Orszaki Trzech Króli - Największe uliczne jasełka w naszym regionie

  • 05.01.2022, 12:56
  • redakcja
Orszaki Trzech Króli - Największe uliczne jasełka w naszym regionie

Podziel się:

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa działania lokalnej wspólnoty. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe wydarzenie. Sprawdźcie, gdzie i o której w waszej okolicy odbędzie się Orszak Trzech Króli!

Mimo że scenariusz wydarzenia jest wszędzie bardzo podobny, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.
Każda z miejscowości dodaje swój koloryt i tworzy własną historię.  I tak  np. w Kłodzku i w Chochołowie zaproszeni sąsiedzi z Suchej Hory zaśpiewali słowackie kolędy, w Świdnicy wspólnie kolędowali katolicy i protestanci, a w Zgorzelcu i Goerlitz  jeden Orszak przeszedł w dwóch diecezjach i w dwóch państwach. Przywracana jest szeroko tradycja wypiekania "szczodraków" - pieczywa obrzędowego, przygotowywanego specjalnie dla kolędników.

Rokrocznie w całej Polsce na potrzeby organizacji Orszaku Trzech Króli powstaje wiele stowarzyszeń i fundacji, podejmujących różnego rodzaju inicjatywy wspierające miejscowe wspólnoty.
W wielu miejscach przy okazji obchodów Epifanii przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, jarmarki, różnorodne pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę, na betlejemską gwiazdę, najciekawsze, „tematyczne” przebranie.
Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.
Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski.


STAROGARD GDAŃSKI
W tym roku ulicami Starogardu Gdańskiego Orszak Trzech Króli przejdzie już po raz siódmy.
Wierni wyruszą z kościoła pw. św. Mateusza o godzinie 13.30. Korowód przejdzie przez rondo im. Starogardzkich Strażaków i dalej przy galerii Neptun do parafii pw. św. Wojciecha, gdzie nastąpi powitanie żywego żłóbka oraz koncert kolęd.
Tym razem, nie będzie stacji na starogardzkim Rynku, ale jak co roku kolędników poprowadzi Gwiazda Betlejemska wraz z orkiestrą dętą.

SKARSZEWY
Mieszkańcy Skarszew będą wspólnie wspominać Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli oddać pokłon Jezusowi. To wydarzenie zapowiada, że Zbawiciel nie przyszedł tylko do wybranych, ale do wszystkich ludzi na Ziemi.
W tym roku nie będzie niestety tradycyjnego Orszaku Trzech Króli. Po Mszy świętej o godzinie 11.30, w parafii pw. św. Michała Archanioła, przy szopce przed kościołem odbędzie się pokłon Trzech Króli i wspólne śpiewanie kolęd. Księża zapraszają mieszkańców do wspólnego udziału.

PINCZYN
W Pinczynie Msze święte z obrzędem święcenia kredy i kadzidła oraz wody będą sprawowane według porządku niedzielnego. W parafii pw. św. Elżbiety odbędzie się również tradycyjny Orszak Trzech Króli.
Uczestnicy zbiorą się na podwórku plebanii przed sumą o godzinie 10.20, skąd przejdą w procesji do kościoła.
- Udział w Orszaku jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej – przypominają duchowni.
W kościele po Mszy św. odbędą jasełka w wykonaniu dzieci z miejscowej szkoły oraz wspólne kolędowanie
- Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu, które jest radosną manifestacją wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej – zapraszają księża.

ZBLEWO
Msze święte w kościele parafialnym odbędą się według planu niedzielnego.
Na wszystkich Mszach nastąpi poświęcenie kredy, którą należy oznaczyć drzwi domów inicjałami Trzech Mędrców i liczbą obecnego roku, czyli 2022.
W Zblewie również odbędzie się stacjonarny Orszak Trzech Króli.
- Zapraszamy do kościoła parafialnego na godz. 18.30. Jak co roku jest to okazja do wspólnej modlitwy i oddania wraz z Mędrcami pokłonu Bożej Dziecinie, do śpiewania kolęd i obejrzenia tradycyjnych jasełek przygotowanych przez uczniów zblewskiej szkoły – mówią księża z parafii w Zblewie.

BOBOWO
W parafii pw. św. Wojciecha w Bobowie Msze święte odbędą się w porządku niedzielnym.
Po Mszy świętej o godzinie 13.00 nastąpi zbiórka i wyjście Orszaku. Procesja wystartuje z lokalnego targowiska i przejdzie dookoła Bobowa – ul. Rzeczną i Gdańską.

CZARNA WODA
Msze święte odbędą się według porządku niedzielnego. Podczas każdej Mszy poświęcone zostanie kadzidło i kreda. Po południu, o godzinie 13.30, sprzed kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej wyruszy Orszak Trzech Króli. Gadżety orszakowe będzie można odbierać przed kościołem od godziny 13.00.

GNIEW
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie zaprasza na obchody Święta Trzech Króli. Rozpocznie je Koncert Świąteczny Rafała Brzozowskiego w Kościele pw. Św. Mikołaja w Gniewie o godz. 16.00, po którym wyruszy kolorowy Orszak Trzech Króli na Rynek w Gniewie. Wydarzenie zakończy Msza Święta w kościele o godzinie 17.30.
Uczestnicy obchodów Święta Trzech Króli obdarowani zostaną koronami, które nawiązują do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Przed koncertem rozdane zostaną także śpiewniki, dzięki którym uczestnicy wydarzenia głośno i wesoło oznajmią dobrą nowinę.

 

_redakcja

Komentarze (0)


Pozostałe