Fotowoltaika na budynkach

  • 11.12.2021, 08:55
  • redakcja
Fotowoltaika na budynkach

Podziel się:

Oceń:

Są już pierwsze efekty prac nad montażem instalacji fotowoltaicznych na terenie powiatu starogardzkiego. Zespół Szkół Rolniczych w Bolesławowie może pochwalić się skończoną realizacją wdrożenia ekologicznego źródła energii odnawialnej do swojej placówki.

Pod koniec września podpisana została umowa między władzami powiatu starogardzkiego a Piotrem Prażuchem, właścicielem firmy INTEK-Tech Technika Instalacji. Przedsięwzięcie dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznych na 10 obiektach (8 szkół, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwo Powiatowe) należących do powiatu starogardzkiego. Szacowany całkowity roczny uzysk energetyczny generowany w projekcie to prawie 320 000 kWh.

-    Bardzo chciałbym, aby w przyszłości nasze instytucje były samowystarczalne pod kątem energetycznym. Podpisanie umowy oraz realizacja tego projektu bardzo mocno nas do tego przybliżają - zaznacza Patryk Gabriel, wicestarosta powiatu starogardzkiego.

W Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie instalacja fotowoltaiki została już wykonana kompletnie i jest to jedyna w projekcie instalacja położona na gruncie, a nie na dachu. Wykonane zostało również ogrodzenie i aktualnie trwają prace przyłączeniowe do sieci.

Prace montażowe trwają obecnie na dachu budynku Technikum w Owidzu, na budynku Kociewskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego, a także na Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie. W tych lokalizacjach rozmieszczona została część paneli.

W pozostałych lokalizacjach, czyli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych, Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, trwają prace nad dokumentacją techniczną.

Obecnie rozwój fotowoltaiki następuję bardzo dynamicznie, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego.

Z ramienia Powiatu Starogardzkiego inwestycję nadzoruje Karol Boniec z Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich oraz Beata Gradowska, naczelnik tego Wydziału. Całkowity koszt przedsięwzięcia to nieco ponad 2 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na 1 lutego 2022 roku.  

 

_redakcja

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Machloje jak CH**
Machloje jak CH** 18.12.2021, 20:30
Ciekawe czym "szefostwo starostwa" się kierowało przy wyborze tej firmy. Wiadomo czym, bo każdy o tym wie.
Ale!
Z tego co się nie mylę to te ludziki ze zdjęcia popierają zamykanie gospodarki tzw lokdałby, #zostańwdomu i inne tego typu bzdury, a tu widzimy Brak masek, brak dystansu i to jest pomieszczenie zamknięte.

Tylko uprzedzam. Właśnie drukuję sobie to zdjęcie i jak w środę udam się do starostwa do komunikacji i ten chłopek z ochrony upomni mnie o bezwzględne założenie maski to jej nie będę zakładał, bo biorę przykład od tych tu państwa z fotografii.
A jak dalej będzie się pluł to policje wzywam, jeśli to nie poskutkuje to przejdę się do prokuratury. Od środy mam wolne a prokuraturka blisko.
Pozdrawiam serdecznie!
ciekawy
ciekawy 19.12.2021, 20:03
kolejny przekręt i skandal , ciekawe ile pokazał alkomat ???
bolek
bolek 13.12.2021, 07:36
kto wziął zlecenia na instalacje i po jakim układzie?
tutam
tutam 12.12.2021, 19:01
Jestem wrogiem fotowoltaiki - bezsensowne szpanowanie tymi panelami na dachach. Duża liczba paneli w okolicy oznacza bardzo wysokie napięcie w sieci i szybkie zużywanie się domowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Fotowoltaika destabilizuje system energetyczny kraju.
ekościema
ekościema 13.12.2021, 10:23
Wbrew pozorom jest też bardzo kosztowna i nieekologiczna. Wystarczy poczytać o substancjach uzytych podczas produkcji, uwalnianych później podczas utylizacji. Na panele jest dotacja, ale ich utylizacja to juz na własny koszt, także za 20 lat, kiedy dziś montowane panele zakończą swój żywot, zaroi się od nich w lasach, bo ekocebulaki bedą się chcieli ich pozbywac po taniości
Kaśka
Kaśka 12.12.2021, 07:32
Już pisano że sieć elektryczna nie daje rady przyjąć prądu z paneli. Dziesiątki ludzi ma z tym problem. Czyli może się okazać że pieniądze wydano na bubel.
Pytanie
Pytanie 11.12.2021, 10:32
Czy starostwo też obliczyło już koszt utylizacji za 20 lat obecnych paneli i koszt zakupu nowych?
przedwojenny
przedwojenny 11.12.2021, 10:25
Panie w białych butach:przed wojną był taki protokół,że białe obuwie dopiero od maja mozna zakładać be żenady.
secesyjny
secesyjny 13.12.2021, 07:37
za duże oczekiwania od słomiarzy i innych dyzmów
wielkie państwo co im kury szczać prowadzać

Pozostałe