Stanęli przeciwko Imperium Rosyjskiemu

  • 19.01.2022, 12:18
  • redakcja
Stanęli przeciwko Imperium Rosyjskiemu

Podziel się:

Oceń:

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim zaprasza do wysłuchania prelekcji Zbigniewa Potockiego na temat POWSTANIA STYCZNIOWEGO. Prelekcja dostępna jest od wtorku na facebookowej stronie muzeum.

Powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku i skierowane było przeciw Imperium Rosyjskiemu, było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Powstanie to miało charakter wojny partyzanckiej. W czasie jego trwania stoczono około 1200 bitew oraz potyczek, a przez polskie szeregi przewinęło się blisko 200.000 osób. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy poległo w walkach, blisko 1000 osób stracono, około 38.000 skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a około 10.000 tysięcy wyemigrowało. Wojska rosyjskie pacyfikowały powstanie z dużą determinacją i okrucieństwem. Miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom były palone, zdarzały się również przypadki rzezi ludności cywilnej. Niszczono także dobra kultury. Z wykładu dowiemy się o tym, że pomimo niepowodzenia militarnego, powstanie styczniowe osiągnęło część celów politycznych, a także o kociewskich aspektach tego zrywu narodowego.

Prelekcja Zbigniewa Potockiego na temat Powstania styczniowego dostępna jest na facebookowym profilu Muzeum Ziemi Kociewskiej - www.facebook.com/muzeumkociewie

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe