wtorek, 23 kwietnia 2024 14:23
Reklama

[FOTO] Wiemy, jak będzie wyglądać Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny

Dwukondygnacyjny, częściowo przeszklony budynek z efektowną rampą prowadzącą na dach z tarasem widokowym i wewnętrznym ogrodem to wygląd przyszłej siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Jego autorem jest Marcin Czyżewski MC Architekci ze Szczecina – zwycięzca konkursu na koncepcję architektoniczno-budowlaną Centrum. Główną nagrodę – symboliczny czek na 25 tys. zł. wręczył mu Prezydent Miasta podczas konferencji prasowej 21 marca 2022 roku.
  • Źródło: Starogard.pl
[FOTO] Wiemy, jak będzie wyglądać Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny

Autor: UM Starogard

W poniedziałek, 21 marca podczas konferencji prasowej prezydent miasta Janusz Stankowiak ogłosił wyniki konkursu na koncepcję architektoniczno-budowlaną siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Centrum ma powstać na Stadionie Miejskim w miejscu starego Hotelu Rekord.

– W ubiegłym roku pan poseł Kazimierz Smoliński rzucił pomysł budowy Centrum Sportowo-Edukacyjnego im Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Pomysł nam się bardzo spodobał i w październiku 2021 roku ogłosiliśmy, że uczcimy w ten sposób postać legendarnego piłkarza w 75. rocznicę jego urodzin, która przypada 23 października 2022 roku – przypomniał prezydent. – W grudniu ubiegłego roku ogłosiliśmy konkurs na koncepcję architektoniczno-budowlaną jego siedziby. Oferty złożyło sześć biur projektowych z Wrocławia, Dzierżążna, Szczecina, Warszawy, Wrześni i Katowic. Ostatecznie wygrała koncepcja pana Marcina Czyżewskiego reprezentującego MC Architekci w Szczecinie. Jak się dzisiaj dowiedziałem pan Marcin pochodzi ze Starogardu Gdańskiego, tu ma swoją rodzinę, tu się wychowywał, zna więc doskonale nasze miasto.  co nas bardzo ucieszyło i potwierdziło ideę, że w Starogardzie rodzą się gwiazdy – jak widać nie tylko wśród sportowców ale również wśród architektów – powiedział Janusz Stankowiak.

Poinformował też, że oprócz głównej nagrody Sąd konkursowy przyznał dwa wyróżnienia pracom autorstwa Jakuba Marczewskiego z Wrocławia oraz Natalii Walaszkowskiej z Dzierżążna. Prezydent pogratulował zwycięzcy i wręczył mu symboliczny czek na kwotę 25 tys. zł. – główną nagrodę w konkursie.

Gratulacje autorowi zwycięskiej koncepcji złożył również poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński.

– Pomysł nic by nie znaczył, gdyby nie został podchwycony przez prezydenta, który uruchomił działania i ogłosił konkurs na koncepcję budynku Centrum. W lutym odwiedziliśmy Muzeum Legii w Warszawie, rozmawialiśmy z zarządem, nawiązaliśmy pewne relacje, ważne jeśli chodzi o późniejszą współpracę dotyczącą przekazania eksponatów muzealnych dotyczących Kazimierza Deyny. Projekt bardzo mi się podoba, widać że autor zrozumiał ideę tego, co starogardzianie mieli na myśli mówiąc o uhonorowaniu legendarnego piłkarza, który urodził się w Starogardzie Gdańskim. Gratuluję panu Marcinowi Czyżewskiemu i życzę mieszkańcom Starogardu, aby ten pomysł jak najszybciej przekuł się w realny budynek, do którego można przyjść i być może pograć wirtualnie w piłkę z Kazimierzem Deyną – powiedział poseł na Sejm RP.

