Uczcili pamięć Józefa Wybickiego. Dwusetna rocznica śmierci twórcy Mazurka Dąbrowskiego

  • 16.03.2022, 20:35
  • redakcja
Uczcili pamięć Józefa Wybickiego. Dwusetna rocznica śmierci twórcy Mazurka…

Podziel się:

Oceń:

W dwusetną rocznicę śmierci Józefa Wybickiego, twórcy hymnu narodowego „Mazurka dąbrowskiego”, mieszkańcy Skarszew zebrali się na rynku, by uczcić pamięć wielkiego polskiego pisarza. Przypomnijmy, że Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.


Pod skarszewskim pomnikiem Józefa Wybickiego na Pl. Gen. Hallera, 10 marca złożono wiązanki kwiatów - wielkiego Polaka upamiętniły delegacje gminy Skarszewy z zastępcą burmistrza Cecylią Hinz na czele, PSONI Koło w Skarszewach oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej w Skarszewach.
Na koniec odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

Uroczystości z okazji 200. rocznicy śmierci Józefa Wybickiego zorganizowało również Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Gminę Skarszewy reprezentowała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach Mirosława Moller, która m.in. złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Józefa Wybickiego.

Autor słów Mazurka Dąbrowskiego był w młodości mocno związany ze Skarszewami. Urodził się w Będominie na Kaszubach 29 września 1747 roku. Mając 6 lat, trafił do Skarszew, gdzie wychowywał go stryj Franciszek Wybicki - miejscowy proboszcz. Jak wspominał po latach, wiedza i roztropne uwagi stryja zachęciły go do nauki retoryki. W 1762 roku młody Wybicki zaczął praktykować w skarszewskim Sądzie Grodzkim. Pobyt w Skarszewach przyczynił się do skrystalizowania poglądów Wybickiego m.in. na stan oświaty w państwie i uświadomił mu, jaką role pełni w społeczeństwie prawo. Dostrzegał też krzywdę społeczną, nierówność wobec prawa oraz przekupstwo.
26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnie hymnem narodowym. Stało się to na mocy okólnika ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Sławoja Składkowskiego.

_redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bolo
bolo 17.03.2022, 09:21
Wszystko wskazuje na to że mamy do czynienia ze zmasowanym cyberatakiem na infrastrukturę
@PKP_PLK_SA
. Nie działają lokalne centra sterowania ruchem w m. in. Krakowie, Wrocławiu, Tczewie, Skierniewicach, Siedlcach i Grodzisku Mazowieckim.

Pozostałe