Policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń

  • 02.08.2022, 08:25
  • Źródło: KPP Starogard Gd.
Policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń

Podziel się:

Oceń:

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Od momentu jej uruchomienia mieszkańcy naszego powiatu mogą aktywnie informować Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia. Od początku tego roku odnotowaliśmy już 575 zgłoszeń.

We wrześniu 2016 roku w województwie pomorskim uruchomiona została „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Od tego czasu każdy mieszkanie powiatu starogardzkiego może sam zadbać o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, reagować na zagrożenia oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Od 1 stycznia 2022 roku do końca lipca br. mundurowi ze Starogardu Gdańskiego za pośrednictwem KMZB otrzymali 575 różnego rodzaju zgłoszeń. Aż 332 z nich zostało przez funkcjonariuszy potwierdzone i uwzględnione podczas codziennych służb patrolowych.

W zdecydowanej większości przesyłane przez internautów zgłoszenia dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości. Odnotowaliśmy 317 tego typu zdarzeń, z czego 214 w Czarnej Wodzie na drodze krajowej nr 22, gdzie każdego dnia kierowane są zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane patrole policyjne. Poza tym w 7 miesiącach tego roku odnotowaliśmy 61 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania, a także 39 sygnałów dotyczących spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. W zdecydowanej większości otrzymane w tym roku zgłoszenia powtarzają się i dotyczą tych samych rejonów. To pokazuje, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im obojętne. Każdy chce mieć wpływ na bezpieczeństwo  okolicy, w której mieszka, uczy się lub pracuje.

Obsługa mapy zagrożeń jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową pomorskiej policji, na której znajdziemy baner opisany jako Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Po wejściu znajdziemy informacje na temat aplikacji. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących zjawiskach. Policja ma 3 dni na podjęcie zgłoszenia i 7 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. W razie potrzeby do działań angażowane są także inne służby.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w naszym mieście, gminach, powiatach i w naszym całym województwie.

Przypominamy, że aplikacja nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Pamiętajmy również, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Źródło: KPP Starogard Gd.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

skandaL!
skandaL! 02.08.2022, 23:49
że co!?
Ja mam jeszcze donosic i za was pracować ?
moze jeszcze bede nagrywał i wysyłał do was? czas tracił ?
i łapać bandziorów tez bede a wy tylko na gotowe przyjedziecie ?
śmiechu warte co sie dzieje.
Mac
Mac 2 dni temu, 13:22
Do skandaL!: Jakby tak każdy rozumował, to straż pożarna też nie powinna liczyć na telefony od ludzi o pożarach czy podpaleniach, tylko stać codziennie w każdym lesie i czekać aż pojawi się pierwszy ogień.
Bezpieczeństwo to wspólna sprawa, jak coś wiemy o wykroczeniu czy przestępstwie, warto to zgłosić. Bo jak sąsiad będzie bił żonę czy katował dziecko, to mam udawać, że nic się nie dzieje?? Potem czytamy dramatyczne artykuły w stylu: zabili dziecko przez ścianę, a sąsiedzi nic nawet nie wiedzieli, że w rodzinie coś złego się działo. Nie wiedzieli czy też raczej NIE CHCIELI WIEDZIEĆ?
To nie jest donoszenie. To często może być uratowanie komuś życia lub zdrowia.
PS. Nie jestem policjantem etc.

Pozostałe