sobota, 20 kwietnia 2024 07:42
Reklama

Plaga pijanych kierowców na naszych drogach

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko dla samych kierujących, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę i odpowiedzialność są osoby, które ryzykują życie własne i innych. O braku pobłażliwości dla takich zachowań przekonało się dwóch kierujących. Motorowerzysta, który miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie i kierowca volvo, który w stanie nietrzeźwości rozbił swoje auto na ulicznej latarni.
Plaga pijanych kierowców na naszych drogach

Autor: KPP Starogard

Wczoraj po południu policjanci ze Zblewa zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę, który poruszał się swoim jednośladem bez kasku ochraniającego głowę. Podczas rozmowy z kierowcą okazało się, że 57-latek spożywał wcześniej alkohol. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie blisko 3 promile. Na szczęście dzięki interwencji policjantów, w tym przypadku nie doszło do żadnej tragedii. Funkcjonariusze udaremnili cykliście możliwość kontynuowania dalszej jazdy.

Kilka godzin później policjanci ze starogardzkiej drogówki zatrzymali 24-letniego obywatela Ukrainy, który jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, rozbił swoje auto na latarni ulicznej. Do zdarzenia doszło w Starogardzie Gdańskim na tzw. Berlince. Sprawca porzucił rozbite volvo i oddalił się z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze bardzo szybko ustalili właściciela auta. Mundurowi odwiedzili go w miejscu zamieszkania. W trakcie rozmowy okazało się, że jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało blisko 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo wyszło na jaw, że 24-latek, do stycznia 2022 roku posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Teraz obaj kierowcy poniosą odpowiedzialność za popełnione przestępstwo drogowe, czyli kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwym. Dodatkowo motorowerzysta odpowie za jazdę bez kasku, a kierowca volvo za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym oraz niestosowanie się do wyroku sądu.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Mundurowi po raz kolejny apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o powstrzymywanie się od spożywania alkoholu i ryzykowania jazdy pod jego wpływem.

 


Podziel się
Oceń

Reklama