Skudexa - Kiedy się stosuje? Jak działa?

  • 20.01.2022, 08:14
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Skudexa - Kiedy się stosuje? Jak działa?

Podziel się:

Oceń:

Ból obniża komfort życia, może wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Na szczęście do dyspozycji są rozmaite leki przeciwbólowe, które przynoszą ulgę w cierpieniu. W przypadku wystąpienia ostrego bólu niezwykle pomocny jest lek Skudexa, przeznaczony do stosowania wyłącznie przez osoby dorosłe. Ze względu na to, że w preparacie występuje substancja czynna zaliczana do opioidów, leczenie nie może być długotrwałe i musi być prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza. Dawkowanie leku zawsze ustala się indywidualnie, zaczynając od najmniejszego skutecznego stężenia.

Na co pomaga Skudexa? Kiedy się po niego sięga?

Skudexa jest lekiem przeciwbólowym, na który składają się dwie substancje aktywne w postaci deksketoprofenu i tramadolu. Deksketoprofen jest lekiem niesteroidowym o działaniu przeciwzapalnym, który hamuje syntezowanie prostaglandyn. Bardzo szybko przedostaje się do krwiobiegu, do jego maksymalnego stężenia dochodzi już nawet po kilkunastu minutach od zażycia. Warto jednak wiedzieć, że spożyty pokarm ma negatywny wpływ na działanie deksketoprofenu, bo je osłabia. Zaletą będzie wydłużenie okresu półtrwania substancji w ustroju. Przyjęcie leku na czczo przekłada się na wzrost jego stężenia maksymalnego. Z kolei tramadol jest lekiem opioidowym, który działa przeciwbólowo. Oddziałuje na komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu komórkowym. Maksymalne stężenie substancji czynnej pojawia się średnio po dwóch godzinach po przyjęciu doustnym. Spożycie posiłku nie ma żadnego wpływu na przyswajalność leku i jego działanie. Wskazaniem do stosowania leku Skudexa jest ostry ból. Preparat służy do leczenia objawowego, jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych, do stosowania krótkotrwałego. Siłę działania leku Skudexa można porównać w dużym stopniu do morfiny. Przepisuje się go osobom, u których występuje ból ostry o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Skudexa i możliwe efekty uboczne?

Jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na którąkolwiek substancję znajdującą się w składzie leku Skudexa, to jest to przeciwwskazaniem do jego stosowania. Preparatu nie podaje się pacjentom ze zdiagnozowaną padaczką niekontrolowaną lekami, to samo dotyczy choroby wrzodowej żołądka, krwawień z przewodu pokarmowego i jego perforacji. Ciężka niewydolność mięśnia sercowego i nerek również są przeciwwskazaniami do leczenia lekiem Skudexa. Nie wolno go podawać pacjentom przy ciężkim odwodnieniu organizmu na skutek wymiotów, biegunki. U wielu pacjentów stosujących Skudexa mogą pojawić się efekty uboczne w postaci zawrotów głowy, nudności i wymiotów. Rzadziej występują: obrzęk gardła, zaburzenia psychotyczne, ból głowy, uczucie nadmiernej senności, obrazek oczu, trombocytoza, hipokaliemia, tachykardia, nadciśnienie lub niedociśnienie, wzdęcia, zaparcia, niestrawność, obrzęk twarzy, nadmierne pocenie się, pokrzywka, krwiomocz, astenia, drżenie ciała. Możliwych skutków ubocznych stosowania leku Skudexa jest zdecydowanie więcej, dlatego warto zapoznać się dokładnie z ulotką dołączoną do opakowania.

Artykuł powstał dzięki współpracy Medyk Online i Holter Help

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe