O KROK OD TRAGEDII: Jechał autostradą A1 pod prąd. Kierujący stracił uprawnienia

  • 29.10.2021, 11:37
  • redakcja
O KROK OD TRAGEDII: Jechał autostradą A1 pod prąd. Kierujący stracił uprawnienia

Podziel się:

Oceń:

Do niecodziennego i zarazem bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj na autostradzie A1. Kierowca osobowej toyoty podróżował swoim autem w kierunku Torunia, jadąc pod prąd. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Badanie alkomatem wykazało, że 79-latek był trzeźwy. Za spowodowanie realnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci zatrzymali kierowcy jego prawo jazdy.

Wczoraj kilka minut po godzinie 16:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim prawie w tym samym czasie, otrzymał kilka zgłoszeń o kierowcy osobowej toyoty, który podróżował pod prąd autostradą A1. Z informacji przekazanych przez innych uczestników ruchu drogowego wynikało, że toyota porusza się prawym pasem ruchu w kierunku Torunia, na części autostrady, po której ruch pojazdów odbywa się w kierunku Gdańska. Kontynuowanie tej niebezpiecznej jazdy udaremnili pracownicy autostrady. Auto zostało zatrzymane przy jednej z bram awaryjnych autostrady. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że 79-letni kierowca tego auta był trzeźwy. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy mieszkaniec powiatu chełmińskiego, na węźle Kopytkowo, podczas dojeżdżania do bramek autostrady, zawrócił i kontynuował jazdę w stronę Torunia, poruszając się „kontra” ruchu.

Z uwagi na spowodowanie realnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. O zdarzeniu funkcjonariusze powiadomili córkę 79-latka, która zaopiekowała się ojcem oraz zabezpieczyła jego auto.

Jak wynika z policyjnych statystyk, do tego typu sytuacji najczęściej doprowadzają osoby starsze, które nie do końca odnajdują się w realiach drogowych. Oznaczenia na autostradach są prawidłowe i z reguły trudno o pomyłkę. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, gdy kierowcy przegapią zjazd, zawracają i świadomie jadą pod prąd. W takich sytuacjach zdarzają się również przypadki cofania do pominiętego zjazdu. Ryzykując zdrowie i życie swoje i innych osób podróżujących autostradą, kierowcy liczą na to, że jakoś uda się wrócić do zjazdu i nic się nie stanie. Zdarzają się też przypadki, gdzie kierowcy nieświadomie zawracają i jadą pod prąd. Poruszają się wtedy lewym pasem jezdni, myśląc, że znajdują się na prawym pasie.

Pamiętajmy! Takie świadome lub nieświadome poruszanie się na autostradzie pod prąd niesie ze sobą bardzo poważne zagrożenie, które w wielu przypadkach kończy się wypadkiem śmiertelnym. Policjanci apelują, aby wjeżdżając, czy zjeżdżając z autostrady uważnie obserwować znaki drogowe. W szczególności zwracać uwagę na znaki dotyczące nakazu jazdy i zakazu wjazdu. Powinniśmy również obserwować innych użytkowników, zwłaszcza kierunek, w jakim się poruszają.

 

_redakcja

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nic go nie usprawiedliwia
Nic go nie usprawiedliwia 29.10.2021, 16:41
Trzeba mieć coś nie tak z głową żeby jechać na takiej drodze pod prąd
mmm
mmm 29.10.2021, 13:18
Zabranie uprawnień to niewielka kara za jedną z najniebezpieczniejszych rzeczy jakie można zrobić na drodze.
Kierowca jadący pod prąd autostradą stwarza dużo większe niebezpieczeństwo niż jadący prawidłowo ale po dwóch piwach. Kara powinna być wyższa.
Adam
Adam 29.10.2021, 15:58
Najpierw zwróć uwagę jak łatwo jest w tym miejscu (i nie tylko) dokonać takiego manewru. Wystarczy że pomyślisz , że w złym miejscu zjechałeś i chcesz wrócić spowrotem na szlak i już robisz błąd. Tam nie ma żadnej barierki , żadnego znaku nic.Mały skret i juz jesteś pod prąd.

Pozostałe