Rozpoznajesz tego mężczyznę? Oszukał 87-latkę na 42 tysiące złotych. Policjanci proszą o pomoc

  • 11.12.2021, 17:25
  • redakcja
Rozpoznajesz tego mężczyznę? Oszukał 87-latkę na 42 tysiące złotych. Policjanci…

Podziel się:

Oceń:

Mężczyzna z portretu pamięciowego oszukał 87-letnią chojniczankę. Kobieta przekazała mu 42 tysiące złotych w różnych walutach, bo uwierzyła w historię rzekomego policjanta. Kobieta była przekonana, że pieniądze po sprawdzeniu autentyczności i przechowaniu na czas prowadzonej akcji przez „policjantów”, zostaną jej zwrócone. Po raz kolejny apelujemy, aby nie przekazywać pieniędzy nieznajomym i kierować się zasadą „ograniczonego zaufania”. Dorośli często o niej zapominają i stają się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Policjanci z powiatu chojnickiego po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy bez skrupułów manipulują osoby starsze i odbierają oszczędności ich życia. Pomimo stale prowadzonych akcji profilaktycznych i działalności informacyjnej, niestety wciąż są osoby, które dają wiarę rzekomym wnukom, policjantom, prokuratorom, czy też pracownikom banków. Niejednokrotnie zmanipulowani przez oszustów myślą, że bliscy są w potrzebie lub że ich odkładane latami pieniądze są zagrożone i mogą je stracić, co powoduje, że działają pod presją czasu i przekazują przestępcom swoje oszczędności życia.

Na telefon stacjonarny 87-letniej mieszkanki Chojnic zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako pracownik poczty i w rozmowie poinformował kobietę, że jeszcze tego dnia zostaną jej doręczone dwa listy polecone. Kobieta chciała odebrać te listy osobiście, jednak w tym czasie ponownie zadzwonił oszust i dopytywał o dokładny numer mieszkania kobiety. Po chwili zadzwonił inny mężczyzna, który poinformował ją, że jest policjantem, a pracownik poczty chce odebrać jej pieniądze, które ma schowane w domu. Jak zawsze w tego typu przestępstwach kobieta miała możliwość potwierdzenia tożsamości funkcjonariusza i po wskazaniach otrzymanych od rozmówcy na telefonie wydusiła nr 997, gdzie kolejny przestępca potwierdził fakt, że jest prowadzona akcja policji oraz dane osobowe dzwoniącego „policjanta”. Mężczyzna w trakcie rozmowy przez telefon wypytywał kobietę o oszczędności, które ma zgromadzone w domu. Następnie przekonywał seniorkę, że w celu sprawdzenia ich autentyczności, powinny zostać sfotografowane i przekazane policjantowi, który je odbierze osobiście. Rzekomy policjant jednocześnie zapewniał seniorkę, że po przeprowadzonej akcji pieniądze zostaną jej zwrócone. Niestety 87-latka uwierzyła w historię oszustów i po kilkunastu minutach przekazała 42 tysiące złotych mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania. Kobieta w tym czasie kiedy fałszywy policjant był w jej mieszkaniu rozmawiała cały czas z innym rzekomym policjantem przez telefon, który zapewnił ją, że za chwilę po przeprowadzonej akcji do niej wrócą i oddadzą gotówkę. Kiedy pieniądze nie wróciły zgodnie z umową, chojniczanka zrozumiała, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustów.

Pracujący nad sprawą policjanci stworzyli portret pamięciowy mężczyzny, który odebrał pieniądze od kobiety.

Rysopis:  wzrost około 175 cm, wiek około 25-30 lat, ubrany był na czarno na twarzy miał założoną czarną maseczkę , włosy krótkie koloru blond.

Wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę z portretu pamięciowego proszone są o kontakt z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach pod numerem telefonu: 47 7436 62 22 lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Zapewniamy anonimowość. Jednocześnie apelujemy o rozsądek i ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych. Przestrzegamy również przed przekazywaniem pieniędzy nieznanym nam osobom.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów?

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o przekazanie pieniędzy, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Policja lub prokuratura,  nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych działaniach.
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
  • Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych, ale też o bezpieczeństwo swoich oszczędności.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom !!!- jeżeli ktoś o nie prosi, to
  • Powiadom o całej sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
_redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Asia
Asia 12.12.2021, 22:02
Ludzie to debile

Pozostałe