czwartek, 28 marca 2024 11:43
Reklama
Reklama
Reklama

ROZMOWA TYGODNIA: "W naszym Muzeum toczy się bogate życie społeczne"

Mariusz Brodnicki od ponad roku zajmuje stanowisko dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Pełniąc tak odpowiedzialną funkcję, stara się organizować wiele historycznych inicjatyw związanych właśnie z naszym miastem. Jego marzeniem jest utworzenie Centrum Nauki, gdyż - jak twierdzi - tego w mieście brakuje. Naszego rozmówce pytaliśmy o to, co zmieniło się przez ostatni rok jego kierownictwa, ile osób odwiedza Muzeum oraz co z drewnianymi schodami prowadzącymi do baszty. Zachęcamy do przeczytania wywiadu o działalności muzeum w minionym roku oraz o planach na przyszłość. Zachęcamy do lektury.
ROZMOWA TYGODNIA: "W naszym Muzeum toczy się  bogate życie społeczne"

- Marcelina: Od ponad roku pełni Pan funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej. Co zmieniło się przez ponad rok? Czy zaszły jakieś istotne zmiany, o których warto powiedzieć?
- Mariusz Brodnicki: Od roku kiedy objąłem obowiązki dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim utwierdziłem się w przekonaniu, iż dzisiejsze muzea stanowią najprężniej rozwijające się instytucje kultury i edukacji, a pandemia koronawirusa jeszcze bardziej to przyśpieszyła. Wpływ muzeum na życie społeczne dawno już wykroczył poza to, co określa Międzynarodowa Rada Muzeów jako cele ich działania, a więc: zbieranie, przechowywanie, konserwację i udostępnianie eksponatów. W Muzeum Ziemi Kociewskiej, ale także poprzez ograniczenia pandemiczne, toczy się także bogate życie społeczne w formie online. Odbywają się liczne spotkania i debaty, a muzeum jest miejscem gorących dyskusji artystycznych i naukowych, edukacji pozaszkolnej itp. Od września rozpoczęliśmy działalność hybrydową, gdzie wokół wykładów dostępnych też na Facebooku z dziedzictwa kulturowego Kociewia skupia się nawet kilkaset osób nie tylko z terenu Kociewia, ale także z zagranicy. Dzięki takim działaniom nawiązaliśmy szereg nowych działań. Dla przykładu ostatnio podpisaliśmy porozumienie o digitalizacji zbiorów Muzeum Ziemi Kociewskiej z Pomorskim Towarzystwem Genealogicznym.

- Marcelina: Jakie plany do tej pory udało się zrealizować?
- Mariusz Brodnicki: Jednym z możliwych sposobów przyjrzenia się i określenia działalności Muzeum Ziemi Kociewskiej jest podejście łączące opis przestrzeni i usytuowania w nich ekspozycji muzealnych w korelacji z rejestracją, analizą i interpretacją znaczeń zawartych w przekazach muzealnych. Dlatego pierwszym krokiem było przystosowanie muzeum dla różnych grup społecznych. Przeprowadziliśmy remont budynku wystawienniczo – administracyjnego, który udało nam się przystosować dla osób starszych i niepełnosprawnych. Czekamy jeszcze na remont schodów do Baszty Gdańskiej, w której chcemy pokazać początki Starogardu Gdańskiego związane z joannitami. Na samym dole przy ul. Bocznej 2 znajduje się cenna wystawa etnograficzna, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tej przestrzeni muzealnej odbywają się lekcje muzealne, warsztaty np. z arteterapii.

W tym roku udało nam się zorganizować także szereg wystaw czasowych, wśród których ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa z okazji 100-lecia harcerstwa w Starogardzie Gdańskim, ukazująca tą prężnie i nieprzerwanie działającą organizację z jej walorami edukacyjnymi i wychowawczymi. Serca ludzi podbiły też wystawy Życie i twórczość Edmunda Zielińskiego w 60-lecie twórczości artystycznej, Pejzaże metafizyczne Pawła Wyborskiego, Kurkowe Bractwo Strzeleckie wczoraj i dzisiaj. 25 lat reaktywowania Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP oraz Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku. Już przygotowujemy wystawy czasowe na kolejny rok kalendarzowy poświęcone Kazimierzowi Deynie z okazji 75 urodzin; Bartłomiejowi Eckermannowi - starogardzkiemu twórcy idei utworzenia Unii Europejskiej. Wystawą tym będą towarzyszyły konferencje naukowo - metodyczne.

- Dla bezpieczeństwa cała baszta będzie remontowana, w tym schody oraz dach, z którego odpada cegła. Czekamy na ostateczną decyzję konserwatora. Niestety nie wiadomo, kiedy dokładnie ten remont będzie miał miejsce - tłumaczy Mariusz Brodnicki.

 

Dalszą część rozmowy znajdziesz znajdziesz w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
abc 03.12.2021 15:54
Kilka miesięcy temu wysłałem zapytanie drogą elektroniczną związane z wydawanym za poprzedniego dyrektora "Rydwanem". Zapytanie przesłałem na adres dyrektora oraz administracji. Nie doczekałem się żadnej odpowiedzi do dnia dzisiejszego. Domyślam się, że przeszkodą w uzyskaniu odpowiedzi było to "bogate życie społeczne które toczy się w muzeum".

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorskąAutor komentarza: IcemarkTreść komentarza: Nie brakuje tez prawicowych fanatyków to jeszcze bardziej smutneData dodania komentarza: 23.02.2024, 00:34Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: AdamekTreść komentarza: Wiem To jak jesteś z nami to mozesz kraść brać lapowki i nic Ci nikt nie zrobi. To słowa tego na N. PozdrawiamData dodania komentarza: 22.02.2024, 17:00Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Ty masz chyba coś z głową. Przecież nowy premier ma wiele do zaoferowania rolnikom. Wszystko zlikwidować doprowadzić ludzi do bankructwa bo niemcy muszą się bogaci nie Polacy.Data dodania komentarza: 22.02.2024, 16:56Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” Tuska
Reklama
Reklama