Koncepcja autorstwa Marcina Czyżewskiego otrzymała najwięcej punktów zarówno pod względem atrakcyjności, sprawności funkcjonalno-użytkowej budynku i zagospodarowania terenu oraz realności i ekonomiki przyjętych rozwiązań. Uznany został też za projekt najbardziej proekologiczny i energooszczędny.

– Zdaniem członków Sądu konkursowego budynek Centrum, zaprojektowany przez pana Marcina Czyżewskiego, harmonijnie wtapia się w urbanistykę Stadionu Miejskiego. Obiekt sprawia wrażenie lekkiego, a jego ozdobą jest taras na dachu i efektowna rampa schodząca z dachu do poziomu terenu – powiedziała Maria Landowska sędzia referent Sądu konkursowego. – Bardzo podobał się nam pomysł wkomponowania zieleni w elementy zagospodarowania terenu i bryły budynku. Nasze uznanie zdobył też wysoki na dwie kondygnacje hol, w którym ciekawym rozwiązaniem są kręcone schody, prowadzące na piętro, gdzie zlokalizowana jest klubokawiarnia. O słuszności wyboru przekonała nas również idea wielofunkcyjnego wykorzystania tarasu oraz zielony dach, który pełni rolę ekologicznego ogrodu edukacyjnego. Na uwagę zasłużyła też koncepcja połączenia dużej sali ekspozycyjnej na piętrze z pomieszczeniami przeznaczonymi do sportu i rekreacji poprzez rozsuwaną ściankę, co uelastycznia sposoby wykorzystania całej przestrzeni. Co ważne układ przestrzenny projektu umożliwia jego modyfikację dla potrzeb użytkownika – dodała architekt.

O samym projekcie opowiedział autor Marcin Czyżewski.

– Tworząc koncepcję tego budynku założyłem sobie, że ma to być obiekt architektonicznie prosty, wzbogacony jedynie o efektowną rampę. Zależało mi, aby harmonijne wpisał się w otoczenie oraz tworzył atrakcyjną i przyjazną dla użytkowników przestrzeń. Budynek łączy funkcję nowoczesnego multimedialnego muzeum poświęconego wybitnemu piłkarzowi Kazimierzowi Deynie z funkcjami szkoleniowo-sportowymi, widowiskowymi, społecznymi i kulturalnymi. Ma służyć też zdobywaniu wiedzy i świadomości ekologicznej. Jest całkowicie pozbawiony barier architektonicznych. Umożliwia dostęp osobom niepełnosprawnym do wszystkich części, z których te osoby mogą korzystać, w tym tarasu na dachu z wydzielonymi ścieżkami, niską płożącą się roślinnością, jak też łąką miejską i schodzącą w dół rampą.

Rampę wejściową na dach wymyśliłem jako przestrzeń wielofunkcyjną, która może pełnić rolę dodatkowej schodkowej trybuny do oglądania wydarzeń na boisku stadionu. Łączy ona dach z poziomem gruntu. Istotnym elementem konstrukcji jest taras, z którego rozciąga się imponujący widok na stadion i cały kompleks. Może on pełnić funkcję trybun. Oprócz wydarzeń na stadionie można obserwować z niego zmagania na kortach tenisowych.

Z kolei zielony dach – dostępny o każdej porze roku – ma służyć wypoczynkowi, spotkaniom towarzyskim, a nawet obserwacji gwiazd. Lekkości budynkowi nadaje podcień pod rampą. Jest to przestrzeń związana z wielofunkcyjną salą szkoleniową. Poprzez otwarcie drzwi w elewacji zachodniej na całej długości pomieszczenia, obszar pod rampą łączy się z salą w budynku, tworząc miejsce do gry i zabaw dla kilku grup jednocześnie. Dzięki zastosowaniu zabiegu połączenia zielonej rampy z elewacją z białej blachy perforowanej, budynek zyskuje unikatowy charakter i rozpoznawalność – powiedział autor zwycięskiej koncepcji Centrum Sportowo-Edukacyjnego im Kazimierza Deyny.

 

 



Podziel się
Oceń

Reklama