Czy kompleks basenów na Piekiełkach czeka remont?!

  • 14.10.2021, 10:05
  • redakcja
Czy kompleks basenów na Piekiełkach czeka remont?!

Podziel się:

Oceń:

W ostatnich miesiącach niemałe kontrowersje budzą baseny letnie na Piekiełkach. Po pierwszym sezonie użytkowania basenów postanowiliśmy wrócić do tematu i sprawdzić, ile osób odwiedziło kompleks, jaki dochód przyniósł miastu basen oraz ile dni w ciągu niepełnych dwóch miesięcy był otwarty. Dopytaliśmy również zarządców obiektu, ile prawdy jest w informacji, że kompleks, ze względu na brak odpowiedniego drenażu, będzie musiał przejść remont.

Jak ustaliliśmy, kompleks basenów letnich funkcjonował od 15 lipca do 29 sierpnia. Łącznie obiekt otwarty był przez 41 z 46 możliwych dni, ze względu na warunki atmosferyczne.
- Zespół basenów odwiedziły 9 052 osoby - informuje nas Magdalena Dalecka z Urzędu Miasta. Łączny dochód ze sprzedaży biletów wyniósł 78 350,00 złotych.
- Zakłada się, że poza sezonem utrzymanie miesięcznie to koszt do 500 zł - wylicza Dalecka.
Ratownicy pracowali na umowach zlecenie.
- W czasie zamknięcia ratownicy wykonywali inne czynności na obiekcie, takie jak kontrola i uzupełnianie apteczki, czyszczenie basenów, drobne prace porządkowe - przybliża nasza rozmówczyni.

Baseny zarosły glonami
Za oknem liście lecą z drzew, temperatura spada coraz bliżej zera, a w basenach nadal jest woda. Dlaczego nie została wypompowana zaraz po zakończeniu sezonu letniego, jak zrobiono to w wielu innych podobnych obiektach?
- 11 października przyjechała do Starogardu ekipa producenta i spuściła część wody, która zresztą nie nadaje się do ponownego użytku - mówi Roman Formella, generalny wykonawca, przedstawiciel firmy ROKA Budownictwo. - Cała woda i tak trafi do ścieku, a na dnie pozostanie około 30 centymetrów, aby dociążyć całą folię basenową. Glony zostaną i tak i tak. Przed sezonem woda jest filtrowana i glony znikają. Jest w niej takie stężenie chemii, że po tygodniu woda jest praktycznie czysta - tłumaczy Roman Formella.

Czy będzie remont istniejącego kompleksu basenów?
W trakcie realizacji materiału dotarliśmy do informacji, że kompleks wymaga przebudowy. Chodzi głównie o stojącą, nawet po niewielkim deszczu, na trawnikach wokół basenów wodę.
Już pierwszego dnia, podczas hucznego otwarcia obiektu, po trawie chodziło się jak po gąbce.
Z prośbą o informacje zwróciliśmy się do inwestora, który odesłał nas w tej sprawie do władz miasta. Komentarza postanowiliśmy zasięgnąć również u zarządcy obiektu - w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Starogardzie, jednak, ze względu na trwającą naradę, nie było to możliwe. Zwróciliśmy się więc bezpośrednio do sekretarza miasta.
- W każdej plotce jest ziarenko prawdy, ale żadnej przebudowy nie będzie. Natomiast w kolejnym etapie budowy zaplanowane są te zagadnienia. Być może te zagadnienia, o których mowa będą realizowane - mówi Zbigniew Toporowski i jednocześnie zapewnia, że na istniejącym kompleksie nie będą prowadzone żadne prace remontowo-naprawcze.
Choć sekretarz zapewnia, że żadne prace nie będą prowadzone, jego odpowiedź nie jest wprost jednoznaczna.

