sobota, 20 kwietnia 2024 11:12
Reklama

Efekty przerosły ich najśmielsze oczekiwania

Projekt stowarzyszenia Starogard 2030 - „Podwórkowe rewolucje, czyli współtworzymy naszą przestrzeń” zakłada urządzenie zieleni przy deptaku łączącym ulice Kościuszki i Owidzką oraz rewolucje ośmiu podwórek przy ulicy Kościuszki, Piłsudskiego, Jagiełły i Owidzkiej. Przylegają one do domostw, które objęte są miejskim programem rewitalizacji. W ramach tego zadania Gmina Miejska Starogard przeprowadza w wyznaczonych budynkach ważne z punktu widzenia poprawy jakości życia remonty, m.in. dachu, elewacji i klatek schodowych, a stowarzyszenie zajmuje się przeprojektowaniem otoczenia i urządzeniem go we współpracy z mieszkańcami.
Efekty przerosły ich najśmielsze oczekiwania

Autor: Starogar 2030

Kiedy we wrześniu ubiegłego roku przedstawiciele stowarzyszenia Starogard 2030 udali się do mieszkańców budynku przy ul. Kościuszki 52, by porozmawiać z nimi o remoncie podwórka, spotkali się z bardzo miłym przyjęciem.
- Większość mieszkańców aktywnie brała udział w warsztatach projektowych, które miały zadecydować o tym, jak będzie wyglądało ich otoczenie. Wtedy chyba jeszcze nie do końca wierzyli w powodzenie całej akcji i w to, że rewolucja rzeczywiście się odbędzie, ale dali nam do zrozumienia, że możemy na nich liczyć - przyznaje architekt Anna Lembicz.

Ogromne zaangażowanie mieszkańców
Przeprowadzony latem tego roku remont rozwiał te wątpliwości. W jego ramach miasto wymieniło dach na budynku i nawierzchnię wokół niego, wyremontowało klatkę schodową i zapewniło farbę na elewacje, które mieszkańcy sami pomalowali.
- Zarządca – TBS Ziemi Kociewskiej – zakupił materiał do budowy ogrodzenia, ale jego montażem także zajęła się grupa sąsiadów - przybliża A. Lembicz. - W ramach projektu stowarzyszenie Starogard 2030 zakupiło bramę wjazdową, której wstawienie poprawiło bezpieczeństwo na podwórku, a także pergole, które mieszkańcy pomalowali i ustawili przy budynku, by urządzić przy nich małe ogródki kwiatowe. Ustawili ławki i kosze na śmieci. Wytynkowali nawet budynki gospodarcze, żeby nadać im estetyczny wygląd pasujący do całości - relacjonuje architekt.

Niesamowity efekt podwórkowej rewolucji
Mieszkańcy Kościuszki 52 zaskoczyli swoim zapałem i chęcią działania.
- Pierwsze prace zaczęli prowadzić, kiedy na miejscu jeszcze działała ekipa remontowa, tak bardzo zależało im na doprowadzeniu otoczenia do ładu. Wszyscy byliśmy pełna podziwu dla ich determinacji i jednocześnie wdzięczni za zaufanie, jakim nas obdarzyli. Ogromne podziękowania należą się pani Joannie Kopeć, która bardzo pomogła nam organizacyjnie i motywowała sąsiadów do pracy. To, jak dużo udało się zrobić, mieszkańcy zawdzięczają tak naprawdę głównie sobie. My doradzaliśmy, koordynowaliśmy i kupowaliśmy niezbędne sprzęty i materiały, ale to oni informowali nas o tym, co jeszcze chcieliby zmienić czy ulepszyć. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że efekty tych prac przerosły nasze oczekiwania. Jestem też przekonana, że to dopiero początek pozytywnych zmian na tym podwórku i z roku na rok będzie tam coraz piękniej i bardziej zielono - podkreśla przedstawicielka stowarzyszenia Starogard 2030 Anna Lembicz.

Wspólne grillowanie
Zwieńczeniem paru tygodni ciężkiej pracy była akcja sadzenia na podwórku drzew, która zakończyła się wspólnym grillowaniem. Była okazja do wspomnień, żartów i snucia planów na przyszłość.
Ze względu na trwające remonty, „Podwórkowe rewolucje” w pozostałych lokalizacjach odbędą się wiosną 2022 roku.


Projekt „Podwórkowe rewolucje, czyli współtworzymy naszą przestrzeń” jako zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 



Podziel się
Oceń

Reklama