sobota, 20 kwietnia 2024 08:06
Reklama

UWAGA! Nadciąga wichura. Synoptycy ostrzegają przez silnym wiatrem, wysokim ciśnieniem i opadami deszczu ze śniegiem

To, co widzicie teraz za oknem jest jedynie preludium silnej wichury, która dotknie nas w najbliższy weekend. Aktualnie nad Bałtykiem przechodzi niż #MARIA, który generuje porywy wiatru sięgające w pasie nadmorskim 70-80 km/h. Wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni (NNW), a porywy nadal będą odczuwalne, choć w nieco mniejszym stopniu. Sytuacja w piątkowy wieczór nieco się uspokoi, lecz nie na długo, gdyż w sobotę nadejdzie #NADIA.
UWAGA! Nadciąga wichura. Synoptycy ostrzegają przez silnym wiatrem, wysokim ciśnieniem i opadami deszczu ze śniegiem

Autor: Pomorski Alarm Pogodowy

W sobotnie popołudnie centrum niżu NADIA znajdzie się u wybrzeży Norwegii, a silny wiatr odczują m.in. mieszkańcy Danii, północnych Niemiec i południowej Szwecji. W kolejnych godzinach centrum niżu będzie wędrować przez Szwecję nad Bałtyk, w rejon Gotlandii, cały czas się pogłębiając. W sobotni wieczór wichura uderzy w Polskę, a ciśnienie w centrum może spaść wówczas nawet do ok. 958 hPa.
 
Wkraczanie dynamicznego niżu do kraju objawi się początkowo nadejściem wielkoskalowych opadów, związanych z wędrującym z zachodu na wschód frontem ciepłym. Już w godzinach porannych od strony Słupska i Koszalina postępować będą opady mieszane, punktowo mokrego śniegu, przechodzące w deszcz, które pozostaną z nami aż do popołudnia. Po przerwie w opadach, w sobotni wieczór nasunie się chłodny front atmosferyczny, przynosząc kolejne opady i rozpoczynając wichurę. Za frontem chłodnym, postępować będą opady przelotne, które mogą przyjąć ponownie postać mieszaną, choć głównie nad Kaszubami. Niewykluczone będą sporadyczne wyładowania.
 
Wraz z nadejściem frontu chłodnego, kierunek wiatru zmieni się wyraźnie z południowo-zachodniego na zachodni, a porywy gwałtownie wzrosną. Na Wybrzeżu Słowińskim mogą zacząć przekraczać 90-100 km/h, natomiast nad Kaszubami, w rejonie Trójmiasta oraz na Półwyspie Helskim 80-90 km/h. Na Żuławach wiatr będzie w tym czasie sięgać 65-75 km/h. Z każdą kolejną godziną wichura ma nabierać na silę, a kulminacyjna faza ma rozpocząć się jeszcze przed północą i potrwać do niedzielnego poranka. W najgwałtowniejszym momencie wichury, wiatr może osiągnąć 100-115 km/h w pasie nadmorskim, 90-105 na Półwyspie Helskim, okolicach Trójmiasta, Kartuz i Mierzei Wiślanej oraz 80-95 w pozostałej części Pomorza. Lokalnie i chwilowo wartości te mogą zostać przekroczone. W tym samym czasie, nad otwartym morzem porywy mogą zbliżyć się nawet do 115 - 125 km/h! W niedzielny poranek nastąpi zmiana kierunku wiatru na północno-zachodni i bardzo stopniowe jego słabnięcie. Mimo wszystko, niedzielne warunki nadal będą niebezpieczne, a w przeważającej części Pomorza porywy będą mogły jeszcze przekraczać 80 km/h. Silne porywy wiatru pozostaną z nami aż do poniedziałkowego poranka, a najdłużej utrzymają się nad Zatoką Gdańską i Mierzeją Wiślaną.
Złe wieści pogodowe, to także złe wieści dla meteopatów. W piątek ciśnienie będzie bardzo szybko rosnąć, aby w nocy z piątku na sobotę przekroczyć 1020 hPa na północy regionu. Jednakże tuż po osiągnięciu maksymalnych wartości rozpocznie się jego dynamiczny spadek. Te spadnie nawet o ponad 30 hPa w ciągu doby, gdyż już kolejnej nocy, tj. z soboty na niedzielę może spaść do poniżej 990 hPa na wybrzeżu.
 

Podziel się
Oceń

Reklama