Ruszyły wypłaty „500 plus” na nowy okres świadczeniowy

  • 10.06.2022, 14:20
  • Krzysztof Cieszyński
Ruszyły wypłaty „500 plus” na nowy okres świadczeniowy

Podziel się:

Oceń:

Od czerwca wypłatą wszystkich świadczeń wychowawczych z programu „Rodzina 500 plus” zajmuje się wyłącznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdy rodzic i opiekun będzie miał stały termin płatności, który może sprawdzić na PUE ZUS.

Świadczenia 500 plus ZUS będzie wypłacał 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 albo 22 dnia miesiąca. Środki powinny znaleźć się na koncie bankowym rodzica lub opiekuna najpóźniej w wyznaczonym dla niego terminie płatności. Jeśli wypada on w dzień wolny od pracy, to ZUS przeleje pieniądze wcześniej - ostatniego dnia roboczego przed tym terminem.
Jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy 2022/2023 został rozpatrzony do końca maja, to termin pierwszej wypłaty w czerwcu będzie również jej terminem w kolejnych miesiącach. Natomiast w sytuacji, gdy wniosek zostanie rozpatrzony po maju, wówczas pierwsza płatność będzie w najbliższym technicznie możliwym terminie, a kolejne przelewy świadczenia już w ustalonym, stałym terminie płatności.
Termin płatności jest przydzielany automatycznie i losowo. Rodzic lub opiekun może go sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy wejść w szczegóły wniosku o 500 plus, wybrać dziecko, a następnie zakładkę „wypłaty i zwroty”.
Wniosek o 500 plus na bieżący okres warto złożyć do końca czerwca. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało z wyrównaniem już od tego miesiąca. Można to zrobić tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal [email protected] lub bankowość elektroniczną. Obecny okres wypłat będzie trwał od czerwca tego roku do maja 2023 roku. Wypłata środków odbywa się bezgotówkowo na podany we wniosku numer konta.
Rodzice z Pomorza na okres świadczeniowy 2022/2023 złożyli wnioski o 500 plus na blisko 402 tys. dzieci.

Krzysztof Cieszyński

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe