Spotkanie z samorządowcami w Bobowie

  • 19.11.2021, 17:05
  • redakcja
Spotkanie z samorządowcami w Bobowie

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 5 listopada, Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński spotkał się, w Bobowie, z dziesięcioma samorządowcami powiatu starogardzkiego, którym wręczył czeki dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Spotkanie w Bobowie prowadzili: wójt Sylwester Patrzykąt i Sebastian Dadaczyński (asystent posła). W części artystycznej wystąpiły przedszkolaki z grupy Gwiazdeczki. Ich występ został nagrodzony burzliwymi oklaskami.
- W Bobowie nie tylko podsumowaliśmy I edycję Polskiego Ładu, ale także omówiłem przygotowań do jego kolejnej, drugiej edycji – powiedział nam pan poseł. - Korzystając z okazji przedstawiłem kolejne możliwości pozyskania przez samorządy środków z innych źródeł rządowych.
Samorządowcy mieli wiele merytorycznych spostrzeżeń dotyczących I edycji programu i propozycji do kolejnej edycji.
 

Przedszkole, wodociąg, centrum historyczne
Gmina Bobowo otrzymała promesę na 4,6 mln zł.
- To dla nas bardzo cenny zastrzyk gotówki, który wykorzystamy na modernizację, a dokładniej wymianę, sieci wodociągowej w Bobowie – mówi gospodarz spotkania, wójt Sylwester Patrzykąt.
Za pozyskane środki w hydroforni będą zamontowane nowoczesne pompy, dwa nowe zbiorniki na wodę wewnątrz i jeden duży (75 m³) na zewnątrz budynku.
- Ze środków Programu Inwestycji Strategicznych zostanie także wybudowana kanalizacja w dwóch ulicach (Zielona i Rzeczna – red.). Następnym naszym krokiem będzie pozyskanie środków na budowę przydomowych oczyszczalni i nowoczesnych zbiorników bezodpływowych we wsiach Wysoka i Grabowo.
Kaliska zainwestują w przedszkole i CEH.
- Dostaliśmy 4,25 mln, z przeznaczeniem na rozbudowę przedszkola gminnego, o 200 m², i budowę Centrum Edukacyjno-Historycznego, które będzie połączone z Przedszkolem – mówi wójt Kalisk Sławomir Janicki. - Kosztorys inwestycji opiewa na 5 mln.
Z pozostałymi samorządowcami naszego powiatu poseł spotkał się 8. i 9. listopada.

 

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Program jest zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu i obejmuje 35 obszarów gospodarki. W pierwszym naborze priorytetami były m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne (żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe). Dofinansowanie z Programu udzielane jest na wniosek składany do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o dofinansowanie mogły składać wszystkie samorządy z całej Polski w formie elektronicznej przez aplikację BGK (www.bgk.pl).

Źródło: Uchwała nr 84/2021 Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych
 

_redakcja

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnicy
Czytelnicy 22.11.2021, 11:05
Prośba do Gazety Kociewskiej o przyblizenie nam czytelnikom informacji o Zwiazku Powiatowo-Gminnym w Starogardzie,który powstał na początku listopada br.
Jak doszły nas czytelników wieści Związek to zaledwie cztery gminy a ma rozbudowanyn Zarzad ( prezes,trzech.wiceprezesów i jeden członek zarzadu)
Niepokoją nas finanse Zwiazku.Z czego będzie się utrzymywał ? Jezeli m.in ze składek członkowskich to ile poszczególne gminy będą płacić ? Czy to będą skladki miesięczne czy roczne ?
Kto zapewnia obsługę administracyjną i prawną Zwiazku i jaki jest jej koszt ?
Czy Zarząd będzie pobierał wynagrodzenie czy np.diety jezeli tak.to w jakiej wysokosci ?
Dlaczego inne Gminy nie przystąpiły do Związku ?
Jakie sa spodziewane korzysci dla gminy z założenia Zwiazku ?
Namy nadzieję,ze Gazeta podejmie temat.
Dziekujemy.burek
burek 22.11.2021, 18:09
raczej nie pomogą bo to ręka co ich karmi
Agent
Agent 22.11.2021, 10:45
Pytanie do wójta ze Smetowa pana Szarmacha:
Jak będą przebiegały przetargi ?
Pan wie jakie są przepisy i co mamy na mysli .
niewasz
niewasz 22.11.2021, 18:12
starogardzkie standardy w smętowie?
ciekawusi
ciekawusi 22.11.2021, 18:10
a co tam Jureczek odjebuje?
togo
togo 21.11.2021, 00:17
To nie PIS daje z polskiego ładu! Tylko to Pieniądze z UNII
emeryt
emeryt 21.11.2021, 00:11
Kupują pisdzielce głosy, a ci panowie to polityczne kur...ki biorą coś, czego jeszcze nie ma. Kasa jeszcze w Brukseli!!!
Zenon
Zenon 20.11.2021, 22:35
Budujące, że macie założone maseczki Przykład idzie z Góry. Panowie maseczek nie muszą zakładać a plebs karać !!!!.
WYBORCA
WYBORCA 19.11.2021, 23:42
DLA gmin dofinansowanie to duży plus. Mogą zrealizować dla swich mieszkańcow potrzebne inwestycje. Nie ma informacji ,kiedy środki finansowe zostana przekazane na konta do gmin.PEWNIE W 2022 ROKU .
Ogladając foto samorzadowców odbierajacych kartoniki z kwotą dofinansowania pokusiłem sie jako wyborca o kilka opinii na temat ich wizerunku ,bądz co bądz ważnym publicznym spotkaniu.
Pan Poseł Smoliński prezentuje sie nienagannie ,wizerunek wzorcowy a to świadczy o szacunku dla wyborców.Brawo panie Pośle.
Patrząc na samorzadowców to niestety u niektórych gorzej.SAMI oceńcie.
BARDZO Kiepsko oceniam wizerunek starosty. STRÓJ I FRYZURA NIEDBAŁE- DELIKATNIE MOWIĄC (co dość często mozna u starosty zaobserować)
Piastując wysokie stanowisko w powiecie STAROSTA CHYŁA MOIM ZDANIEM powinien mieć strój jak i zachowanie godne stanowiska.MYŚLĘ,ŻE TO JEST JEGO OBOWIĄZKIEM.
Po co więc zatrudniona w starostwie jest pani rzecznik prasowy i specjalista od kreowania wizerunku?
Moze warto zwrocic uwagę na w/wm kwestie u starosty ,żeby nie musieli robic tego wyborcy.
jerzy
jerzy 20.11.2021, 20:19
wóda robi swoje...

Pozostałe