Chcą miejskiej stacji solarnej

  • 23.01.2022, 10:05
  • redakcja
Chcą miejskiej stacji solarnej

Podziel się:

Oceń:

Na spotkaniu ze starostą Kazimierzem Chyłą i wicestarostą Patrykiem Gabrielem dwóch uczniów I Liceum Ogólnokształcącego – Antoni Rogowski i Maksym Domkowski – opowiedzieli o swoim oryginalnym pomyśle. Mowa o inicjatywie PODpunkt, w ramach której chcą zainstalować w Starogardzie Gdańskim miejską stację solarną.

Antoni i Maksym biorą udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Jest to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce, dzięki któremu uczniowie mogą realizować swoje pomysły. Dzięki niej młodzież w całym kraju ma możliwość realnego wpływu na otaczające ją środowisko, nawiązanie współpracy z fundacjami, firmami oraz stowarzyszeniami, a także uzyskanie międzynarodowych certyfikatów.

Stacja dostępna dla wszystkich
O swoim pomyśle uczniowie opowiedzieli podczas spotkania z władzami Powiatu.
- Naszym głównym celem jest zainstalowanie w Starogardzie Gdańskim miejskiej stacji solarnej - wyjaśnia Maksym Domkowski. - Umożliwi ona darmowe ładowanie smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Stacja stanie w powszechnie uczęszczanym miejscu, dostępnym dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. W ramach podjętej przez nas inicjatywy, przeprowadzimy również prelekcje dla uczniów szkół średnich, dotyczące odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom zwrócimy uwagę lokalnej społeczności na to, jak ważne jest dbanie o otaczające nas środowisko, oraz wprowadzimy interesującą innowację do naszego miasta.

Ekologia niezwykle ważna
Starosta Kazimierz Chyła oraz wicestarosta Patryk Gabriel nie kryli, że są pod dużym wrażeniem pomysłu uczniów.
- Kwestie dotyczące ekologii są niezwykle ważne, więc szczególnie mocno cieszymy się, że chce je poruszać młodzież - zauważa Kazimierz Chyła.

"PODpunkt"
Beneficjenci projektu "PODpunkt" będą mogli skorzystać z bezpłatnej solarnej stacji ładowania smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Dzięki zainstalowaniu takiego urządzenia w Starogardzie Gdańskim, mieszkańcy nie będą musieli obawiać się braku energii w swoich urządzeniach. Umożliwi im to między innymi wezwanie pomocy lub wykonanie ważnego telefonu, czy płatności mobilnej, nawet pomimo chwilowo rozładowanego telefonu. W czasach, kiedy nasz smartfon służy nam nawet jako klucz do drzwi mieszkania, jego rozładowanie może nieść za sobą ogrom problemów, zarówno tych błahych jak i naprawdę poważnych. Ponadto możliwość udziału w prelekcjach na temat odnawialnych źródeł energii będzie dobrą okazją do poznania faktów na temat zielonej energii.
- Pomimo wielu działań na rzecz promowania zachowań proekologicznych w naszym regionie, energia uzyskiwana w sposób przyjazny dla środowiska cały czas stanowi niewielką część naszego całkowitego zapotrzebowania, czego skutkami są między innymi wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza czy zła kondycja gleb - przyznaje Antoni Rogowski. - Niestety w wielu polskich miastach nie stawia się na infrastrukturę umożliwiającą korzystanie z zielonej energii.

Powiat wspiera młodzież
Podczas spotkania z władzami Powiatu uczniowie podkreślali, że chcą swoim pomysłem zainteresować jak największą liczbę osób.
- Za każdym razem przy tego rodzaju inicjatywach mocno wspieramy naszą młodzież – podkreśla Patryk Gabriel. - To nasze kolejne spotkanie, na którym omawiamy kwestie związane z planetą, środowiskiem, klimatem. Zielona energia to nie jest tylko kwestia estetyczna, to nasze zobowiązanie cywilizacyjne. Oczywiście wspieramy pomysł powstania stacji i zachęcamy innym do pomocy naszym uczniom w realizacji projektu.

 

_redakcja

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Polak
Polak 28.01.2022, 11:19
Pomysł dobry, ale bardziej praktyczne byłoby przekształcenie kilku przystanków autobusowych(np na Rynku, przy szkołach, PKP) w takie stacje. Przystanek pełniłby dwie funkcje. Nie trzeba nowego miejsca gospodarować. Do takiego przystanku obowiązkowo monitoring przeciw wandalom.
malkontent
malkontent 28.01.2022, 12:01
No fajnie, ale znowu powstaje pytanie kto za to zapłaci. Panele słoneczne, zmiana konstrukcji przystanków, monitoring przeciw wandalom - to wszystko tylko po to, żeby ludzie mogli przez parę minut ładować swoje komórki
fkwiony
fkwiony 26.01.2022, 08:50
Znowu pieniądze wyrzucone w błoto, przepalone.
Tak jak na te wszystkie place zabaw, używane w naszym klimacie może 2 miesiące w roku przez madki 500 + i ich bombelki.
A ja od jesieni do wiosny na mojej ulicy tonę w błocie, a latem w kurzu
czepialska
czepialska 26.01.2022, 09:07
Tylko nie "madki" :O
Nie jestem robotem
Nie jestem robotem 26.01.2022, 10:19
Madki, madki. Wpisz w google "dej, mam horom curke", zobaczysz o co chodzi
wonsz
wonsz 26.01.2022, 11:19
nie masz co robić, ze takimi glupotami się zajmujesz?
Nie będziesz mieć nic i będziesz szczęśliwy
Nie będziesz mieć nic i będziesz szczęśliwy 24.01.2022, 06:38
Zamiast założyć swój interes, ewentualnie pozyskać inwestora i sprzedawać pomysł, żeby zarobić, to idą do urzędników, którzy są dobrzy tylko w wydawaniu nieswoich pieniędzy z budżetu
biznesmen
biznesmen 24.01.2022, 10:43
tak to dzis jest, ze zamiast zakasac rekawy i brac sie do roboty, to kazdy tylko liczy na pomoc panstwa i dotacje
Aldona
Aldona 23.01.2022, 16:45
Ja myslałam że od tryskania takimi pomysłami to te spaślaki tam są a nie te dzieciaki.
Stacja dla ludzi, którzy nie potrafią nawet telefonu w domu naładować
Stacja dla ludzi, którzy nie potrafią nawet telefonu w domu naładować 23.01.2022, 13:46
A kto za to zapłaci?
złotówa
złotówa 26.01.2022, 08:45
Ja, Ty, my wszyscy
o
o 23.01.2022, 10:39
Masz pomysł ,zrób na tym biznes. Po co oni do urzedasów z tym pomysłem lezą?

Pozostałe