки
Как отдохнуть мужчине в мире, который наполнен постоянными стрессами? Есть множество способов провести досуг
http://www.sochinki.date/userphoto/678.jpeg
девушки сочи +в со +своими фото Сочи Очень хорош способ знакомства с помощью книжки и тетрадки

http://***.prostitutes-sochi.top/donskaya_sochi
синицына любовь леонидовна сайт знакомств гей секс
секс знакомства со зрелыми
[***= http://ero.mr2.space/][img] https://encrypted-tbn2.gstatic…
Теперь переходим к третьему этапу
[***= http://www.sochinki.date] знакомство серьезный отношение[/***]
Для этого стоит вести ежедневник, куда вы будетевносить текущие дела
http://abakan-putany24.club/person/16013
http://www.krim******/alushta
RobertAniff
RobertAniff 7.10.2018, 23:25
Все новые индивидуалки Сочи и Адлера готовы встретиться или приехать к вам. проститутки города Адлера и Сочи всегда готовы оказать вам теплый прием. Девушки дня- Алёна, Яна
[***=https://***osochi.vip]проститутки сочи[/***]
[***= http://prostitutkisochi.space]проститутки сочи[/***]
[***=https://***.sochi-xxx.net]проститутки сочи[/***]
[***=https://***osochi.center]проститутки сочи[/***]
[***= https://www.sochinki.biz]проститутки сочи[/***]
Lesnoyloi
Lesnoyloi 6.10.2018, 11:08
Жк березовец дмитров [***= http://xn----8sbagnyiehnl3afw.…--p1acf]жк березовец дмитров[/***] жк березовец дмитров официальный сайт
RandyPak
RandyPak 6.10.2018, 08:43
[***= http://put.sibirki.com]проститутки новосибирска[/***]
[***= http://nsk.siblaguna.org]проститутки новосибирска[/***]
[***=http://get.n***y***]проститутки новосибирска[/***]
Многие мужчины предпочитают платную любовь мимолетным отношениям , если вы проездом в Новосибирске и просто хотите расслабиться, то зачем вам лишние сложности? Например в командировке часто просто некогда тратить время на ухаживания и знакомства с женщинами в традиционных местах, кроме того, такой роман может нести за собой последствия, так как дама может пожелать продолжить отношения. Так же многие мужчины не считают секс с проституткой настоящей изменой, ведь они платят именно за секс, и ничего больше. Если хочется разнообразия в половой жизни, сексуальной разрядки и новых ощущений – не лучше ли воспользоваться интимными услугами проститутки, чем искать романы на стороне?
Danieljen
Danieljen 11.08.2018, 03:52
Модные женские советы здесь [***=http://ppfood***/]ppfood***[/***]
CharlesThymn
CharlesThymn 11.08.2018, 03:39
Последние новости здоровья здесь [***=http://promed***.net/]promed***.net[/***]
RobertGrort
RobertGrort 11.08.2018, 03:38
Новости медицины со всего мира тут [***=http://yoga-altay***/]yoga-altay***[/***]
Jamesjusly
Jamesjusly 10.08.2018, 23:52
Всемирно известные и популярные чипсы можно делать не только из картофеля, но и из других продуктов. В данном рецепте их предлагается сделать сладкими, подробнее об этом читайте на сайте [***=http://zonakulinara***]zonakulinara***[/***]

Pozostałe