Szkolenie pod okiem amerykańskich żołnierzy

  • 19.06.2022, 13:55
  • redakcja
Szkolenie pod okiem amerykańskich żołnierzy

Podziel się:

Oceń:

Żołnierze z VII Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przez pięć dni szkolili się w Centrum Szkolenia WOT z obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN.

Zajęcia odbywały się od 8 do 12 czerwca i obejmowały szeroko pojęty zakres wiedzy teoretycznej dotyczących broni JAVELIN oraz szkolenie na symulatorach.
- Żołnierze poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczą się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków
kierowanych - mówi Maciej Szalbierz z VII PBOT. - Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki. Ćwiczenia kończyły się egzaminem, który pozytywnie ukończyli wszyscy szkoleni żołnierze - dodaje.

Warto podkreślić, że jeden z pomorskich terytorialsów został wyróżniony przez amerykańskich instruktorów tytułem „Top Gun” za wyniki osiągnięte podczas szkolenia.
W czerwcowym szkoleniu w Toruniu brała udział już trzecia grupa żołnierzy z Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zatem liczba żołnierzy, wyszkolonych z obsługi broni, która odgrywa w obecnym konflikcie na Ukrainie ogromną rolę, stale się powiększa.

JAVELIN to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska
Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji     FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch
Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

 

_redakcja

Zdjęcia (3)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe