Jak pozyskać dodatkowe środki na inwestycje w firmie?

 • 12.06.2022, 17:51
 • Źródło: Artykuł sponsorowany
Jak pozyskać dodatkowe środki na inwestycje w firmie?

Podziel się:

Oceń:

Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej dostępne są fundusze europejskie na rozwój firmy. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zawsze wiąże się z koniecznością czynienia różnych inwestycji. Niestety, nie każda firma może sobie na nie pozwolić. Dzięki dotacjom unijnym można rozwijać firmę, inwestując w różne jej działy. Aby zwiększyć szansę na środki na inwestycje firmy, warto pokusić się o skorzystanie z profesjonalnego wsparcia doradcy unijnego. Pomoże on przejść przez cały proces ubiegania się o dotację, zwiększając szanse na jej uzyskanie.

Na co można przeznaczyć środki na inwestycje firmy?

Fundusze europejskie na rozwój firmy mogą być przeznaczone na różne cele. Dzięki nim można:

 • wybudować bądź rozbudować już istniejące hale produkcyjne;
 • zakupić nowe maszyny, urządzenia bądź środki trwałe;
 • zakupić nieruchomości (zarówno budynki, jak i działki);
 • zakupić niezbędne materiały budowlane;
 • opłacić prace budowlane;
 • opłacić leasing, najem lub dzierżawę nieruchomości.

Środki pochodzące z dotacji unijnych mogą być przeznaczone również na zakup patentów i licencji. Można wydać je też na działania promocyjne.

Jakie są grupy środków na inwestycje firmy?

Wszystkie środki unijne, które przeznaczone są na inwestycje firmowe zakwalifikować można do jednej z grup. Są to środki na:

 • innowację;
 • informatyzację;
 • rozwiązania ekologiczne;
 • działalność zagraniczną.

Dostępne są również te, które przeznaczone są na dofinansowanie szkoleń. Jak widać, możliwości wykorzystania dotacji unijnych jest naprawdę sporo. Tak naprawdę każda firma może znaleźć fundusze europejskie na rozwój firmy, które doskonale wpisują się w jej potrzeby.

Co zrobić, aby pozyskać fundusze europejskie na rozwój firmy?

Decydując się na skorzystanie z funduszy europejskich, warto pamiętać, że cały proces rozpoczyna się od złożenia stosownego wniosku. W zdecydowanej większości przypadków należy do niego dołączyć biznesplan, z którego jasno będzie wynikało, że dotacja przyczyni się do rozwoju firmy i maksymalizacji zysków. Bardzo ważne jest, aby wniosek wypełnić dokładnie. Ewentualne błędy mogą sprawić, że środki na inwestycje firmy nie będą mogły być przyznane. Tym, co zmniejsza ryzyko pomyłek jest wsparcie doradcy unijnego. Jest to specjalista, który przeanalizuje nasz wniosek, sprawdzając, czy nie zawiera on błędów. Może również sam zająć się jego kompletnym wypełnieniem. Przygotowane dokumenty należy złożyć w odpowiedniej instytucji w ściśle określonym terminie. Potem pozostaje już tylko czekać na decyzję.

O czym należy pamiętać, jeśli otrzymany środki na inwestycje firmy?

Jeśli udało się nam pozyskać środki na inwestycje firmowe, należy pamiętać, że nie kończy to naszej przygody z funduszami europejskimi. Każda dotacja musi być bowiem rozliczona. Istotne jest, aby pieniądze zostały wydane zgodne z przeznaczeniem, a sprawozdanie było złożone we wskazanym terminie. Jego przekroczenie może być fatalne w skutkach. Może bowiem okazać się, że będziemy zmuszeni do zwrotu wszystkich otrzymanych pieniędzy, które najpewniej zdążyliśmy już wydać.

Więcej dowiesz się na stronie https://edoradca.pl/na-co-mozesz-pozyskac-srodki-rozbudowa-wyposazenia-firmy/

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe