ROZMOWA TYGODNIA: "W naszym Muzeum toczy się bogate życie społeczne"

  • 03.12.2021, 15:40
  • redakcja
ROZMOWA TYGODNIA: "W naszym Muzeum toczy się  bogate życie społeczne"

Podziel się:

Oceń:

Mariusz Brodnicki od ponad roku zajmuje stanowisko dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Pełniąc tak odpowiedzialną funkcję, stara się organizować wiele historycznych inicjatyw związanych właśnie z naszym miastem. Jego marzeniem jest utworzenie Centrum Nauki, gdyż - jak twierdzi - tego w mieście brakuje. Naszego rozmówce pytaliśmy o to, co zmieniło się przez ostatni rok jego kierownictwa, ile osób odwiedza Muzeum oraz co z drewnianymi schodami prowadzącymi do baszty. Zachęcamy do przeczytania wywiadu o działalności muzeum w minionym roku oraz o planach na przyszłość. Zachęcamy do lektury.

- Marcelina: Od ponad roku pełni Pan funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej. Co zmieniło się przez ponad rok? Czy zaszły jakieś istotne zmiany, o których warto powiedzieć?
- Mariusz Brodnicki: Od roku kiedy objąłem obowiązki dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim utwierdziłem się w przekonaniu, iż dzisiejsze muzea stanowią najprężniej rozwijające się instytucje kultury i edukacji, a pandemia koronawirusa jeszcze bardziej to przyśpieszyła. Wpływ muzeum na życie społeczne dawno już wykroczył poza to, co określa Międzynarodowa Rada Muzeów jako cele ich działania, a więc: zbieranie, przechowywanie, konserwację i udostępnianie eksponatów. W Muzeum Ziemi Kociewskiej, ale także poprzez ograniczenia pandemiczne, toczy się także bogate życie społeczne w formie online. Odbywają się liczne spotkania i debaty, a muzeum jest miejscem gorących dyskusji artystycznych i naukowych, edukacji pozaszkolnej itp. Od września rozpoczęliśmy działalność hybrydową, gdzie wokół wykładów dostępnych też na Facebooku z dziedzictwa kulturowego Kociewia skupia się nawet kilkaset osób nie tylko z terenu Kociewia, ale także z zagranicy. Dzięki takim działaniom nawiązaliśmy szereg nowych działań. Dla przykładu ostatnio podpisaliśmy porozumienie o digitalizacji zbiorów Muzeum Ziemi Kociewskiej z Pomorskim Towarzystwem Genealogicznym.

- Marcelina: Jakie plany do tej pory udało się zrealizować?
- Mariusz Brodnicki: Jednym z możliwych sposobów przyjrzenia się i określenia działalności Muzeum Ziemi Kociewskiej jest podejście łączące opis przestrzeni i usytuowania w nich ekspozycji muzealnych w korelacji z rejestracją, analizą i interpretacją znaczeń zawartych w przekazach muzealnych. Dlatego pierwszym krokiem było przystosowanie muzeum dla różnych grup społecznych. Przeprowadziliśmy remont budynku wystawienniczo – administracyjnego, który udało nam się przystosować dla osób starszych i niepełnosprawnych. Czekamy jeszcze na remont schodów do Baszty Gdańskiej, w której chcemy pokazać początki Starogardu Gdańskiego związane z joannitami. Na samym dole przy ul. Bocznej 2 znajduje się cenna wystawa etnograficzna, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tej przestrzeni muzealnej odbywają się lekcje muzealne, warsztaty np. z arteterapii.

W tym roku udało nam się zorganizować także szereg wystaw czasowych, wśród których ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa z okazji 100-lecia harcerstwa w Starogardzie Gdańskim, ukazująca tą prężnie i nieprzerwanie działającą organizację z jej walorami edukacyjnymi i wychowawczymi. Serca ludzi podbiły też wystawy Życie i twórczość Edmunda Zielińskiego w 60-lecie twórczości artystycznej, Pejzaże metafizyczne Pawła Wyborskiego, Kurkowe Bractwo Strzeleckie wczoraj i dzisiaj. 25 lat reaktywowania Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP oraz Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku. Już przygotowujemy wystawy czasowe na kolejny rok kalendarzowy poświęcone Kazimierzowi Deynie z okazji 75 urodzin; Bartłomiejowi Eckermannowi - starogardzkiemu twórcy idei utworzenia Unii Europejskiej. Wystawą tym będą towarzyszyły konferencje naukowo - metodyczne.

- Dla bezpieczeństwa cała baszta będzie remontowana, w tym schody oraz dach, z którego odpada cegła. Czekamy na ostateczną decyzję konserwatora. Niestety nie wiadomo, kiedy dokładnie ten remont będzie miał miejsce - tłumaczy Mariusz Brodnicki.

 

Dalszą część rozmowy znajdziesz znajdziesz w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej...

_redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

abc
abc 03.12.2021, 15:54
Kilka miesięcy temu wysłałem zapytanie drogą elektroniczną związane z wydawanym za poprzedniego dyrektora "Rydwanem". Zapytanie przesłałem na adres dyrektora oraz administracji. Nie doczekałem się żadnej odpowiedzi do dnia dzisiejszego. Domyślam się, że przeszkodą w uzyskaniu odpowiedzi było to "bogate życie społeczne które toczy się w muzeum".

Pozostałe