Szybkozłączki pneumtyczne - szerokie spektrum zastosowania w przemyśle

  • 06.06.2022, 20:09
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Szybkozłączki pneumtyczne - szerokie spektrum zastosowania w przemyśle

Podziel się:

Oceń:

Przemysł ciągle się rozwija i to niezależnie od jego rodzaju. Stąd też trzeba szukać takich rozwiązań, które go unowocześnią. Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i doskonałym tego przykładem są szybkozłączki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać najlepsze modele.

Jak działa szybkozłączka pneumatyczna?  

Zasady pracy szybkozłączek pneumatycznych są zasadniczo bardzo proste. W tym przypadku dochodzi do zwolnienia zaczepu przez odciągnięcie zewnętrznego kołnierza i samoczynne rozłączenie. Warto tutaj zauważyć, że szybkozłącze pneumatyczne należy traktować jako element połączeniowy. Z tego też powodu możemy je podzielić na szybkozłączki z jednostronnym odcięciem dopływu powietrza. W tym przypadku często mówimy, że jest to tzw. gniazdo żeńskie. Dostępna jest także szybkozłączka pneumatyczna z obustronnym odcięciem dopływu powietrza, gdzie występuje tzw. gniazdo żeńskie oraz wtyk męski. Ciekawym wyborem są oczywiście szybkozłączki pneumatyczne z wolnym przelotem bez podcięcia. 

Szybkozłącza pneumatyczne rodzaje 

Typy szybkozłączek pneumatycznych można podzielić biorąc pod uwagę rodzaj montażu, podgwint i. W tym przypadku mowa o GW bądź GZ. Dodatkowo można je podzielić pod kątem przewodu i w tym przypadku mówimy o fi wewnętrznym. Taki podział dotyczy szybkozłączy pneumatycznych typu męskiego. Wyróżniamy także złączki pneumatyczne, tzw. złącza bezpieczne, gdzie nie występuje wyskok pod ciśnieniem.

Jeżeli złączki będą wykorzystywane w warsztatach lakierniczych czy też samochodowych, nie można stosować tych o klasycznym wymiarze i w tym przypadku mowa jest o DN 2,7; DN 10 i DN 16. W pneumatyce wykorzystuje się medium jakim jest czyste powietrze. Zasadniczo można powiedzieć, że zasada jest w tym przypadku jedna, im czystsze powietrze, tym lepiej. Jednak przy rozprężaniu trzeba liczyć się z tym, że będzie występować wilgoć. Dlatego też złączki powinny być wykonane z materiałów odpornych na korodowanie, wśród których możemy wymienić mosiądz czysty, ale można również wybrać mosiądz obrabiany galwanicznie. 

Jakie szybkozłącze do powietrza sprawdzi się w naprawdę trudnych warunkach? 

Jak już wiecie szybkozłączka pneumatyczna wykorzystywana jest w wielu branżach, w tym także w przemyśle chemicznym czy farmaceutycznym. Wszędzie tam, gdzie występują naprawdę trudne warunki, a mianowicie warunki agresywne bądź też wymaga się najwyższych standardów sanitarnych należy stosować inne złączki, a mianowicie wykonane ze stali nierdzewnej. Tego typu szybkozłączka powietrza jest wysoce odporna i rzeczywiście sprawdzi się w nawet bardziej wymagających warunkach. 

Jakie są najpopularniejsze szybkozłączki pneumatyczne?

Jednym z najpopularniejszych szybkozłączek pneumatycznych są te typu 26. Używa się ich na szeroką skalę. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że wykorzystuje się je niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Każda szybkozłączka pneumatyczna zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, ale też proste i łatwe połączenie. Zatem ich używane jest niezbędne we współczesnym przemyśle. Warto też zauważyć, że dzięki każdej szybkozłączce do sprężonego powietrza można połączyć prawie wszystkie urządzenia z przewodami czy też z narzędziami. Jednocześnie pracownik wykonujący tę pracę może użyć tylko jednej ręki. Nie bez znaczenia jest tutaj bardzo korzystna, a wręcz niska cena.

Biorąc pod uwagę dużą funkcjonalność i bezpieczeństwo zrozumiałe jest, że takie szybkozłączki pneumatyczne są wykorzystywane na szeroką skalę. Stosowanie szybkozłączki pneumatycznej wpływa na komfort pracy i znacząco go poprawia. 

Dlaczego lepiej wybrać szybkozłączkę pneumatyczną ze stali nierdzewnej? 

Dużą popularnością cieszą się szybkozłączki wykonane z mosiądzu. Niewątpliwie ten materiał jest stosunkowo tani, co zapewnia tak dużą popularność. Niestety nie jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale tam, gdzie warunki pracy nie są zbyt wymagające sprawdzi się bardzo dobrze. Jednak niekoniecznie szybkozłączki mosiężne warto wykorzystywać w przemyśle stoczniowym.

W takim przemyśle bardzo łatwo je uszkodzić czy po prostu zniszczyć. Lepiej postawić na mocniejsze materiały. Wszędzie tam, gdzie podczas prac występują wibracje czy też uderzenia powinno się szukać materiału takiego jak np. utwardzana stal. Szybkozłączki pneumatyczne wykonane z utwardzanej stali są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale i odkształcenia. Choć są droższe, to rzeczywiście ich zakup można uznać za inwestycję opłacalną, gdyż posłużą zdecydowanie dłużej.      

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe