czwartek, 28 marca 2024 13:26
Reklama
Reklama
Reklama

Uczcili pamięć Józefa Wybickiego. Dwusetna rocznica śmierci twórcy Mazurka Dąbrowskiego

W dwusetną rocznicę śmierci Józefa Wybickiego, twórcy hymnu narodowego „Mazurka dąbrowskiego”, mieszkańcy Skarszew zebrali się na rynku, by uczcić pamięć wielkiego polskiego pisarza. Przypomnijmy, że Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.
Uczcili pamięć Józefa Wybickiego. Dwusetna rocznica śmierci twórcy Mazurka Dąbrowskiego


Pod skarszewskim pomnikiem Józefa Wybickiego na Pl. Gen. Hallera, 10 marca złożono wiązanki kwiatów - wielkiego Polaka upamiętniły delegacje gminy Skarszewy z zastępcą burmistrza Cecylią Hinz na czele, PSONI Koło w Skarszewach oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej w Skarszewach.
Na koniec odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

Uroczystości z okazji 200. rocznicy śmierci Józefa Wybickiego zorganizowało również Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Gminę Skarszewy reprezentowała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach Mirosława Moller, która m.in. złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Józefa Wybickiego.

Autor słów Mazurka Dąbrowskiego był w młodości mocno związany ze Skarszewami. Urodził się w Będominie na Kaszubach 29 września 1747 roku. Mając 6 lat, trafił do Skarszew, gdzie wychowywał go stryj Franciszek Wybicki - miejscowy proboszcz. Jak wspominał po latach, wiedza i roztropne uwagi stryja zachęciły go do nauki retoryki. W 1762 roku młody Wybicki zaczął praktykować w skarszewskim Sądzie Grodzkim. Pobyt w Skarszewach przyczynił się do skrystalizowania poglądów Wybickiego m.in. na stan oświaty w państwie i uświadomił mu, jaką role pełni w społeczeństwie prawo. Dostrzegał też krzywdę społeczną, nierówność wobec prawa oraz przekupstwo.
26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnie hymnem narodowym. Stało się to na mocy okólnika ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Sławoja Składkowskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bolo 17.03.2022 09:21
Wszystko wskazuje na to że mamy do czynienia ze zmasowanym cyberatakiem na infrastrukturę @PKP_PLK_SA . Nie działają lokalne centra sterowania ruchem w m. in. Krakowie, Wrocławiu, Tczewie, Skierniewicach, Siedlcach i Grodzisku Mazowieckim.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorskąAutor komentarza: IcemarkTreść komentarza: Nie brakuje tez prawicowych fanatyków to jeszcze bardziej smutneData dodania komentarza: 23.02.2024, 00:34Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: AdamekTreść komentarza: Wiem To jak jesteś z nami to mozesz kraść brać lapowki i nic Ci nikt nie zrobi. To słowa tego na N. PozdrawiamData dodania komentarza: 22.02.2024, 17:00Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Ty masz chyba coś z głową. Przecież nowy premier ma wiele do zaoferowania rolnikom. Wszystko zlikwidować doprowadzić ludzi do bankructwa bo niemcy muszą się bogaci nie Polacy.Data dodania komentarza: 22.02.2024, 16:56Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” Tuska
Reklama
Reklama