UWAŻAJ! Przed świętami możesz stracić swoje oszczędności!

  • 10.12.2021, 20:00
  • Źródło: KPP Starogard
UWAŻAJ! Przed świętami możesz stracić swoje oszczędności!

Podziel się:

Oceń:

Policjanci w całym kraju ostrzegają oraz apelują o szczególną ostrożność w czasie przedświątecznych zakupów, zarówno tych tradycyjnych w sklepach, jak i wirtualnych w Internecie. Mundurowi przestrzegają również przed przekazywaniem pieniędzy fałszywym wnuczkom i osobom podającym się za funkcjonariuszy Policji. Pośpiech i brak podstawowej wiedzy o bezpiecznych zachowaniach w sieci, zasadach bankowych oraz płatnościach elektronicznych sprawiają, że bardzo często padamy ofiarami oszustów, tracąc swoje życiowe oszczędności.

Każdego dnia do jednostek policji w kraju zgłaszają się osoby, które padły ofiarą oszustów. Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym, gdy zajęci jesteśmy poszukaniem prezentów dla naszych bliskich, funkcjonariusze zauważają wyraźny wzrost aktywności tzw. kieszonkowców oraz oszustów Internetowych. Jedni i drudzy wykorzystują nasz pośpiech i zabieganie, a co się z tym wiąże obniżoną czujność i roztargnienie. Nie brakuje również przestępstw popełnionych metodą na fałszywego wnuczka, policjanta, prokuratora czy funkcjonariusza CBŚ.

Mimo policyjnych apeli i ostrzeżeń niemal każdego dnia do starogardzkiej komendy zgłaszają się oszukane osoby, które w wyniku przestępczych działań straciły swoje życiowe oszczędności. Tylko w tym miesiącu do funkcjonariuszy z tej jednostki zgłosiło się 10 pokrzywdzonych, którzy w wyniku transakcji internetowych stracili łącznie ponad 43 tys. zł. W większości przypadków oszuści podsyłali swoim ofiarom specjalnie spreparowany link, po kliknięciu, w który przejmowali oni konta bankowe swoich ofiar.

W tym samym czasie mundurowi z Kociewia przyjęli także zgłoszenie od mężczyzny, który planował pomnożyć swoje oszczędności, inwestując gotówkę za pośrednictwem Internetu w krypto waluty. Pokrzywdzony nawiązał kontakt telefoniczny ze swoim „opiekunem”, który polecił mu zainstalować aplikację Anydesk, pozwalającą zdalnie przejąć kontrolę nad komputerem lub telefonem. Następnie przestępca instruował swoją ofiarę, wskazując, gdzie ma przelewać swoje oszczędności i jak właściwie zainwestować posiadane środki. Jak się można domyślić, zysku nie było, a straty wyniosły ponad 98 tys. zł.

Starogardzcy śledczy przyjęli również zgłoszenie od 80-letniej kobiety, która została oszukana przez osoby podszywające się za prokuratora i funkcjonariusza policji. Oszuści wmówili swojej ofierze, że banknoty, jakimi płaci, są fałszywe. Nakazali zebrać posiadaną w domu gotówkę oraz wypłacić z banku oszczędności i po włożeniu w kopertę wrzucić do jednego ze śmietników. Instruowana w ten sposób przez przestępców 80-latka straciła łącznie ponad 34 tys. zł.

Policjanci po raz kolejny apelują o szczególną czujność i rozwagę. Nie klikajmy w żadne przesłane linki i nie logujmy się za ich pośrednictwem do swoich banków. Nie instalujmy na nasze urządzenia programów i aplikacji, o które proszą nas nieznani nam rozmówcy. Pamiętajmy również, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, a tym bardziej pozostawianie ich w śmietniku, czy wyrzucanie przez okno przed budynek. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom obcym, nawet jeśli mają one być dla naszego wnuczka. Najpierw skontaktujmy się osobiście, z bliską dla nas osobą, aby potwierdzić czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy finansowej. Korzystając z płatności BLIK, zawsze pamiętajmy o weryfikacji przelewanej kwoty, przed podaniem kodu. Pamiętajmy, wystarczy mała chwila nieuwagi, a straty mogą być wielkie.
 

Źródło: KPP Starogard

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe