[FOTO] Wprowadzenie relikwii św. Elżbiety do pinczyńskiego kościoła parafialnego

  • 26.03.2022, 09:30
  • redakcja
[FOTO] Wprowadzenie relikwii św. Elżbiety do pinczyńskiego kościoła parafialnego Gmina Zblewo

Podziel się:

W sobotę 19 marca w parafii Pinczyn miała miejsce wyjątkowa uroczystość - wprowadzenie relikwii św. Elżbiety do pinczyńskiego kościoła parafialnego. Św. Elżbieta jest patronką tej parafii, która – dodajmy – istnieje od ponad 750 lat. Jest jedną z najstarszych w naszym regionie.

Uroczystość rozpoczęła się u zbiegu ulicy Głównej i Mostowej pod nowym, niedawno posadowionym przez mieszkańców krzyżem na rozstaju dróg. Tam zebrali się wszyscy uczestnicy uroczystości, których powitał gospodarz uroczystości – ks. proboszcz Mieczysław Bizoń. Następnie dziekan zblewski ks. prałat Zenon Górecki poświęcił krzyż, a właściwie - dwa krzyże. Z drewna odzyskanego po starym krzyżu mieszkańcy wykonali bowiem symboliczny, niewielki krzyż. Wykorzystano również pierwotną pasyjkę. Jak mówił sołtys Tomasz Boszka, ten nowy-stary krzyż jako wyraz wiary pinczyńskiej wspólnoty zostanie umieszczony w Wiejskim Domu Kultury w Pinczynie.

Po krótkiej ceremonii poświęcenia procesyjnie wprowadzono relikwie św. Elżbiety do kościoła parafialnego. Relikwiarz niosły siostry Elżbietanki w towarzystwie głównego celebransa ks. prałata Marka Rumińskiego, proboszcza Katedry Toruńskiej, kapłanów dekanatu zblewskiego i zaproszonych gości, a przede wszystkim – wielu mieszkańców i parafian. Następnie w przepięknie udekorowanym kwiatami kościele odprawiono Mszę św. Honorową wartę pełnili harcerze, a dla parafian i gości przygotowano piękne pamiątki z okazji tego wydarzenia. Wszyscy podkreślali doniosłość chwili - była to bowiem niezwykła i podniosła uroczystość, która z pewnością zapisze się w historii parafii i gminy.

Po zakończonych uroczystościach Sołtys i Rada Sołecka wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek do sali wiejskiej. Panie Gospodynie przygotowały pyszny, ciepły posiłek oraz słodkości, ze słynnymi pinczyńskimi pączkami pani Uli na czele. Dziękujemy!

_redakcja

Zdjęcia (50)

Komentarze (0)


Pozostałe