Ponad 600 wykroczeń w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania ust i nosa w naszym mieście!

  • 14.12.2021, 12:30
  • Źródło: KPP Starogard Gdański
Ponad 600 wykroczeń w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania… KPP Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

Starogardzcy policjanci każdego dnia prowadzą działania na rzecz walki z COVID-19. Mundurowi sprawdzają, jak na terenie galerii, sklepów, w środkach transportu publicznego, a także w innych obiektach użyteczności publicznej przestrzegane są przepisy sanitarne. Tylko w pierwszej połowie grudnia funkcjonariusze przeprowadzili ponad 600 interwencji w związku z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących zasłaniania ust i nosa. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich policjanci przypominają o obowiązujących przepisach i zaleceniach sanitarnych oraz stanowczo reagują na lekceważące podejście do zagrożenia.

Opinia, że osoby zaszczepione są zwolnione z obowiązku używania maseczek ochronnych w miejscach użyteczności publicznej, jest błędna. Nakaz zakrywania ust i nosa nadal obowiązuje, bo mimo że szczepienie chroni nas przed ciężkim przebiegiem choroby, to w dalszym ciągu możemy być nosicielami wirusa. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń sanitarnych, a zwłaszcza podstawowych środków ochrony przed koronawirusem jakimi są dystans społeczny, dezynfekcja i maseczka.

Przypominamy, że obowiązkowo należy zakrywać usta i nos maseczką m.in. w pojazdach komunikacji zbiorowej, galeriach, sklepach, bankach, na dworcach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Od początku grudnia br. starogardzcy policjanci przeprowadzili na terenie całego powiatu ponad 600 interwencji związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania ust i nosa. O nieprzestrzeganiu przepisów sanitarnych, policjantów informują sami mieszkańcy, którzy w obiektach użyteczności publicznej zauważają osoby niestosujące się do obowiązujących obostrzeń.

Poza tym, mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej, sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej. Średnio każdej doby mundurowi mają do skontrolowania około 3 tys. adresów. W wyniku tych kontroli tylko w bieżącym miesiącu funkcjonariusze odnotowali 11 przypadków niestosowania się do obowiązku przebywania w wyznaczonym miejscu przez osobę objętą kwarantanną domową. O wynikach tych kontroli powiadomiony został sanepid.

Mundurowi apelują. Bądźmy odpowiedzialni i ostrożni. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze. Pamiętajmy, my wszyscy mamy ogromny wpływ na zdrowie swoje oraz innych osób.

Policjanci przypominają, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych (art. 116a kw) lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł. Za popełnione wykroczenia sąd może nałożyć karę grzywny do 5 tys. zł.

Źródło: KPP Starogard Gdański

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bak
bak 14.12.2021, 21:37
w sobotę 18 grudnia o 16:00 w budynku pkp spotkanie z Sędzią i Radcą prawnym vs skuteczności szczepień
gg
gg 15.12.2021, 10:27
a wirusolog opowie o prawie pracy
qwt
qwt 15.12.2021, 06:33
To sędziowie i radcy prawni są ekspertami od szczepień. A no tak, zapomniałem - w Polsce każdy jest ekspertem od wszystkiego
Anna
Anna 15.12.2021, 12:19
Minister Zdrowia jest doktorem ale Ekonomii co on może wiedzieć ??.Miała być 1 lub 2szczepionki i mieliśmy wrócić do normalności.Teraz juz mówi się o 4 , 5 i szczepieniu co 4 miesiące.Są kraje gdzie mają karać grzywną lub rokiem wiezienia jak Austria.Szczepionki miały być dobrowolne,żadnych przymusów, bo to kojarzy się z latami 40 ubiegłego wieku.
Łowca trolli
Łowca trolli 15.12.2021, 12:34
waluś, to ty?
ważne pytanie
ważne pytanie 14.12.2021, 14:21
ile z tych mandatów zostało wystawionych w urzędzie miasta czy może policja nie odważyła się tam wejść?
Karol
Karol 14.12.2021, 13:14
Osoby publiczne,które pozują na fejsach bez masek, odstępów też są karane???

Pozostałe