Policjanci przypominają przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

  • 05.05.2022, 09:56
  • Źródło: KPP Starogard
Policjanci przypominają przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Podziel się:

Oceń:

Hulajnogi elektryczne to jeden ze sposobów na sprawne przemieszczanie się po mieście. Od niedawna z tego środka transportu mogą korzystać mieszkańcy oraz goście Starogardu Gdańskiego. Słoneczna pogoda sprzyja osobom, które poruszają się po mieście w ten sposób, dlatego już dzisiaj mundurowi przypominają zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać przede wszystkim z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeżeli brakuje takiej drogi czy pasa ruchu dla rowerzystów, kierujący hulajnogą może wyjątkowo korzystać z jezdni, ale pod warunkiem, że obowiązuje na niej prędkość nie większa niż 30 km/h.

Kierujący hulajnogą może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Poruszając się po chodniku powinniśmy zachować szczególną ostrożność, poruszać się z prędkością pieszego, zawsze ustępować pierwszeństwa oraz nie utrudniać ruchu pieszym.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
  • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest  nie mniejsza niż 1,5 m.

W nowelizacji wskazano też wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik miejski.

 

Źródło: KPP Starogard

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gast
Gast 27.07.2022, 00:26
"...kierujący hulajnogą może wyjątkowo korzystać z jezdni, ale pod warunkiem, że obowiązuje na niej prędkość nie większa niż 30 km/h" Nieprawda, w takim przypadku JEST OBOWIĄZANY korzystać z jezdni!
Kaśka
Kaśka 07.05.2022, 14:30
A może tak zajmijcie się tym jak i gdzie zostawiają ten zlom. Bo brak czasami przejścia na chodnikach. Pozdrawiam i do dzieła.

Pozostałe