Nie uwzględniono uwag wykonawcy?!
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wykonawca na etapie projektowania zgłaszał związane z tym uwagi, jednak nie zostały one zawarte w projekcie, a jak wiadomo - teren Piekiełek jest terenem częściowo podmokłym.


Dzisiaj, 14 października otrzymaliśmy informacje z Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zarządcę obiektu pytaliśmy, czy potwierdzi nasze doniesienia, że istniejący kompleks zostanie w jakikolwiek sposób przebudowany, ub czy prowadzone będą prace remontowo-naprawcze. Odpowiedź zarządcy nie pokrywa się z zapewnianiami sekretarza miasta.

Ośrodek Sportu i Rekreacji jako zarządca nie brał udziału w procesie projektowania basenów. Nic nam nie wiadomo na temat żadnej przebudowy basenu, natomiast  wiemy, że podczas realizacji II etapu inwestycji tj. budowy naturalnego placu zabaw i labiryntu, planowane jest wykonanie w obszarze tegorocznej inwestycji, rozszerzenia instalacji odwodnieniowej w celu przełapania większej ilości wód podskórnych i tych, które spływają powierzchniowo podczas opadów atmosferycznych. Jest to wynikiem tegorocznych obserwacji podczas eksploatacji inwestycji.

Na obiekcie na pewno też będą prowadzone prace związane z normalną eksploatacją obiektu tj. np. wymiana uszkodzonych elementów drewnianych, konserwacja elementów drewnianych itp.

Ponadto w wyniku tegorocznej eksploatacji obiektu stwierdzono, że należałoby wygrodzić część terenu związanego z dostępem do urządzeń technicznych, czy posadowić wiatę śmietnikową, co poprawi bezpieczeństwo użytkowania obiektu.  To czy dane prace będą realizowane w przyszłym roku jest aktualnie przedmiotem ustaleń pomiędzy nami, a Miastem.

 

Marzena Klein,
Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji


 

_redakcja

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lokalny biznes
lokalny biznes 2 dni temu, 07:24
Dochód ze sprzedaży to 78 tysięcy brutto, czyli po odprowadzeniu VAT i dochodowego to jakieś 50.000 zł. brutto. To dla założenia że codziennie było tam 200 osób :) chodź wątpię bo tam zawsze pusto jest. No i licząc dalej 50.000 - koszty utrzymania (wypłaty, prąd, woda, podatki, itd itp) to zysk wyjdzie na poziomie 0-nic. Łatwo się liczy za publiczne pieniądze. Bo każdy kto prowadzi biznes liczy się z pieniędzmi. Szkoda że w Starogardzie nikt się ni liczy z publiczną kasą i tak łatwo się ją wydaje na takie idiotyczne inwestycje jak te baseny i inne beznadziejne projekty. Kolejny bubel, kolejne miliony wydane i kolejny brak jakiejkolwiek odpowiedzialności ze strony rządzących. Takiej sytuacji jak jest teraz to jeszcze nigdy nie było.
abc
abc 2 dni temu, 08:38
Ciekawe ile z tych biletów od OSIRU kupiło mieszkańców a ile miasto żeby rozdać....?????
?
? 2 dni temu, 07:01
Jeżeli basen miał 78 tysięcy przychodu ze sprzedaży biletu, a trzeba jeszcze jeszcze doliczyć koszty utrzymania, to za ile lat inwestycja się zwróci? Nasze prawnuki dożyją tego dnia?
mark
mark 14.10.2021, 20:23
Glonojad uciekł do Starogardu
wódko pozwól żyć
wódko pozwól żyć 14.10.2021, 20:05
Podobno Bąkiewicz pije piwo z puszki po rybach...
Straszak
Straszak 14.10.2021, 19:57
W miescie w ktorym nie ma basenu normalnego nowoczesnego buduje sie takie cos za grube 7 baniek. Na to tylko wpadna wladze miasta. Gratulacje!
yob
yob 14.10.2021, 14:23
To są jaja,a nie baseny!

Pozostałe