Wczesny rześki poranek wypogadza błękitne niebo. Najnowszy tomik wierszy Marka Biegalskiego

  • 09.01.2022, 09:30
  • redakcja
Wczesny rześki poranek wypogadza błękitne niebo. Najnowszy tomik wierszy…

Podziel się:

Oceń:

Pod koniec 2021 roku na rynku literackim pojawił się najnowszy tomik wierszy autorstwa Marka Biegalskiego, zatytułowany „Wczesny rześki poranek wypogadza błękitne niebo”. Tomik skupia w sobie w zasadniczej części poezję epicką, osnutą na barwnych, często tajemniczych historyjkach dziejących się pośród bujnej i nieujarzmionej przyrody, a także w kręgu dawnych wspomnień pochodzących przeważnie z dzieciństwa autora oraz wczesnej młodości spędzanej na wsi.


Poetyckie utwory literackie umieszczone w tym tomiku powstały w rezultacie uważnej i skrupulatnej obserwacji wszelkich naprawdę wartościowych zjawisk przyrody, dzikiej i nieujarzmionej natury, ale także i pod wpływem częstego oddziaływania kultury – tej zarówno materialnej, jak i duchowej o uniwersalnym wydźwięku; zrodziły się one z zadumy, refleksji i szczerych przemyśleń, zastanowień oraz wskutek sugestywnego wpływu weny twórczej – kreatywnej i będącej źródłem wartościowych lirycznych doznań, a oczekują ze strony myślącego, ambitnego i wymagającego Czytelnika intelektualnego zaangażowania i być może podjęcia rozmowy, dyskusji i kulturotwórczego sporu w elitarnym bardziej niż masowym gronie ulubieńców literatury pięknej.

- Źródłem inspiracji twórczej jest dla mnie zawsze znakomita i po wielokroć nagradzana literatura (poezja i proza) – zarówno polska, jak i powszechna, głównie francuska, rosyjska, angielska czy też niemiecka. W trakcie wieczornego czytania trafiam też bardzo często na dzieła filozoficzne takich cenionych myślicieli, jak chociażby Platon, Kartezjusz czy Kant, to bowiem częste obcowanie z filozofią pozwala mi nie tylko wzbogacić, ale również nieco trafniej określić moją twórczą wyobraźnię i bardziej sprecyzować niektóre abstrakcyjne pojęcia naukowe oraz zjawiska przyrodnicze, społeczne i obyczajowe. I na tej właśnie, a nie innej, różnorodnej kanwie zrodził się nie tak dawno mój nowy poetycki tomik, który zatytułowałem: „Wczesny rześki poranek rozpogadza błękitne niebo”, wyjąwszy z pierwszej lirycznej opowieści, zamieszczonej w tym zbiorku, znamienny dla niej samej cytat, który brzmi bardzo wdzięcznie, obrazowo, dynamicznie i słonecznie - mówi w rozmowie z Gazetą Kociewską Marek Biegalski. - Dzieło to moje najnowsze skupia w sobie w zasadniczej części poezję epicką, osnutą na barwnych, często tajemniczych historyjkach dziejących się pośród bujnej i nieujarzmionej przyrody, a także w kręgu dawnych wspomnień pochodzących przeważnie z dzieciństwa oraz wczesnej młodości spędzanej na wsi. Jest wyrazem mojej fascynacji naturą, która sprzyja rozmyślaniom prowadzącym do niejednej konstruktywnej refleksji usprawniającej zróżnicowaną, ale zawsze pozbawioną szarości i nudy codzienną egzystencję. Jest też w tej mojej  interesującej, jak mi się wydaje, literackiej twórczości zachwyt nad pięknem, dobrem, wrażliwością oraz przeczącym nieraz racjonalnemu spostrzeganiu rzeczywistości dziełem, które wzbogaca niejednokrotnie wnętrze samego autora, jak i jest źródłem przemyśleń dla przypatrującego się z uwagą tym wytworom artystycznej wyobraźni Czytelnika -podsumowuje autor najnowszego wydania tomiku wierszy.  

O autorze
Marek Biegalski urodził się w 1957 roku w Legionowie. Od dzieciństwa związany z Kociewiem. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, religioznawstwo ze specjalizacją filozofia religii oraz Podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat „Kociewskiego Pióra 2013”. Stypendysta Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Morski w Gdańsku. Był korektorem i redaktorem merytorycznym w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych w Warszawie. Obecnie mieszka w Starogardzie Gdańskim. Lubi dobrą muzykę, ceni interesującą literaturę i teatr. Dużo podróżował.

 

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe