Sztuka Polska. Wyjątkowa wystawa pn. "96 x Giewont"

  • 16.12.2021, 09:10
  • redakcja
 Sztuka Polska. Wyjątkowa wystawa pn. "96 x Giewont"

Podziel się:

Oceń:

Galeria A im. Michała Faryseja i Starogardzkie Centrum Kultury zapraszają na największą jak do tej pory wystawę malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku z cyklu Sztuka Polska, na której eksponowane będzie 96 obrazów portretujących górę Giewont. Obrazy pochodzą ze zbiorów Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów.

Giewont to: góra symbol, góra emblemat, góra historia owiana legendami, której zarys kojarzony jest z postacią śpiącego rycerza. Polscy artyści zauroczeni widokiem wyrazistego konturu grani Giewontu na tle nieba stworzyli ogromną liczbę artystycznych "portretów" tego masywu.
O sile oddziaływania tego symbolu Tatr może świadczyć m. in. niezwykła kolekcja państwa Kubasiewiczów, w której zaobserwujemy Giewont na blisko stu pracach m. in. uczniów wybitnego pejzażysty Jana Stanisławskiego: Henryk Szczygliński, Stanisław Kamocki, Stefan Filipkiewicz, oraz prace m. in. Wincentego Wodzinowskiego, Stanisława Jarockiego, Marcela Harasimowicza, Władysława Jarockiego, Michaliny Krzyżanowskiej, Henryka Uziębło, Jana Zamojskiego.

Wernisaż odbędzie się 17 grudnia 2021 roku o godzinie 18.00 w Galerii A.
Wystawę podziwiać będzie można do 15 lutego 2022 roku w poniedziałki w godzinach od 10.00 do 15.00, od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w niedziele (od stycznia) w godzinach od 14.00 do 18.00.
 

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe